Main Menu
User Menu

2. gardová výsadková divize [1942-1945]

2nd Guards Airborne Division / 2-я гвардейская воздушно-десантная дивизия

     
Název:
Name:
2. gardová výsadková divize
Originální název:
Original Name:
2-я гвардейская воздушно-десантная дивизия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
15.12.1942
Předchůdce:
Predecessor:
7. výsadkový sbor
Datum zániku:
Disbanded:
27.06.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:

Dislokace:
Deployed:
15.12.1942-30.01.1943 Moskva, ? /
30.01.1943-23.02.1943 přesun
23.02.1943-11.05.1945 východoevropské válčiště
11.05.1945-27.06.1945 Letovice

Velitel:
Commander:
15.12.1942-05.03.1943 Ljapin, Pjotr Ivanovič(geerálmajor)
05.03.1943-08.03.1944 Dudarev, Ilja jodorovič (generálmajor)
08.03.1944-27.06.1945 Čornyj, Stěpan Makarovič (plukovník)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
-
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:

15.12.1942-23.02.1943 Velitelství výsadkového vojska
23.02.1943-27.03.1943 1. úderná armáda
27.03.1943-DD.05.1943 53. armáda
DD.05.1943-DD.11.1943 18. gardový střelecký sbor
DD.11.1943-DD.01.1944 15. střelecký sbor
DD.01.1944-DD.02.1944 38. armáda
DD.02.1944-DD.04.1944 47. střelecký sbor
DD.04.1944-DD.09.1944 17. gardový střelecký sbor
DD.09.1944-DD.10.1944 4. ukrajinský front
DD.10.1944-DD.11.1944 95. střelecký sbor
DD.11.1944-DD.12.1944 18. armáda
DD.12.1944-DD.01.1945 17. gardový střelecký sbor
DD.01.1945-27.06.1945 95. střelecký sbor
Čestný název:
Honorary Name:
25.3.1944-27.06.1945 Gardová proskurovská výsadková divize
Vyznamenání:
Decorations:
08.04.1944 Řád Suvorova, 2. stupeň
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Aljochin, Roman: Vozdušno-děsantnyje vojska. Moskva, Eksmo 2009.
Něnachov, Jurij: Vozdušno-děsantnyje vojska vo Vtoroj mirovoj vojně. Minsk, Litěratura 1998.
URL : https://www.valka.cz/2-gardova-vysadkova-divize-1942-1945-t62252#553310Verze : 3
MOD