Main Menu
User Menu

13. gardová tanková brigáda [1943-1945]

13th Guards Tank Brigade / 13-я гвардейская танковая бригада

     
Název:
Name:
13. gardová tanková brigáda
Originální název:
Original Name:
13-я гвардейская танковая бригада
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.01.1943
Předchůdce:
Predecessor:
67. tanková brigáda
Datum zániku:
Disbanded:
30.06.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
02.01.1943-30.06.1945 4. gardový tankový sbor
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR

Velitel:
Commander:
02.01.1943-26.11.1944 Baukov, Leonid Ivanovič (Polkovnik / Полковник)
27.11.1944-08.12.1944 Orlov, Vasilij Fjodorovič (Polkovnik / Полковник)
09.12.1944-30.06.1945 Kurotkin, Semen Konstantinovič (Polkovnik / Полковник)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
02.01.1943-16.01.1943 Saveljev, Pavel Ivanovič (Major / Mайор)
16.01.1943-23.04.1943 Koval, Petr Pavlovič (Podpolkovnik / Подполковник)
23.04.1943-05.01.1945 Černis, Boris Iljič (Podpolkovnik / Подполковник)
05.01.1945-29.06.1945 Kirsanov, Viktor Ivanovič (Podpolkovnik / Подполковник)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://tankfront.ru/ussr/tbr/gvtbr13.html
URL : https://www.valka.cz/13-gardova-tankova-brigada-1943-1945-t61965#524518Verze : 0
MOD
Rozkazom NKO No 1 z 01.01.1943 bola od 02.01.1943 67. tanková brigáda premenovaná na 13. gardovú
tankovú brigádu
. V poli bola podriadená 4. gardovému tankovému zboru.
Súčasťou brigády bolo:

velenie brigády
veliteľská rota
217. tankový prápor
218. tankový prápor
motostrelecký guľometný prápor
protitanková batéria
protilietadlová batéria
rota technického zabezpečenia
zdravotnícka čata



15.04.1944 bola brigáda preformovaná podľa tabuliek No 010/500-010/506.
Zostava sa zmenila na:


velenie brigády
veliteľská rota
1. tankový prápor – bývalý 217.
2. tankový prápor – bývalý 218.
3. tankový prápor
motorizovaný samopalnícky prápor
protilietadlová guľometná rota
rota technického zabezpečenia
zdravotnícka čata


Za bojové zásluhy dostala čestný názov Šepetovská a bola vyznamenaná radmi:
Rad Červenej zástavy
Rad Suvorova
Rad Kutuzova


Velitelia brigády:
02.01.1943 – 26.11.1944 – plukovník Baukov, Leonid Ivanovič
27.11.1944 – 08.12.1944 – plukovník Orlov, Vasilij Fjodorovič
09.12.1944 – 18.09.1945 – plukovník Kurkotkin, Semen Konstantinovič


Vojenskí komisári:
02.01.1943 – 16.06.1943 – podplukovník Ivanenko, Michail Nikitovič
16.06.1943 – 09.10.1945 – plukovník Gnevšev, Ivan Timofejevič


Náčelníci štábu:
02.01.1943 – 16.01.1943 – major Saveľjev, Pavel Ivanovič
16.01.1943 – 23.04.1943 – podplukovník Kovaľ, Pjotr Pavlovič
23.04.1943 – 05.01.1945 – podplukovník Černis, Boris Iľjič
05.01.1945 – 29.06.1945 – podplukovník Kirsanov, Viktor Michajlovič




Zdroj:
rkka.ru
URL : https://www.valka.cz/13-gardova-tankova-brigada-1943-1945-t61965#249844Verze : 0