Main Menu
User Menu

2. gardový střelecký sbor [1941-1956]

2nd Guards Rifle Corps / 2-й гвардейский стрелковый корпус

     
Název:
Name:
2. gardový střelecký sbor
Originální název:
Original Name:
2-й гвардейский стрелковый корпус
Datum vzniku:
Raised/Formed:
31.12.1941
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
20.07.1956
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
31.12.1941-DD.06.1942 Kalininský front
DD.06.1942-DD.02.1943 3. úderná armáda
DD.02.1943-DD.03.1943 Kalininský front
DD.03.1943-DD.04.1943 22. armáda
DD.04.1943-DD.07.1943 Kalininský front
DD.07.1943-25.09.1943 39. armáda
25.09.1943-DD.03.1944 4. úderná armáda
DD.03.1944-DD.03.1947 6. gardová armáda
DD.03.1947-20.07.1956 Pobaltský vojenský okruh
Dislokace:
Deployed:
31.12.1941-10.01.1942 Nachabino, ?
10.01.1942-09.07.1945 východoevropské válčiště, ?
09.07.1945-20.07.1956 Kaunas, ? /

Velitel:
Commander:
DD.12.1941-05.04.1942 Lizjukov, Alexandr Iljič (gardový plukovník)
05.04.1942-29.09.1942 Čisťakov, Ivan Michajlovič (gardový generálmajor)
29.09.1942-24.10.1942 Bejlin, Venjamin Lvovič (gardový plukovník)
24.10.1942-07.08.1943 Kutuzov, Michail Pavlovič (gardový generálmajor)
07.08.1943-23.05.1944 Běloborodov, Afanasij Pavlanťjevič (gardový generálmajor)
23.05.1944-21.08.1944 Ksenofontov, Alexandr Sergejevič (gardový generálmajor)
21.08.1944-DD.12.1945 Baksov, Alexej Ivanovič (gardový generálmajor)
DD.12.1945-18.01.1946 Ručkin, Archip Ivanovič (gardový generálporučík)
18.01.1946-DD.06.1950 Těrjochin, Makar Fomič (gardový generálporučík tankového vojska)
DD.06.1950-03.09.1953 Jermakov, Arkadij Nikolajevič (gardový generálporučík)
03.09.1953-19.06.1954 Stučenko, Andrej Trofimovič (gardový generálporučík)
19.06.1954-02.09.1955 Laščenko, Pjotr Nikolajevič (gardový generálporučík)
02.09.1955-20.07.1956
Náčelník štábu:
Chief of Staff:

Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
DD.01.1942-DD.04.1943 8. gardová střelecká divize
01.10.1942-01.11.1942 33. střelecká divize
01.03.1943-01.05.1943 33. střelecká divize
DD.09.1943-DD.12.1943 16. střelecká divize
13.08.1946-DD.MM.1947 16. střelecká divize

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Feskov, V. I. - Golikov, V. I. - Kalašnikov, K. A.: Krasnaja Armija v pobedach i poraženijach 1941–1945 gg. Tomsk 2003.
Feskov, V. I. - Golikov, V. I. - Kalašnikov, K. A.: Sovětskaja Armija v gody "Cholodnoj vojny" (1946–1991 gg.). Tomsk 2004.
Feskov, V. I. - Golikov, V. I. - Kalašnikov, K. A. - Slugin, S. A.: Vooružennyje Sily SSSR posle Velikoj Otěčestvennoj vojny. Č. 1. Tomsk 2013. ITU 2003.
URL : https://www.valka.cz/2-gardovy-strelecky-sbor-1941-1956-t58223#565331Verze : 5
MOD