Main Menu
User Menu

4. armáda [1944-1991]

4th Army / 4-я армия

     
Název:
Name:
4. armáda
Originální název:
Original Name:
4-я армия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
15.01.1944
Předchůdce:
Predecessor:
34. armáda
Datum zániku:
Disbanded:
31.12.1991
Nástupce:
Successor:
4. armáda
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
15.01.1944-09.07.1945 Zakavkazský front
09.07.1945-25.05.1946 Bakuský vojenský okruh
25.05.1946-31.12.1991 Zakavkazský vojenský okruh
Dislokace:
Deployed:
15.01.1944-DD.04.1946 Teherán, ? /
DD.04.1946-31.12.1991 Baku, ? /
Velitel:
Commander:
15.01.1944-01.02.1946 Sovetnikov, Ivan Gerasimovič (generálporučík)
01.02.1946-19.02.1947 Lučinskij, Alexandr Alexandrovič (generálplukovník)
19.02.1947-01.04.1949 Managarov, Ivan Mefoďjevič (generálplukovník)
01.04.1949-27.06.1955 Plijev, Issa Alexandrovič (generálplukovník)
27.06.1955-08.08.1955 Bobruk, Sergej Antonovič (generálmajor)
08.08.1955-31.12.1957 Bobruk, Sergej Antonovič (generálporučík)
31.12.1957-28.01.1958 ?
28.01.1958-03.06.1959 Provalov, Konstantin Ivanovič (generálporučík)
03.06.1959-07.05.1960 Lugovcev, Michail Vasiljevič (generálmajor tankového vojska)
07.05.1960-25.02.1961 Lugovcev, Michail Vasiljevič (generálporučík tankového vojska)
25.02.1961-09.05.1961 Andruščenko, Anatolij Děmidovič (generálmajor)
09.05.1961-04.12.1964 Andruščenko, Anatolij Děmidovič (generálporučík)
04.12.1964-16.06.1965 Treťjak, Ivan Mojsejevič (generálmajor)
16.06.1965-22.09.1967 Treťjak, Ivan Mojsejevič (generálporučík)
22.09.1967-19.02.1968 Bolibruch, Andrej Vlasovič (generálmajor)
19.02.1968-19.01.1973 Bolibruch, Andrej Vlasovič (generálporučík)
19.01.1973-20.05.1974 Jazov, Dmitrij Timofejevič (generálporučík)
20.05.1974-25.04.1975 Kiriljuk, Vasilij Konstantinovič (generálmajor)
25.04.1975-01.12.1978 Kiriljuk, Vasilij Konstantinovič (generálporučík)
01.12.1978-DD.06.1981 Kovtunov, Alexandr Vasiljevič (generálporučík)
DD.06.1981-DD.05.1985 ?
DD.05.1985-13.10.1986 Samsonov, Viktor Nikolajevič (generálmajor)
13.10.1986-DD.05.1987 Samsonov, Viktor Nikolajevič (generálporučík)
DD.05.1987-DD.02.1989 Šapovalov, Anatolij Alexandrovič (generálporučík)
DD.02.1989-07.12.1991 Sokolov, Vladimir Sergejevič (generálporučík)
07.12.1991-31.12.1991 Popov, Nikolaj Glebovič (generálmajor)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:

Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
21.02.1974 Řád rudého praporu
Poznámka:
Note:
15.01.1944-31.12.1991 VÚ 23872
Zdroje:
Sources:
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobedach i poraženijach 1941–1945 gg. Tomsk, ITGU 2003.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Sovětskaja Armija v gody "Cholodnoj vojny" (1946–1991 gg.). Tomsk, ITGU 2004.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič - Slugin, Sergej Anatoljevič: Vooružennyje Sily SSSR posle Velikoj Otěčestvennoj vojny. Č. 1. Tomsk, INTL 2013.
Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva, Kučkovo pole 2003.
URL : https://www.valka.cz/4-armada-1944-1991-t61349#515951Verze : 0
MOD