Main Menu
User Menu

28. vševojsková armáda [1942-1992]

28th Combined Arms Army

28-я общевойсковая армия

     
Název:
Name:
28. vševojsková armáda
Originální název:
Original Name:
28-я общевойсковая армия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
28.08.1942
Předchůdce:
Predecessor:
Stalingradský vojenský okruh
Datum zániku:
Disbanded:
20.03.1992
Nástupce:
Successor:
28. vševojsková armáda
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
28.08.1942-DD.09.1942 Jihovýchodní front
DD.09.1942-DD.12.1943 Stalingradský front
01.01.1943-DD.10.1943 Jižní front
DD.10.1943-DD.03.1944 4. ukrajinský front
DD.03.1944-DD.09.1944 Hlavní stan nejvyššího velení
DD.09.1944-DD.04.1945 3. běloruský front
DD.04.1945-DD.04.1945 Hlavní stan nejvyššího velení
DD.04.1945-DD.06.1945 1. ukrajinský front
DD.06.1945-DD.07.1945 Střední skupina vojsk
DD.07.1945-DD.02.1946 Baranovičský vojenský okruh
DD.02.1946-20.03.1992 Běloruský vojenský okruh
Dislokace:
Deployed:
28.08.1942-DD.07.1944 východoevropské válčiště, ?
DD.07.1944-DD.07.1945 středoevropské válčiště, ?
DD.07.1945-20.03.1992 Grodno, ? /

Velitel:
Commander:
28.08.1942-DD.11.1943 Gerasimenko, Vasilij Filippovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
DD.11.1943-DD.05.1944 Grečkin, Alexej Alexandrovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
22.05.1944-DD.02.1946 Lučinskij, Alexandr Alexandrovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
06.05.1946-04.03.1947 Šafranov, Pjotr Grigorjevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
12.04.1949-25.09.1949 Lučinskij, Alexandr Alexandrovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
28.01.1954-26.11.1956 Andrejev, Andrej Matvejevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
26.11.1956-14.06.1957 Andrejev, Andrej Matvejevič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
DD.08.1967-19.02.1968 Salmanov, Grigorij Ivanovič (Geněral-major / Генерал-майор)
19.02.1968-DD.09.1969 Salmanov, Grigorij Ivanovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
DD.MM.1979-05.05.1980 Lobov, Vladimir Nikolajevič (Geněral-major / Генерал-майор)
05.05.1980-DD.MM.1981 Lobov, Vladimir Nikolajevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
DD.MM.1981-16.12.1982 Gusev, Jurij Alexandrovič (Geněral-major / Генерал-майор)
16.12.1982-DD.06.1984 Gusev, Jurij Alexandrovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
DD.MM.1984-18.02.1985 Kalinin, Michail Nikolajevič (Geněral-major / Генерал-майор)
18.02.1985-DD.MM.1986 Kalinin, Michail Nikolajevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
27.09.1942-28.06.1945 Rogačevskij, Samuil Mironovič (Geněral-major / Генерал-майор)
28.06.1945-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
DD.11.1950-31.05.1954 Kolominov, Alexandr Nikolajevič (Geněral-major / Генерал-майор)
31.05.1954-DD.08.1954 Kolominov, Alexandr Nikolajevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
DD.07.1968-DD.09.1970 Garejev, Machmut Achmetovič (Geněral-major / Генерал-майор)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
23.06.1942-05.07.1942 91. samostatná tanková brigáda
13.10.1942-DD.MM.RRRR 9. střelecký sbor
24.12.1942-DD.02.1943 99. samostatná střelecká brigáda
01.05.1943-01.06.1943 130. střelecká divize
DD.05.1943-DD.MM.RRRR 1. gardový opevněný prostor
09.07.1943-DD.08.1943 4. gardový tankový sbor
25.10.1943-03.11.1943 67. střelecký sbor
DD.11.1943-DD.03.1944 10. gardový střelecký sbor
01.03.1944-09.03.1944 86. gardová střelecká divize
DD.03.1944-DD.04.1944 61. střelecká divize
21.04.1944-DD.MM.RRRR 128. střelecký sbor
01.07.1944-DD.MM.RRRR 20. střelecký sbor
05.02.1946-14.05.1956 9. gardový střelecký sbor
29.10.1953-20.05.1957 70. gardová mechanizovaná divize
DD.MM.1955-24.05.1956 42. střelecký sbor
DD.05.1957-11.05.1965 33. gardová tanková divize
11.01.1965-DD.08.1968 15. gardová tanková divize
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 1. samostatný gardový průlomový tankový pluk
DD.MM.RRRR-17.08.1968 30. gardová motostřelecká divize
DD.MM.RRRR-26.01.1944 583. samostatná armádní spojovací letka

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:

DD.02.1968

Řád rudého praporu /1943-1991/
Order of the Red Banner /1943-1991/
Орден Красного Знамени
-

Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Feskov, Vitalij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič - Golikov, Valerij Ivanovič: Sovětskaja Armija v gody "Cholodnoj vojny" (1946-1991 gg.). Tomsk, Izdatělstvo TGU 2004.
URL : https://www.valka.cz/28-vsevojskova-armada-1942-1992-t57970#522020Verze : 1
MOD