Main Menu
User Menu

Novohradská jezdecká brigáda [1939-1939]

Nowogródzka Brygada Kawalerii/Nowogródzka Cavalry Brigade

     
Název:
Name:
Novohradská jezdecká brigáda
Originální název:
Original Name:
Nowogródzka Brygada Kawalerii
Datum vzniku:
Raised/Formed:
23.03.1939
Předchůdce:
Predecessor:
Novohradská jezdecká brigáda
Datum zániku:
Disbanded:
27.09.1939
Nástupce:
Successor:

Nadřízené velitelství:
Higher Command:
23.03.1939-09.09.1939 Armáda „Modlin“
10.09.1939-11.09.1939 Hlavní velitelství Vrchního velitele
11.09.1939-12.09.1939 Armáda „Varšava“
12.09.1939-27.09.1939 Jezdecká operační skupina Anders
Dislokace:
Deployed:
23.03.1939-26(?).03.1939 Baranowicze /
26(?).03.1939-28(?).03.1939 Baranowicze / -Białystok-Sierpc/přesun / 1)
28.03.1939-08.07.1939 Sierpc/prostor /
09.07.1939-09.08.1939 Lubowidz/prostor /
09.08.1939-DD.09.1939 Lidzbark/? /
DD.09.1939-04.09.1939 Raciąż/? /
04.09.1939-05.09.1939 Raciąż-Sierpc-Płock/přesun /
06.09.1939-08.09.1939 Płock/? /
08.09.1939-09.09.1939 Płock-Dobrzyków-Studzieniec-Nowy Dwór Mazowiecki/přesun /
10.09.1939-11.09.1939 Nowy Dwór Mazowiecki-Kromnów-Nowy Dór Mazowiecki-Jabłonna-Zielonka-Wiązowna/přesun /
11.09.1939-13.09.1939 Wiązowna/? /
13.09.1939-14.09.1939 Wiązowna-Garwolin-Łaskarzew-Polesie Rowskie/přesun /
15.09.1939-16.09.1939 severně Ryki-Moszczanka-Baranów/přesun /
16.09.1939-17.09.1939 Baranów/prostor /
17.09.1939-18.09.1939 Baranów-Starościn-Nowy Staw/přesun /
19.09.1939-20.09.1939 Nowy Staw-Stręczyn-Pawłów-Rejowiec-Kraśniczyn /
21.09.1939 Wojsławice-Grabowiec/přesun /
22.09.1939 Czartoria-Horyszów-Dub-Kraczew-Karolówka/přesun /
23.09.1939 Krynica-Suchowola-Grabnik-Podklasztor-Majdan Sopocki/přesun /
24.09.1939 Rybnica-Ruda Różaniecka/přesun /
25.09.1939 Płazów-Brusno-Świdnica-Horyniec-Wólka Horyniecka / -Sieniawka / -Budomierz/přesun /
26.09.1939 Broszki-Bonów-Siedliska-Chorośnica-Lipniki-Radenice/přesun /
27.09.1939 Chliple-Wola Sadkowska/? /

Velitel:
Commander:
23.03.1939-12.09.1939 Anders, Władysław (generał brygady) 2)
12.09.1939-24.09.1939 Żelisławski, Kazimierz (pułkownik kawalerii) 3)
24.09.1939-27.09.1939 Plisowski, Konstanty (generał brygady ve výslužbě) 4)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
23.03.1939-12.09.1939 Sołtan, Adam (major dyplomowany kawalerii) 5)
12.09.1939-27.09.1939 Gill, Paweł (kapitan dyplomowany artylerii) 6)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
23.03.1939-27.09.1939 25. hulánský pluk
23.03.1939-14.09.1939 26. hulánský pluk
23.03.1939-27.09.1939 27. hulánský pluk
23.03.1939-27.09.1939 9. oddíl jízdního dělostřelectva (velitelství)
23.03.1939-27.09.1939 9. zákopnická eskadrona
23.03.1939-DD.09.1939 941. intendanční park typ II
23.03.1939-DD.09.1939 Samostatná kulometná četa č. 9
23.03.1939-27.09.1939 Spojovací eskadrona Novohradské jezdecké brigády
23.03.1939-14.09.1939 Vozatajská kolona jezdectva č. 941
23.03.1939-13.09.1939 Vozatajská kolona jezdectva č. 942
23.03.1939-13.09.1939 Vozatajská kolona jezdectva č. 943
23.03.1939-13.09.1939 Vozatajská kolona jezdectva č. 944
23.03.1939-13.09.1939 Vozatajská kolona jezdectva č. 945
23.03.1939-DD.09.1939 Výzbrojní parkové družstvo č. 941
23.03.1939-DD.09.1939 Štábní eskadrona Novohradské jezdecké brigády
24.03.1939-DD.09.1939 Jízdní četa polního četnictva č. 9
24.03.1939-11.09.1939 Obrněná korouhev č. 91
24.08.1939-22.09.1939 4 pluk jízdních střelců
24.08.1939-02.09.1939 5. střelecký prapor
24.08.1939-30.08.1939 89. motorizovaná protiletadlová dělostřelecká baterie typu „B“
24.08.1939-DD.09.1939 Cyklistická eskadrona Novohradské jezdecké brigády
24.08.1939-13.09.1939 Vozatajská kolona jezdectva č. 145
24.08.1939-13.09.1939 Vozatajská kolona jezdectva č. 146
DD.08.1939-DD.09.1939 81. jezdecká zdravotnická četa
01.09.1939-03.09.1939 I. četa 53. pozorovací letky
05.09.1939-DD.09.1939 89. motorizovaná protiletadlová dělostřelecká baterie typu „B“
13.09.1939-23.09.1939 Obrněná korouhev č. 91
14.09.1939-17.09.1939 1. švališerský pluk
17.09.1939-27.09.1939 26. hulánský pluk
23.09.1939-27.09.1939 Obrněná a motorizovaná skupina

