Main Menu
User Menu

8. mechanizovaný sbor [1943-1945]

8th Mechanised Corps / 8-й механизированный корпус

     
Název:
Name:
8. mechanizovaný sbor
Originální název:
Original Name:
8-й механизированный корпус
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.08.1943
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
DD.07.1945
Nástupce:
Successor:
8. mechanizovaná divize
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.08.1943-02.11.1943 Moskevský vojenský okruh
02.11.1943-10.04.1944 2. ukrajinský front
10.04.1944-03.12.1944 Hlavní stan nejvyššího velení
03.12.1944-10.06.1945 2. běloruský front
10.06.1945-DD.07.1945
Dislokace:
Deployed:
01.08.1943-02.11.1943 Kostěrevo
02.11.1943-10.06.1945 východoevropské válčiště

Velitel:
Commander:
01.08.1943-10.01.1944 Chasin, Abram Matvejevič (generálmajor tankového vojska)
10.01.1944-DD.07.1945 Firsovič, Alexandr Nikolajevič (generálmajor tankového vojska)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
01.08.1943-DD.12.1943 Kričman, Michail Naumovič (plukovník)
DD.12.1943-DD.07.1945 Bělogorskij, Anatolij Ivanovič (generálmajor)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
06.12.1943-DD.07.1945 Alexandrijský mechanizovaný sbor
Vyznamenání:
Decorations:
17.05.1945 Řád rudého praporu
04.06.1945 Řád Kutuzova, 2. třída
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Drogovoz, Igor Grigorjevič: Tankovyj meč Strany Sovetov. Minsk, Charvest 2001.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobedach i poraženijach 1941–1945 gg. Tomsk, ITGU 2003.
URL : https://www.valka.cz/8-mechanizovany-sbor-1943-1945-t50358#554048Verze : 2
MOD