Main Menu
User Menu

Běloruský vojenský okruh [1946-1991]

Byelorussian Military District / Белорусский военный округ

     
Název:
Name:
Běloruský vojenský okruh
Originální název:
Original Name:
Белорусский военный округ
Datum vzniku:
Raised/Formed:
04.02.1946
Předchůdce:
Predecessor:
Baranovičský vojenský okruh
Datum zániku:
Disbanded:
31.12.1991
Nástupce:
Successor:
Běloruský vojenský okruh
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
04.02.1946-25.02.1946 Lidový komisariát obrany
25.02.1946-15.03.1946 Lidový komisariát ozbrojených sil
15.03.1946-25.02.1950 Ministerstvo ozbrojených sil
25.02.1950-15.03.1953 Ministerstvo vojenství
15.03.1953-01.09.1984 Ministerstvo obrany
01.09.1984-31.12.1991 Hlavní velitelství vojsk západního směru
Dislokace:
Deployed:
04.02.1946-DD.01.1947 Bobrujsk, ? /
DD.01.1947-31.12.1991 Minsk, ? /
Velitel:
Commander:
04.02.1946-DD.03.1946 Timošenko, Semjon Konstantinovič (maršál Sovětského svazu)
DD.03.1946-DD.03.1949 Trofimenko, Sergej Georgijevič (generálplukovník)
DD.03.1949-DD.04.1960 Timošenko, Semjon Konstantinovič (maršál Sovětského svazu)
DD.04.1960-DD.07.1961 Komarov, Vladimir Nikolajevič (generálplukovník)
DD.07.1961-DD.07.1964 Peňkovskij, Valentin Antonovič (armádní generál)
DD.07.1964-DD.09.1967 Marjachin, Sergej Stěpanovič (generálplukovník)
DD.09.1967-DD.06.1976 Treťjak, Ivan Mojsejevič (generálplukovník)
DD.06.1976-28.10.1976 Zajcev, Michail Mitrofanovič (generálporučík tankového vojska)
28.10.1976-04.11.1980 Zajcev, Michail Mitrofanovič (generálplukovník tankového vojska)
04.11.1980-DD.12.1980 Zajcev, Michail Mitrofanovič (armádní generál)
DD.12.1980-DD.02.1985 Ivanovskij, Jevgenij Filippovič (armádní generál)
DD.02.1985-DD.01.1989 Šuraljov, Vladimir Michajlovič (generálplukovník)
DD.01.1989-31.12.1991 Kostěnko, Anatolij Ivanovič (generálplukovník)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
04.02.1946-DD.11.1948 Ivanov, Semjon Pavlovič (generálplukovník)
DD.11.1948-DD.03.1950 Malyšev, Pjotr Fjodorovič (generálporučík)
DD.03.1950-DD.12.1951 Zachvatajev, Nikonor Dmitrijevič (generálplukovník)
DD.12.1951-DD.07.1952 Gryzlov, Anatolij Alexejevič (generálporučík)
DD.07.1952-DD.10.1954 Pulko-Dmitrijev, Alexandr Dmitrijevič (generálporučík)
DD.10.1954-DD.03.1961 Ariko,
DD.03.1961-DD.05.1961 Ševčenko,
DD.05.1961-DD.12.1961 Ševčenko,
DD.12.1961-22.02.1963 Ogarkov, Nikolaj Vasiljevič (generálmajor)
22.02.1963-DD.12.1965 Ogarkov, Nikolaj Vasiljevič (generálporučík)
DD.12.1965-DD.03.1974 Ariko,
DD.03.1974-DD.12.1977 Končic,
DD.12.1977-DD.07.1979 Těreščenko,
DD.07.1979-DD.12.1982 Gaškov,
DD.12.1982-DD.12.1983 Gaškov,
DD.12.1983-DD.08.1988 Sokolov,
DD.08.1988-31.12.1991 Čumakov,
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
26.01.1946-20.03.1947 3. armáda
04.02.1946-10.01.1949 1. letecká armáda
04.02.1946-12.06.1946 5. gardová tanková armáda
DD.02.1946-31.12.1991 28. armáda
DD.05.1946-12.06.1946 65. armáda
12.06.1946-31.10.1946 5. gardová mechanizovaná armáda
31.10.1946-28.10.1948 5. samostatná gardová tanková divize
DD.05.1948-21.03.1950 7. samostatná tanková divize
28.10.1948-20.05.1957 5. gardová mechanizovaná armáda
10.01.1949-01.04.1980 26. letecká armáda
21.03.1950-20.05.1957 7. mechanizovaná armáda
20.05.1957-31.12.1991 5. gardová tanková armáda
20.05.1957-31.12.1991 7. tanková armáda

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
22.02.1968 Řád rudého praporu
Poznámka:
Note:
Teritoriální působnost:
04.02.1946-08.01.1954 Baranovičská oblast, Běloruská sovětská socialistická republika
04.02.1946-08.01.1954 Bobrujská oblast, Běloruská sovětská socialistická republika
04.02.1946-31.12.1991 Brestská oblast, Běloruská sovětská socialistická republika
04.02.1946-31.12.1991 Gomelská oblast, Běloruská sovětská socialistická republika
04.02.1946-31.12.1991 Grodenská oblast, Běloruská sovětská socialistická republika
04.02.1946-31.12.1991 Minská oblast, Běloruská sovětská socialistická republika
04.02.1946-31.12.1991 Mogiljovská oblast, Běloruská sovětská socialistická republika
04.02.1946-20.01.1960 Moloděčenská oblast, Běloruská sovětská socialistická republika
04.02.1946-08.01.1954 Pinská oblast, Běloruská sovětská socialistická republika
04.02.1946-08.01.1954 Poleská oblast, Běloruská sovětská socialistická republika
04.02.1946-08.01.1954 Polocká oblast, Běloruská sovětská socialistická republika
04.02.1946-31.12.1991 Vitěbská oblast, Běloruská sovětská socialistická republika
Zdroje:
Sources:
Bělorusskij Krasnoznaměnnyj vojennyj okrug. Red. A. K. Suljanov - V. D. Alexejenko - S. J. Baulin. 2-je izdanije, Moskva, Vojenizdat 1983.
Feskov, Vitalij Ivanovič – Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič – Golikov, Valerij Ivanovič: Sovětskaja Armija v gody „Cholodnoj vojny“ (1946-1991 gg.). Tomsk, Izdatělstvo TGU 2004.
URL : https://www.valka.cz/Belorusky-vojensky-okruh-1946-1991-t57235#515329Verze : 3
MOD