Main Menu
User Menu

4. armáda [1941-1943]

4th Army

4-я армия (4 А) - II. формирование

     
Název:
Name:
4. armáda
Originální název:
Original Name:
4-я армия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
26.09.1941
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
25.11.1943
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
26.09.1941-18.12.1941 Hlavní stan nejvyššího velení
18.12.1941-23.04.1942 Volchovský front
23.04.1942-09.06.1942 Volchovská skupina vojsk
09.06.1942-25.11.1943 Volchovský front
Dislokace:
Deployed:
26.09.1941-25.11.1943 východoevropské válčiště

Velitel:
Commander:
26.09.1941-07.11.1941 Jakovlev, Vsevolod Fjodorovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
07.11.1941-18.12.1941 Mereckov, Kirill Afanasjevič (Geněral armii / Генерал армии)
18.12.1941-03.02.1942 Ivanov, Pjotr Alexejevič (Geněral-major / Генерал-майор)
03.02.1942-25.06.1942 Ľapin, Pjotr Ivanovič (Geněral-major / Генерал-майор)
25.06.1942-25.09.1943 Gusev, Nikolaj Ivanovič (Geněral-major / Генерал-майор)
25.09.1943-30.10.1943 Gusev, Nikolaj Ivanovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
27.09.1941-16.12.1941 Ľapin, Pjotr Ivanovič (Geněral-major / Генерал-майор)
16.12.1941-27.12.1941 Alfjorov, Ivan Prokopievič1) (Polkovnik / Полковник)
27.12.1941-23.03.1942 Vinogradov, Pavel Semjonovič (Polkovnik / Полковник)
23.03.1942-09.04.1942 Alfjorov, Ivan Prokopievič (Polkovnik / Полковник)
10.04.1942-27.01.1943 Rožděstvenskij, Boris Alexandrovič (Polkovnik / Полковник)
27.01.1943-08.11.1943 Rožděstvenskij, Boris Alexandrovič (Geněral-major / Генерал-майор)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
26.09.1941-07.08.1942 Vzdušné síly 4. armády
01.10.1941-01.12.1941 311. střelecká divize
DD.10.1941-DD.01.1942 4. gardová střelecká divize
01.11.1941-01.03.1943 310. střelecká divize
01.01.1942-09.11.1942 44. střelecká divize
16.02.1942-10.03.1942 7. gardová tanková brigáda
28.05.1942-30.08.1942 7. gardová tanková brigáda
01.01.1943-05.03.1943 689. smíšený letecký pluk
05.03.1943-25.11.1943 554. samostatná armádní spojovací letka
DD.10.1943-DD.11.1943 107. samostatný tankový prapor

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
1) dočasne poverený

- v bojujúcej armáde od 26.09.1941 do 25.11.1943
Zdroje:
Sources:
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobědach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk, ITU 2003
Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva, Kučkovo pole 2003
pamyat-naroda.ru
URL : https://www.valka.cz/4-armada-1941-1943-t54877#515950Verze : 1
MOD