Main Menu
User Menu

Löwenhardt, Erich

     
Příjmení:
Surname:
Löwenhardt
Jméno:
Given Name:
Erich
Jméno v originále:
Original Name:
Erich Löwenhardt
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
nadporučík
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
07.04.1897 Vratislav /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
10.08.1918 Chaulnes
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
stíhač (Jasta 10)
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
3. nejúspěšnější německé letecké eso 1. světové války s 54 vítězstvími
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
https://en.wikipedia.org/wiki/Erich_L%C3%B6wenhardt
URL : https://www.valka.cz/Loewenhardt-Erich-t58517#465164Verze : 0
MOD
     
Příjmení:
Surname:
Löwenhardt
Jméno:
Given Name:
Erich
Jméno v originále:
Original Name:
Erich Löwenhardt
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
DD.MM.RRRR nadporučík
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Vyznamenání:
Awards:

31.05.1918

Pour le Mérite
Pour le Mérite
-

DD.MM.RRRR

Železný kříž 1. třídy
Iron Cross 1st Class
Eisernes Kreuz I. Klasse
-

DD.MM.RRRR

Železný kříž 2. třídy
Iron Cross 2nd Class
Eisernes Kreuz II. Klasse
-

Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://en.wikipedia.org/wiki/Erich_L%C3%B6wenhardt
URL : https://www.valka.cz/Loewenhardt-Erich-t58517#465166Verze : 0
MOD
Byl třetím nejúspěšnějším pilotem Císařského letectva, ale narozdíl od ostatních velkých pilotů, je toho o něm málo známo. Nedochovali se žádné vzpomínky, dopisy či deníky. Neposkytl interview žádnému novináři a nebyla o něm napsána žádná životopisná kniha. V porovnání s Richthofenem nebo Udetem, s ním existuje pramálo fotek a fotek jeho letadel ještě míň.
Narodil v rodině lékaře. Vybral si vojenskou kariéru a vstoupil do kadetní školy v Berlíně Lichterfelde. Odtud byl poslán k Infanterieregimentu 141. Na začátku první světové války byla tato jednotka převelena na východní frontu.

Už 2. října 1914 byl Löwenhardt povýšen do hodnosti poručíka. Koncem října byl těžce zraněn a až do ledna 1915 byl v nemocnici. Poté se znovu vrátil na frontu. V Karpatech zachránil Löwenhardt pět zraněných německých vojáků; za tuto akci obdržel Železný kříž 2. třídy.

Löwenhardt byl přidělen k Deutsche Alpenkorps a poté na vlastní žádost v říjnu 1915 k letectvu. Po absolvování výcviku a počátečním létání ve funkci pozorovatele získal začátkem roku 1916 pilotní osvědčení a byl převelen k Fliegerabteilung u dělostřelectva. V březnu 1917 byl přeložen k Jagdstaffel 10, patřící k Richthofenově eskadře.
18. října 1917 sestřelil na svém Pfalzu D.III za německými zákopy Bristol F2B (pilot poručík B.B. Perry, pozorovatel poručík Bartlett) od kanadské 22. letky, posádce se podařilo přistát, ale kvůli výstražným výstřelům ostatních pilotů Jasty 10 se jim nepodařilo zapálit stroj (stejná taktika se používala na obou stranách, kdy v případě nouzového přistání za nepřátelskými liniemi, bylo povinností letců zapálit svůj stroj, aby nemohl padnout do rukou nepřítele). Poručík Perry si poznamenal své setkání s poručíkem Löwenhardtem, pro něhož byl Perryho letoun sestřel č. 7.

Oba letci byly drženi v Belgickém chateau a zde se setkali se svými přemožiteli, poručíkem Löwenhardtem a nadporučíkem Hansem Kleinem (velitelem Jasty 10, který toho dne dosáhl svého 20. sestřelu z 22 celkově a byl navržen na Pour le Mérite, který získal až o 6 týdnů později). Němec podal Perrymu ruku a anglicky mu řekl:

"Jsem poručík Löwenhardt, já vás sestřelil."

Perry odmítl si s ním potřást, nacož Löwenhardt odvětil:

"Aha, takže nic."

"Nepotřesu si ruku s někým kdo po mě střílí, hned poté co mě pošle k zemi.", odvětil Perry.

"Neměl sem v úmyslu vás trefit", řekl Löwenhardt, "jen sem nechtěl abyste zapálili své letadlo."

"Takže si se mnou již potřesete rukou? Víte," pokračoval (posmutněle) "pro vás válka skončila, já musím jít a létat dokud mě možná jednoho dne někdo také nesestřelí."

Perry si už se svým přemožitelem rukou potřásl a později na tyto piloty vybavuje takto:

"Löwenhardt byl nízkého vzrůstu, černovlasý a měl jiskřivé, hnědé oči. Mluvil vážně, ale měl v sobě ještě chlapeckou dychtivost. Nemohl sem přestat myslet na to, jak mladě vypadal. Jeho oblečení působilo, že bylo na někoho většího než on.
Klein ... byl modrooký, blonďatý drzoun, ale oba byly nezvykle zdvořilý a přátelští."


