Main Menu
User Menu

13. armáda [1941-1968]

13th Army

13-я aрмия (13 А) - III. формирование

     
Název:
Name:
13. armáda
Originální název:
Original Name:
13-я aрмия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
23.04.1941
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
01.09.1968
Nástupce:
Successor:
13. vševojsková armáda
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
23.04.1941-21.06.1941 Západní zvláštní vojenský okruh
21.06.1941-24.07.1941 Západní front
24.07.1941-15.08.1941 Střední front
15.08.1941-11.11.1941 Brjanský front
11.11.1941-24.12.1941 Jihozápadní front
24.12.1941-13.03.1943 Brjanský front
13.03.1943-06.10.1943 Střední front
06.10.1943-20.10.1943 Voroněžský front
20.10.1943-10.06.1945 1. ukrajinský front
10.06.1945-09.07.1945 Severní skupina vojsk
09.07.1945-03.05.1946 Lvovský vojenský okruh
03.05.1946-20.08.1968 Přikarpatský vojenský okruh
Dislokace:
Deployed:
23.04.1941-22.06.1941 Mogilev, ? /
22.06.1941-10.06.1945 východoevropské válčiště, ?
10.06.1945-DD.07.1945 Bautzen, ? /
DD.07.1945-20.08.1968 Rovno, ? /

Velitel:
Commander:
26.05.1941-08.07.1941 Filatov, Pjotr Michajlovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
09.07.1941-13.07.1941 Remezov, Fjodor Nikitič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
14.07.1941-26.07.1941 Gerasimenko, Vasilij Filippovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
26.07.1941-31.08.1941 Golubev, Konstantin Dmitrijevič (Geněral-major / Генерал-майор)
31.08.1941-02.01.1942 Gorodňanskij, Avksentij Michajlovič (Geněral-major / Генерал-майор)
02.01.1942-14.02.1943 Puchov, Nikolaj Pavlovič (Geněral-major / Генерал-майор)
14.02.1943-26.08.1944 Puchov, Nikolaj Pavlovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
26.08.1944-04.06.1946 Puchov, Nikolaj Pavlovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
04.06.1946-19.02.1947 Šumilov, Michail Stěpanovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
19.02.1947-20.04.1948 Plijev, Issa Alexandrovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
20.04.1948-03.12.1949 Ľudnikov, Ivan Iljič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
03.12.1949-09.01.1953 Něčajev, Alexandr Nikolajevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
09.01.1953-06.04.1954 Olešev, Nikolaj Nikolajevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
06.04.1954-24.02.1959 Baklanov, Gleb Vladimirovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
24.02.1959-25.05.1959 Andrjuščenko, Sergej Alexandrovič (Geněral-major / Генерал-майор)
25.05.1959-25.02.1961 Andrjuščenko, Sergej Alexandrovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
25.02.1961-20.04.1961 ?, ? ( )
20.04.1961-03.06.1968 Vašurin, Pjotr Semjonovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
03.06.1968-01.09.1968 Melnikov, Pavel Vasiljevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
23.04.1941-27.12.1941 Petruševskij, Alexandr Vasiljevič (Komandir brigady / Командир бригады)
27.12.1941-25.09.1943 Petruševskij, Alexandr Vasiljevič (Geněral-major / Генерал-майор)
25.09.1943-30.12.1943 Petruševskij, Alexandr Vasiljevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
30.12.1943-09.07.1945 Malandin, German Kapitonovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
DD.09.1945-DD.05.1946 Bobkov, Michail Vladimirovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
DD.06.1946-DD.12.1946 Roginskij, Sergej Vasilievič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
DD.05.1953-DD.03.1954 Kramar, Vladimir Michajlovič (Geněral-major / Генерал-майор)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
22.06.1941-DD.07.1941 2. střelecký sbor
24.06.1941-06.07.1941 44. střelecký sbor
07.07.1941-01.08.1941 20. mechanizovaný sbor
DD.07.1941-DD.08.1941 28. střelecký sbor
01.09.1941-01.02.1943 143. střelecká divize
DD.10.1941-DD.11.1941 2. gardová střelecká divize
11.11.1941-13.03.1943 132. střelecká divize
10.05.1942-06.03.1943 877. samostatný smíšený letecký pluk
29.05.1942-19.07.1942 80. tanková brigáda
01.06.1942-01.07.1943 15. střelecká divize
DD.08.1942-22.10.1942 1. gardová střelecká divize
06.03.1943-20.04.1943 Samostatná armádní spojovací letka 13. armády
20.04.1943-DD.MM.RRRR 438. samostatná armádní spojovací letka
DD.05.1943-DD.08.1943 18. gardový střelecký sbor
DD.11.1943-DD.12.1943 18. gardový střelecký sbor
14.12.1943-14.04.1944 76. střelecký sbor
20.12.1943-17.04.1944 25. tankový sbor
01.01.1944-11.05.1945 24. střelecký sbor
01.01.1944-02.08.1956 27. střelecký sbor
01.01.1944-28.02.1944 77. střelecký sbor
DD.02.1944-DD.04.1944 1. gardový jezdecký sbor
DD.02.1944-DD.04.1944 6. gardový jezdecký sbor
DD.02.1944-DD.MM.1944 7. gardová jezdecká divize
01.04.1944-30.04.1944 77. střelecký sbor
01.08.1944-30.09.1944 47. střelecký sbor
DD.MM.1944-11.05.1945 102. střelecký sbor
DD.05.1945-DD.07.1945 6. gardový jezdecký sbor
DD.11.1945-20.04.1957 27. mechanizovaná divize
DD.04.1946-01.07.1956 34. gardový střelecký sbor
DD.MM.1955-15.08.1957 21. střelecký sbor
02.08.1956-04.06.1957 97. gardová střelecká divize
DD.07.1958-DD.MM.RRRR 17. gardová motostřelecká divize

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:

22.02.1968

Řád rudého praporu /1943-1991/
Order of the Red Banner /1943-1991/
Орден Красного Знамени
-

Poznámka:
Note:
- v bojujúcej armáde od 22.06.1941 do 11.05.1945


- 23.04.1941-01.09.1968 VÚ 04669
Zdroje:
Sources:
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobedach i poraženijach 1941–1945 gg. Tomsk, ITGU 2003
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Sovětskaja Armija v gody "Cholodnoj vojny" (1946–1991 gg.). Tomsk, ITGU 2004
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič - Slugin, Sergej Anatoljevič: Vooružennyje Sily SSSR posle Velikoj Otěčestvennoj vojny. Č. 1. Tomsk, INTL 2013
Puchov, Nikolaj Pavlovič: Gody ispytanij. Moskva, Vojenizdat 1959
V plameni sraženij. Bojevoj puť 13-j armii. Red. M. A. Kozlov. Moskva, Vojenizdat 1973
pamyat-naroda.ru
ru.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/13-armada-1941-1968-t55669#516937Verze : 15
MOD