Ručně vyplněné položky:
-
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
1) Podrobnosti k přesunu velitelství brigády se mi nepovedlo dohledat.
2) Od 12.09.1939 byl velitelem Jezdecké operační skupiny Anders.
3) 23.03.1939-12.09.1939 a 24.09.1939-27.09.1939 byl zástupcem velitele brigády.
4) 10.09.1939-17.09.1939 byl velitelem obrany Brestské pevnosti a DD.09.1939-24.09.1939 neformálním zástupcem velitele Jezdecké operační skupiny Anders. 28.09.1939 padl do sovětského zajetí.
5) Od 12.09.1939 byl náčelníkem štábu Jezdecké operační skupiny Anders.
6) Do 12.09.1939 byl I. (operačním) důstojníkem brigády.
Zdroje:
Sources:
Błasiński, Jan: 25 Pułk Ułanów Wielkopolskich, Oficyna Wydawnicza „Ajaks″, Pruszków 1995
Głowacki, Ludwik: Kampania wrześniowa na Lubelszczyźnie w 1939 roku. Działania wojenne, Wydawnictwo Lubelskie, Lublin 1966
Gnat-Wieteska, Zbigniew: 27 Pułk Ułanów im. Króla Stefana Batorego, Oficyna Wydawnicza „Ajaks″, Warszawa 1992
Jurga, Tadeusz, Karbowski, Władysław: Armia „Modlin″ 1939, WIH, MON, Warszawa 1987
Zarzycki, Piotr: Artyleria konna w 1939 roku, Działania 9 Dywizjonu Artylerii Konnej, Wydawnictwo Barwa i Broń, Warszawa 2007, str. 227-248

URL : https://www.valka.cz/Novohradska-jezdecka-brigada-1939-1939-t48631#462661Verze : 0
MOD
Nowogródzka Brygada Kawalerii (Baranowicze) – stav k 1.9.1939
- velitel gen. bryg. Władysław Anders
- zástupce velitele– płk Kazimierz Żelisławski


25. Pułk Ułanów Wielkopolskich
– velitel płk Bohdan Kazimierz Stachlewski


26. Pułk Ułanów Wielkopolskich im. Hetmana Wielkiego Litewskiego Jana Karola Chodkiewicza
– velitel płk dypl. Ludwik Tadeusz Schweizer


27. Pułk Ułanów im. Króla Stefana Batorego
– velitel ppłk Józef Pająk


4. Pułk Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej
– velitel ppłk Zygmunt Marszewski


5. Batalion Strzelców
– velitel ppłk Piotr Perucki


9. Dywizjon Artylerii Konnej
– velitel ppłk Tadeusz Erazm Rohoziński


91. Dywizjon Pancerny
– velitel mjr Antoni Śliwiński


89. Bateria Motorowa Artylerii Przeciwlotniczej
– velitel kpt. Janusz Klimontowicz


1. Szwadron Kolarzy
– velitel por. Leszek Edward Iżyłowski


9. Szwadron Pionierów
– velitel rtm. Władysław Wojnikonis


Szwadron Łączności
velitel kpt. Ryszard Aleksander Bajzert


9. Samodzielny Pluton ckm
– velitel por. rez. Mieczysław Wiewiórkowski


9. Pluton Konny Żandarmerii
– velitel ppor. Adam Daszewski


I pluton 53 Eskadry Obserwacyjnej – velitel kpt. pil. Józef Kieszkowski


služby:
Poczta Polowa nr 178
Sąd Polowy nr 49
– velitel kpt. Bolesław Teodor Stypułkowski
Drużyna Parkowa Uzbrojenia nr 941
Park Intententury nr 941
89 Pluton Sanitarny Konny
– velitel kpt. dr Bolesław Tomaszewski


Zgrupowanie taborów:
Kolumna Taborowa Kawalerii nr 941
Kolumna Taborowa Kawalerii nr 942
Kolumna Taborowa Kawalerii nr 943
Kolumna Taborowa Kawalerii nr 944
Kolumna Taborowa Kawalerii nr 945
Kolumna Taborowa Kawalerii nr 946
Warsztat Taborowy nr 941


Zdroje:
Ksiega kawalerii polskiej 1914-1947. Rodowody-barwa-broń
Autor: Henryk Smaczny
Nakladatelství:TESCO, Warszawa 1989
ISBN: 83-00-02555-3


„O kawalerii polskiej XX w″
Autor: Cezary Leżeński , Lesław Kukawski
Nakladelství : Ossolineum 1991
URL : https://www.valka.cz/Novohradska-jezdecka-brigada-1939-1939-t48631#189487Verze : 0
MOD