Při cestě zpět na letiště Jasty 10 Löwenhardt poznamenal že jeho Pfalz byl během leteckého souboje s Perryho Bristolem kolikrát tak blízko, že se málem srazili.

Perry na tento rozhovor vzpomínal:

"Pamatuju si, že zdůrazňoval jak musí být pilot při leteckém souboji pozorný, aby nenarazil do přítele nebo protivníka, zmínil i Boelckeho incident, kdy se jeho letoun srazil s jiným z jeho letky, Boelcke byl stále vzorem všech německých letců, jak zvláštní že Löwenhardt zemřel za stejných podmínek, kterým se chtěl sám vyvarovat."

Po návratu k Jastě 10 Löwenhardt poznamenal, že Perry trpěl bludy (utrpěl otřes mozku).

"Loewenhardt byl nesmírně starostlivý a pozorný jako zdravotní sestra, navrhl ať si odpočinu."

Ukázal pilotům jejich pokoje a Perry si vzal jeho postel. Vedle vycházek, jim byla nabídnuta prohlídka letiště a Perrymu bylo dovoleno si usednout do kokpitu Pfalzu. Britským letcům bylo nabízeno velmi dobré jídlo v kuchyni Jasty 10, předtím než byly odvezeni autem do zajateckého tábora.

"Löwenhardt šel s námi k autu a řekl, že shodí nad našimi liniemi zprávu o našem osudu. Znova si s náma potřásl rukou, naposledy sem se na něj podíval a řekl sem mu, že doufam, že válku ve zdraví přežije. Myslím to vážně. Přesvědčil mě, že je opravdový džentlmen, dobrý sportovec a obdivuhodný protivník. Měl sem ho rád. Byl sem skutečně nešťastný, když sem se po pár měsicích dozvěděl o jeho smrti."

Do konce března 1918 sestřelil 15 nepřátelských letounů. Začátkem dubna 1918 byl Löwenhardt jmenován velitelem jednoho z oddílů Jasty 10. Během krátké doby následovalo mnoho vítězných soubojů. Na konci července 1918 už Löwenhardt létal na novém Fokkeru D.VII a počet jeho vítězství narostl na 47. Mezitím byl zástupcem velitele eskadry. 31. května 1918 byl vyznamenán řádem Pour le Mérite. Posledního vítězství dosáhl sestřelem britského letounu 10. srpna 1918 u města Chaulnes. Erich Löwenhardt byl jedním ze tří německých pilotů s více než 50 sestřely „na kontě“.

Při vzdušném boji s 56. perutí Royal Air Force Löwenhardtův stroj srazil s letounem Alfreda Wenze z Jasty 11. Oběma pilotům se sice podařilo vyskočit, ale Löwenhardtův padák se neotevřel. Löwenhardt tak nepřežil, Wenz ano.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Erich_Loewenhardt
www.theaerodrome.com
www.theaerodrome.com
https://en.wikipedia.org/wiki/Hans_Klein
Löwenhardt, Erich - (Zleva) Bodenschatz, Löwenhardt a nadporučík Schaefer, Velitel Jasty 10.

(Zleva) Bodenschatz, Löwenhardt a nadporučík Schaefer, Velitel Jasty 10.
Löwenhardt, Erich - Lothar von Richthofen a Erich Löwenhardt byly dobří přátelé a létali spolu v létě 1918.

Lothar von Richthofen a Erich Löwenhardt byly dobří přátelé a létali spolu v létě 1918.
Löwenhardt, Erich - Hrob Ericha Löwenhardta

Hrob Ericha Löwenhardta
URL : https://www.valka.cz/Loewenhardt-Erich-t58517#609022Verze : 10


Tento Fokker sice patřil do stavu Jasta 6, o čemž svědčí černobílý marking na krytu motoru, VOP a discích kol, avšak počátkem srpna si s ním "vyletěl" při své návštěvě Jasta 6 velitel Jasta 10 Oblt. Erich Löwenhardt.


Linked from : https://www.valka.cz/topic/postview/400485
URL : https://www.valka.cz/Loewenhardt-Erich-t58517#400486Verze : 0
MOD
.
Löwenhardt, Erich - Löwenhardt a piloti Jasty 10

Löwenhardt a piloti Jasty 10
Löwenhardt, Erich - Předtím než Perry a Bartlett opustili Jastu 10, Löwenhardt (vlevo nahoře) a Alois Heldmann (pod ním) podepsali tento papír a dali ho Perrymu. Všichni piloti Jasty tento papír podepsali a napsali zde své adresy v naději, že se po válce zkontaktují [podepsaný poručík Mann (vlevo, druhý zdola) byl důstojník rozvědky]

Předtím než Perry a Bartlett opustili Jastu 10, Löwenhardt (vlevo nahoře) a Alois Heldmann (pod ním) podepsali tento papír a dali ho Perrymu. Všichni piloti Jasty tento papír podepsali a napsali zde své adresy v naději, že se po válce zkontaktují [podepsaný poručík Mann (vlevo, druhý zdola) byl důstojník rozvědky]
URL : https://www.valka.cz/Loewenhardt-Erich-t58517#609032Verze : 0