Main Menu
User Menu

Zabajkalský vojenský okruh [1947-1991]

Transbaikal Military District / Забайкальский военный округ

     
Název:
Name:
Zabajkalský vojenský okruh
Originální název:
Original Name:
Забайкальский военный округ
Datum vzniku:
Raised/Formed:
10.07.1947
Předchůdce:
Predecessor:
36. armáda
Datum zániku:
Disbanded:
26.12.1991
Nástupce:
Successor:
Zabajkalský vojenský okruh
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
10.07.1947-25.02.1950 Ministerstvo ozbrojených sil
25.02.1950-15.03.1953 Ministerstvo vojenství
15.03.1953-26.12.1991 Ministerstvo obrany
Dislokace:
Deployed:
10.07.1947-26.12.1991 Čita, ? /

Velitel:
Commander:
10.07.1947-DD.12.1949 Korotějev, Konstantin Apollonovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
DD.12.1949-16.05.1953 Gusev, Dmitrij Nikolajevič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
16.05.1953-31.05.1954 Trocenko, Jefim Grigorjevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
31.05.1954-06.01.1956 Trocenko, Jefim Grigorjevič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
06.01.1956-25.01.1958 Leljušenko, Dmitrij Danilovič (gardový generálplukovník)
25.01.1958-DD.05.1960 Krejzer, Jakov Grigorjevič (gardový generálplukovník)
DD.05.1960-16.06.1960 Ždanov, Vladimir Ivanovič (generálporučík tankového vojska)
16.06.1960-18.08.1966 Alexejev, Dmitrij Fjodorovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
18.08.1966-21.02.1969 Bělik, Pjotr Alexejevič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
21.02.1969-28.12.1978 Bělik, Pjotr Alexejevič (Geněral armii / Генерал армии)
28.12.1978-25.10.1979 Salmanov, Grigorij Ivanovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
25.10.1979-20.01.1984 Salmanov, Grigorij Ivanovič (Geněral armii / Генерал армии)
20.01.1984-03.11.1986 Postnikov, Stanislav Ivanovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
03.11.1986-05.02.1987 Postnikov, Stanislav Ivanovič (Geněral armii / Генерал армии)
05.02.1987-31.08.1988 Betěchin, Anatolij Vladimirovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
31.08.1988-31.08.1991 Semjonov, Vladimir Magomedovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
31.08.1991-24.10.1991 Treťjakov, Valerij Stěpanovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
24.10.1991-26.12.1991 Treťjakov, Valerij Stěpanovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
10.07.1947-16.05.1953 Trocenko, Jefim Grigorjevič (generálporučík)
16.05.1953-18.09.1954 Peňkovskij, Valentin Antonovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
18.09.1954-08.08.1955 Vavilov, Maxim Andrejevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
08.08.1955-DD.07.1956 Vavilov, Maxim Andrejevič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
DD.07.1956-DD.03.1963 Gluzdovskij, Vladimir Alexejevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
DD.03.1963-DD.05.1967 Čunichin, Nikolaj Petrovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
DD.05.1967-31.05.1968 Kozlov, Michail Michajlovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
31.05.1968-DD.09.1972 Jugov, Konstantin Viktorovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
DD.09.1972-19.10.1972 ?, ? ( )
19.10.1972-14.02.1978 Lapygin, Nikolaj Ivanovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
14.02.1978-DD.10.1979 Lapygin, Nikolaj Ivanovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
DD.10.1979-01.11.1980 Verevkin-Rachalskij, Vladimir Nikolajevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
01.11.1980-DD.06.1983 Verevkin-Rachalskij, Vladimir Nikolajevič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
DD.06.1983-21.06.1988 Burlakov, Matvej Prokopjevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
21.06.1988-DD.08.1988?, ? ( )
DD.08.1988-26.12.1991 Těrenťjev, Anton Vladimirovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.05.1947-20.02.1949 12. letecká armáda
01.05.1947-29.04.1957 6. gardová mechanizovaná armáda
18.09.1953-20.04.1957 72. gardová mechanizovaná divize
29.04.1957-DD.05.1957 6. gardová tanková armáda
DD.MM.1967-12.05.1970 44. armádní sbor
20.05.1968-01.06.1976 86. armádní sbor
DD.MM.1970-31.12.1991 39. armáda
01.06.1976-01.06.1989 36. armáda

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
11.07.1974 Řád Lenina
Poznámka:
Note:
10.07.1947-26.12.1991 в/ч 23284
Zdroje:
Sources:
Feskov, V. I. – Golikov, V. I. – Kalašnikov, K. A. - Slugin, S. A.: Vooružennyje Sily SSSR posle Vtoroj mirovoj vojny. Ot Krasnoj Armii k Sovetskoj. T. 1. Tomsk 2013.
Orděna Lenina Zabajkalskij. Moskva 1980.
Zabajkalskij vojennyj okrug. Kratkij vojenno-istoričeskij očerk. Irkutsk 1972.
URL : https://www.valka.cz/Zabajkalsky-vojensky-okruh-1947-1991-t57271#565519Verze : 4
MOD