Main Menu
User Menu

35. pěší divize (záložní) [1939-1939]

35th Infantry Division (Reserve)

35 Dywizja Piechoty (Rezerwowa)

     
Název:
Name:
35. pěší divize (záložní)
Originální název:
Original Name:
35 Dywizja Piechoty (Rezerwowa)
Datum vzniku:
Raised/Formed:
31.08.1939
Předchůdce: 1)
Predecessor:

Datum zániku:
Disbanded:
22.09.1939
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
24.08.1939-06.09.1939 Hlavní velitelství Vrchního velitele
06.09.1939-08.09.1939 Samostatná operační skupina „Narev“
08.09.1939-12.09.1939 Armáda „Malopolsko“
12.09.1939-22.09.1939 Skupina obrany Lvova
Dislokace:
Deployed:
31.08.1939-06.09.1939 Vilno, ? /
07.09.1939-07.09.1939 jižně Białystok, prostor /
08.09.1939-10.09.1939 Bielsk Podlaski, prostor /
10.09.1939-13.09.1939 Bielsk Podlaski-Lvov 2), ? /
13.09.1939-DD.09.1939 Lvov, roh ulic Rejtanovy a Jagiellońské /
DD.09.1939-22.09.1939 Lvov, ul.Kościuszkova 9 /

Velitel: /
Commander:
31.08.1939-22.09.1939 Szafran, Jarosław Adam Bolesław (pułkownik dyplomowany piechoty)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
31.08.1939-22.09.1939 Sokołowski, Jan Maksymilian (podpułkownik dyplomowany piechoty w stanie spoczynku) 3)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
.
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
1) Velitelství divize bylo mobilizováno na bázi velitelství Opevněné oblasti „Vilno“.
2) Přesun divize po železnici. Datum přesunu velitelství divize se mi nepodařilo upřesnit.
3) Od ledna 1939 ve výslužbě. S ohledem na značné zkušenosti s činností štábů byl ve všeobecné mobilizaci znovu povolán do činné služby .
Zdroje:
Sources:

Dalecki, Ryszard: Armia "Karpaty" 1939, WIH, MON, Warszawa 1939
Dokumenty Obrony Lwowa, Instytut Lwowski, Warszawa 1997
Porwit, Marian: Komentarze do polskich działań obronnych 1939 roku, Tom 2, Czytelnik, Warszawa 1983
Porwit, Marian: Komentarze do polskich działań obronnych 1939 roku, Tom 3, Czytelnik, Warszawa 1983
URL : https://www.valka.cz/35-pesi-divize-zalozni-1939-1939-t61912#434453Verze : 2
MOD
35 Dywizja Piechoty Rezerwowa (35. DPRez) – polski związek taktyczny piechoty sformowany częściowo na bazie oddziałów i pododdziałów KOP. We wrześniu 1939 r. została użyta w obronie Lwowa.


Skład podczas kampanii wrześniowej


Dowództwo i sztab
dowódca dywizji: płk dypl. Jarosław Józef Szafran,
szef sztabu: ppłk dypl. Jan Maksymilian Sokołowski,
dowódca piechoty dywizyjnej: płk dypl. Lucjan Janiszewski,
dowódca artylerii dywizji: ppłk Franciszek Władysław Machowski,
dowódca saperów: wakat,
dowódca łączności: mjr Czesław Wardziński,


Kwatermistrzostwo
kwatermistrz: kpt. dypl. Albin Potocki,
szef żandarmerii: wakat
szef uzbrojenia: kpt. Tadeusz Sokolnicki,
szef intendentury: kpt. Feliks Kurowski,
szef taborów: kpt. Zygmunt Kozik,
szef służby zdrowia: ppłk lek. med. Władysław Rymaszewski,
szef służby weterynaryjnej: kpt. lek. wet. Józef Wysokiński,
szef służby sprawiedliwości: mjr Erwin Bordolo,
szef duszpasterstwa : ks. kap. Jan Mianowski.


Oddziały i pododdziały
205 Pułk Piechoty – dowódca: ppłk Piotr Parfianowicz,
206 Pułk Piechoty – dowódca: ppłk Edward Kościński,
207 Pułk Piechoty – dowódca: ppłk dypl. Władysław Józef Mikołajczak
33 Pułk Artylerii Lekkiej – dowódca: ppłk Władysław Suryn,
62 Dywizjon Artylerii Lekkiej – dowódca: mjr Lucjan Chrystowski,
Szwadron Kawalerii Dywizyjnej (szwadron KOP "Nowe Święciany") – dowódca: rtm. Romuald Dowbor,
35 Kompania Telefoniczna – dowódca: por. Ewaryst Michał Knop,
Pluton Pieszy Żandarmerii nr 35 – dowódca: kpt. Stanisław Dziurzyński,
Kwatera Główna – komendant: kpt. Lucjan Zalewski,
Kompania Sztabowa nr 31 – dowódca: ppor. Iwaszkiewicz,
Kompania Gospodarcza: dowódca: por. Dąbrowski,
Poczta Polowa nr 58 – kierownik: ppor. rez. Wincenty Krzywicki,


Służby
Kompania Sanitarna – dowódca: mjr dr Jan Wincenty Królikiewicz,
Sąd Polowy nr 33 – kierownik: mjr Erwin Bordolo.


Dokumenty obrony Lwowa 1939, opr. Artur Leiwand, Warszawa 1997[/list]
URL : https://www.valka.cz/35-pesi-divize-zalozni-1939-1939-t61912#222731Verze : 0