Main Menu
User Menu

14. gardová tanková brigáda [1943-1945]

14th Guards Tank Brigade / 14-я гвардейская танковая бригада

     
Název:
Name:
14. gardová tanková brigáda
Originální název:
Original Name:
14-я гвардейская танковая бригада
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.01.1943
Předchůdce:
Predecessor:
174. tanková brigáda
Datum zániku:
Disbanded:
30.06.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
02.01.1943-30.06.1945 4. gardový tankový sbor
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR

Velitel:
Commander:
02.01.1943-19.02.1943 Šibankov, Vasilij Ivanovič (Podpolkovnik / Подполковник)
19.02.1943-25.04.1943 Nikolajev, Miron Zacharovič (Podpolkovnik / Подполковник)
25.04.1943-15.08.1943 Michajlov, Isaj Petrovič (Polkovnik / Полковник)
15.08.1943-09.12.1943 Pečkovskij, Valentin Mironovič (Major / Mайор)
10.12.1943-18.02.1944 Petrov, Veniamin Andrejevič (Podpolkovnik / Подполковник)
18.02.1944-15.03.1944 Kurotkin, Semen Konstantinovič (Podpolkovnik / Подполковник)
15.03.1944-30.06.1946 Skidanov, Alexandr Jefimovič (Polkovnik / Полковник)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
02.01.1943-02.01.1943 Baukov, Leonid Ivanovič (Podpolkovnik / Подполковник)
03.01.1943-28.02.1943 Pejzanskij, Alexej Alexandrovič (Major / Mайор)
28.02.1943-05.04.1943 Černousov, Vasilij Ivanovič (Major / Mайор)
05.04.1943-26.04.1943 Listov, Alexej Sergejevič (Podpolkovnik / Подполковник)
26.08.1944-30.06.1945 Malevič, German Fjodorovič (Polkovnik / Полковник)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://tankfront.ru/ussr/tbr/gvtbr14.html
URL : https://www.valka.cz/14-gardova-tankova-brigada-1943-1945-t61966#524520Verze : 0
MOD
Rozkazom NKO No 1 z 01.01.1943 bola 174. tanková brigáda od 02.01.1943 premenovaná na 14. gardovú tankovú brigádu.
Súčasťou brigády bolo:


velenie brigády
veliteľská rota
380. tankový prápor
381. tankový prápor
174. motostrelecko-guľometný prápor
protitanková batéria
protilietadlová batéria
rota technického zabezpečenia
zdravotnícka čata


19.12.1943 bola jednotka preformovaná podľa tabuliek No 010/500-010/506 do zostavy:
velenie brigády
veliteľská rota
1. tankový prápor – bývalý 380.
2. tankový prápor – bývalý 381.
3. tankový prápor
motorizovaný samopalnícky prápor
protilietadlová guľometná rota
rota technického zabezpečenia
zdravotnícka čata


V poli bola brigáda podriadená 4. gardovému tankovému zboru.


Za bojové zásluhy dostala čestný názov Šepetovská a bola vyznamenaná radmi:
Rad Červenej zástavy
Rad Suvorova
Rad Kutuzova



Zdroj:
rkka.ru
URL : https://www.valka.cz/14-gardova-tankova-brigada-1943-1945-t61966#249863Verze : 0
Veliteľmi brigády boli:
02.01.1943 – 18.02.1943 – podplukovník, potom plukovník Šibakov, Vasilij Ivanovič
18.02.1943 – 25.04.1943 – podplukovník Nikolajev, Miron Zacharovič
24.05.1943 – 15.08.1943 – podplukovník, od 22.05.1943 plukovník Michajlov, Isaj Petrovič
15.08.1943 – 09.12.1943 – major Pečkovskij, Valentin Mironovič
10.12.1943 – 18.02.1944 – podplukovník Petrov, Venjamin Andrejevič
18.02.1944 – 15.03.1944 – podplukovník Kurkotkin, Semen Konstantinovič
15.02.1944 – 14.11.1946 – podplukovník, od 20.11.1944 plukovník Skidanov, Alexandr Jefimovič


Komisári:
02.01.1943 – 25.04.1943 – podplukovník Nikolajev, Miron Zacharovič
25.04.1943 – 16.06.1943 – podplukovník Saveľjev, Vasilij Fjodorovič
16.06.1943 – 20.04.1944 – podplukovník Kalmykov, Leonid Konstantinovič
24.04.1944 – 30.03.1946 – podplukovník Sverčkov, Pjotr Fjodorovič


Náčelníci štábu:
02.01.1943 – 02.01.1943 – podplukovník Baukov, Leonid Ivanovič
03.01.1943 – 28.02.1943 – major Pejzanskij, Alexej Alexandrovič
28.02.1943 – 05.04.1943 – major Černousoje, Vasilij Ivanovič
05.04.1943 – 26.04.1944 – podplukovník Listov, Alexej Sergejevič
25.08.1944 – 01.07.1945 – plukovník Malevič, German Fjodorovič



Zdroj:
rkka.ru
URL : https://www.valka.cz/14-gardova-tankova-brigada-1943-1945-t61966#249864Verze : 0