Main Menu
User Menu

14. pěší pluk [1950-1954]

14th Infantry Regiment

     
Název:
Name:
14. pěší pluk
Originální název:
Original Name:
14. pěší pluk
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.12.1950
Předchůdce:
Predecessor:
Pěší pluk 14
Datum zániku:
Disbanded:
01.11.1954
Nástupce:
Successor:
14. střelecký pluk
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.12.1950-01.01.1951 10. divise /pěší/
01.01.1951-01.11.1954 10. pěší divize
Dislokace:
Deployed:
01.12.1950-01.11.1954 Trebišov, kasárny /

Velitel:
Commander:
01.01.1951-31.10.1954 ?
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
01.01.1951-01.11.1954 Pluk Hrdinu Sovietskeho zväzu partizána kapitána Jána Nálepku
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
01.12.1950-DD.MM.1951 VÚ 8135 Trebišov
DD.MM.1951-01.11.1954 VÚ 5958 Trebišov
Zdroje:
Sources:
ŠTAIGL, Jan – MINAŘÍK, Pavel: Dislokácia a krycie čísla jednotiek, útvarov a zariadení čs. armády a vojsk ministerstva vnútra na Slovensku 1945 – 1992. Bratislava : Vojenský historický ústav, 2014, 495 s., zozn. ISBN 978-80-89523-30-6
https://www.vojenstvi.cz/vasedotazy_54.htm
URL : https://www.valka.cz/14-pesi-pluk-1950-1954-t50821#400470Verze : 1
MOD
14. pěší pluk [1951-1954]


Velitelství pluku vzniklo 1. ledna 1951 přejmenováním z velitelství Pěšího pluku 14 [1945-1951]. Nacházelo se v Trebišově a podléhalo velitelství 10. pěší divise [1945-1954].
Pluk od svého vzniku užíval krycího označení VÚ 8135 a nesl čestný název „Hrdiny Sovětského svazu partyzána kapitána Jána Nálepky“.
Velitelství pluku bylo 1. listopadu 1954 přejmenováno na velitelství 14. střeleckého pluku [1954-1955].


Prameny:
VÚA Praha, fond 493
URL : https://www.valka.cz/14-pesi-pluk-1950-1954-t50821#194700Verze : 0
MOD