Main Menu
User Menu

19. letištní prapor [1956-1991]

19th Air Base Battalion

     
Název:
Name:
19. letištní prapor
Originální název:
Original Name:
19. letištní prapor
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.05.1956
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
01.05.1991
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.05.1956-01.08.1957 Letecký týl
01.08.1957-01.10.1958 6. letecká technická skupina
01.10.1958-01.09.1961 22. letecká technická skupina
01.09.1961-01.09.1963 3. letecká technická divize
01.09.1963-01.09.1969 5. letecká technická divize
01.09.1969-01.09.1975 3. letecká technická divize
01.09.1975-01.11.1986 10. letecká armáda
01.11.1986-01.05.1991 34. stíhací bombardovací letecká divize
Dislokace:
Deployed:
01.05.1956-DD.MM.1959 Čáslav, letiště /
DD.MM.1959-01.05.1991 Náměšť nad Oslavou, letiště /

Velitel:
Commander:
01.05.1956-DD.MM.RRRR Končál, Josef (podplukovník)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Kugler, Gustav (podplukovník)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Lorenc, Gustav (major)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Dvořák, Josef (kapitán)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Plesnivý, Jan (podplukovník)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Dvořák, Josef (podplukovník)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Lukeš František (podplukovník)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Rábek, Josef (podplukovník)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Sodoma, Václav (podplukovník)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Hofr, Bohumil (podplukovník)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Hamák, Jan (podplukovník)
DD.MM.RRRR-01.05.1991 Bestvina, Zdeněk (major)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.09.1962-01.09.1963 19. rota letištní a pozemního zabezpečení navigace "S"
01.09.1963-01.09.1965 19. rota letištní a radiotechnického zabezpečení "S"
01.09.1965-01.11.1991 19. letištní rota "S"

Ručně vyplněné položky:
Poznámka:
Note:
01.05.1956-DD.MM.1959 VÚ 8673 Čáslav
DD.MM.1959-01.05.1991 VÚ 8673 Náměšť nad Oslavou
Zdroje:
Sources:
Původní příspěvek Stanislava Vystavěla
Vojenský ústřední archiv Praha, skupina ČSLA, fond 0000 (19. letištní prapor)
URL : https://www.valka.cz/19-letistni-prapor-1956-1991-t49692#454476Verze : 1
MOD
19. letištní prapor (19. lpr)


Krycí číslo: VÚ 8673


Zřízení:01.05.1956


Dislokace: Čáslav (1956 - 1959)
Náměšť / Oslavou (1959 - 1991


Nadřízený stupeň:
Velitelství letectva - Letecký týl (01.05.1956-01.08.1957)
Velitelství 6. letecké technické skupiny (1957 - 1958)
Velitelství 22. letecké technické skupiny (1958 - 1961)
Velitelství 3. letecké technické divize (1961 - 1963)
Velitelství 5. letecké technické divize (1963 - 1969)
Velitelství 3. letecké technické divize (1969 - 1975)
Velitelství 10. letecké armády (1975 - 1986)
Velitelství 34. stíhací bombardovací letecké divize (1986 - 1992)


Podřízené jednotky:
19. letištní a PZN rota “S“ (1962 - 1963)
19. letištní a RTZ rota „S“ (1963 - 1965)
19. letištní rota „S“ (1965 - 1991)


Zabezpečovaná jednotka:
20. stíhací letecký pluk (1956 - 1961)
20. stíhací bombardovací letecký pluk (1961 - 1991)


Zrušení: 30.4.1991 - 1.5.1991 reorganizován a spolu s postatou zrušeného 51. praporu radiotechnického zabezpečení byla zřízena 20. letecká základna


Velitelé 19. letištního praporu:


01.05.1956-DD.MM.1957 pplk. Končál Josef,
DD.MM.1957-DD.MM.1958 pplk. Kugler Gustav,
DD.MM.1958-DD.MM.1959 mjr. Lorenc Gustav,
DD.MM.1959-DD.MM.1962 kpt. Dvořák Josef,
DD.MM.1962-DD.MM.1966 pplk. Plesnivý Jan,
DD.MM.1966-DD.MM.1971 pplk. Ing. Dvořák Josef,
DD.MM.1971-DD.MM.1972 pplk. Lukeš František,
DD.MM.1972-DD.MM.1974 pplk. Ing. Rábek Josef,
DD.MM.1974-DD.MM.1976 pplk. Ing. Sodoma Václav,
DD.MM.1976-DD.MM.1981 pplk. Ing. Hofr Bohumil,
DD.MM.1981-DD.MM.RRRR pplk. Hamák Jan,
DD.MM.RRR-01.05.1991 mjr. Bestvina Zdeněk


Zdroj: "DVACÍTKA" (Jan Dúbravčík) - Svět křídel;
Evidenční karta útvaru
www.vojenstvi.cz, ISSN 1802-151401.
URL : https://www.valka.cz/19-letistni-prapor-1956-1991-t49692#192224Verze : 1