Main Menu
User Menu

20. gardová armáda [1957-1991]

20th Guards Army / 20-я гвардейская aрмия

     
Název:
Name:
20. gardová armáda
Originální název:
Original Name:
20-я гвардейская aрмия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
29.04.1957
Předchůdce:
Predecessor:
4. gardová mechanizovaná armáda
Datum zániku:
Disbanded:
31.12.1991
Nástupce:
Successor:
20. gardová armáda
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
29.04.1957-20.08.1968 Skupina sovětských vojsk v Německu
20.08.1968-15.11.1968 Střední front
15.11.1968-01.07.1989 Skupina sovětských vojsk v Německu
01.07.1989-31.12.1991 Západní skupina vojsk
Dislokace:
Deployed:
29.04.1957-06.05.1968 Eberswalde, ? /
06.05.1968-21.08.1968 Königsbruck
21.08.1968-15.11.1968 Praha, ? /
28.10.1968-31.12.1991 Eberswalde, ? /

Velitel:
Commander:
29.04.1957-22.01.1960 Čiž, Vladimir Filippovič (generálporučík tankového vojska)
22.01.1960-27.04.1962 Kotov, Viktor Filippovič (generálmajor tankového vojska)
27.04.1962-09.12.1964 Kotov, Viktor Filippovič (generálporučík tankového vojska)
09.12.1964-07.05.1966 Chomulo, Michail Grigorjevič (generálmajor)
07.05.1966-12.05.1968 Chomulo, Michail Grigorjevič (generálporučík)
12.05.1968-12.05.1970 Veličko, Ivan Leonťjevič (generálporučík tankového vojska)
12.05.1970-08.11.1971 Lapygin, Nikolaj Ivanovič (generálmajor tankového vojska)
08.11.1971-19.10.1972 Lapygin, Nikolaj Ivanovič (generálporučík tankového vojska)
19.10.1972-06.12.1972
06.12.1972-07.07.1975 Sivenok, Vladimir Ivanovič (generálporučík)
07.07.1975-DD.MM.1976
DD.MM.1976-DD.MM.1979 Archipov, (generálporučík)
DD.MM.1979-DD.MM.1981 Čelombajev, Ivan Vasiljevič (generálporučík)
DD.MM.1981-DD.MM.1983 Gusev, Pjotr Ivanovič (generálporučík)
DD.MM.1983-DD.MM.1985 Makašov, Albert Michajlovič (generálporučík)
DD.MM.1985-DD.MM.1988 Čumakov, (generálporučík)
DD.MM.1988-DD.MM.1990 Archipov, (generálporučík)
DD.MM.1990-31.12.1991 Pugačov, Nikolaj Vasiljevič (generálporučík)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
01.07.1960-
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
29.04.1957-DD.MM.1958 11. gardová motostřelecká divize
12.02.1958-01.11.1967 25. těžká tanková divize
DD.07.1960-DD.MM.1985 6. gardová motostřelecká divize

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
17.01.1974 Řád rudého praporu
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Feskov, Vitalij Ivanovič – Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič – Golikov, Valerij Ivanovič: Sovětskaja Armija v gody „Cholodnoj vojny“ (1946-1991 gg.). Tomsk, Izdatělstvo TGU 2004.
URL : https://www.valka.cz/20-gardova-armada-1957-1991-t61526#516201Verze : 1
MOD