Main Menu
User Menu

5. gardová tanková armáda [1957-1992]

5th Guards Tank Army

5-я гвардейская танковая aрмия

     
Název:
Name:
5. gardová tanková armáda
Originální název:
Original Name:
5-я гвардейская танковая aрмия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
20.05.1957
Předchůdce:
Predecessor:
5. gardová mechanizovaná armáda
Datum zániku:
Disbanded:
20.03.1992
Nástupce:
Successor:
5. gardová tanková armáda
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
20.05.1957-20.03.1992 Běloruský vojenský okruh
Dislokace:
Deployed:
20.05.1957-20.03.1992 Bobrujsk, ? /

Velitel:
Commander:
20.05.1957-16.04.1958 Kaliničenko, Pjotr Ivanovič (generálporučík tankového vojska)
16.04.1958-13.05.1958 ?
13.05.1958-25.05.1959 Smirnov, Vladimir Ivanovič (generálmajor tankového vojska)
25.05.1959-07.05.1960 Smirnov, Vladimir Ivanovič (generálporučík tankového vojska)
07.05.1960-22.02.1963 Kurkotkin, Semjon Konstantinovič (generálmajor tankového vojska)
22.02.1963-28.01.1965 Kurkotkin, Semjon Konstantinovič (generálporučík tankového vojska)
28.01.1965-13.11.1967 Lichačev, Boris Sergejevič (generálporučík tankového vojska)
13.11.1967-19.02.1968 Magometov, Saltan Kekkezovič (generálmajor tankového vojska)
19.02.1968-02.12.1969 Magometov, Saltan Kekkezovič (generálporučík tankového vojska)
02.12.1969-29.04.1970 Zajcev, Michail Mitrofanovič (generálmajor tankového vojska)
29.04.1970-11.08.1972 Zajcev, Michail Mitrofanovič (generálporučík tankového vojska)
11.08.1972-04.11.1973 Belikov, Valerij Alexandrovič (generálmajor tankového vojska)
04.11.1973-03.06.1974 Belikov, Valerij Alexandrovič (generálporučík tankového vojska)
03.06.1974-25.04.1975 Saltykov, Vitalij Vasiljevič (generálmajor tankového vojska)
25.04.1975-05.11.1976 Saltykov, Vitalij Vasiljevič (generálporučík tankového vojska)
05.11.1976-DD.07.1979 Gaškov, Ivan Andrejevič (generálporučík tankového vojska)
DD.07.1979-10.02.1981 Leďajev, Pjotr Vasiljevič (generálmajor tankového vojska)
10.02.1981-DD.RR.1982 Leďajev, Pjotr Vasiljevič (generálporučík tankového vojska)
DD.RR.1982-29.04.1983 Chajdorov, Vjačeslav Dmitrijevič (generálmajor tankového vojska)
29.04.1983-DD.RR.1984 Chajdorov, Vjačeslav Dmitrijevič (generálporučík tankového vojska)
DD.RR.1984-00.01.1987 Fursin, Valerij Ivanovič (generálmajor tankového vojska)
DD.RR.1987-30.10.1989 Ušakov, Anatolij Anatoljevič (generálmajor tankového vojska)
30.10.1989-DD.RR.1989 Ušakov, Anatolij Anatoljevič (generálporučík tankového vojska)
DD.RR.1989-03.05.1991 Lagošin, Valerij Vladimirovič (generálmajor)
03.05.1991-31.12.1991 Rumjancev, Stanislav Stěpanovič (generálporučík)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
15.04.1957-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
DD.MM.1983-DD.MM.1985 Kopylov, Viktor Andrejevič (Geněral-major / Генерал-майор)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
20.05.1957-29.03.1960 5. těžká tanková divize

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
21.02.1974 Řád rudého praporu
Poznámka:
Note:
20.05.1957-31.12.1991 VÚ 36809
Zdroje:
Sources:
Drogovoz, Igor Grigorjevič: Tankovyj meč Strany Sovetov. Minsk, Charvest 2001.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Sovětskaja Armija v gody "Cholodnoj vojny" (1946–1991 gg.). Tomsk, ITGU 2004.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič - Slugin, Sergej Anatoljevič: Vooružennyje Sily SSSR posle Velikoj Otěčestvennoj vojny. Č. 1. Tomsk, INTL 2013.
URL : https://www.valka.cz/5-gardova-tankova-armada-1957-1992-t61518#516385Verze : 6
MOD