Main Menu
User Menu

Kresová jezdecká brigáda [1939-1939]

Kresowa Brygada Kawalerii/Kresowa Cavalry Brigade

     
Název:
Name:
Kresová jezdecká brigáda
Originální název:
Original Name:
Kresowa Brygada Kawalerii
Datum vzniku:
Raised/Formed:
27.08.1939
Předchůdce:
Predecessor:
Kresová jezdecká brigáda
Datum zániku: 11.09.1939
Disbanded:

Nástupce:
Successor:
Skupina Grobicki
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
27.08.1939-03.09.1939 Armáda „Lodž“
03.09.1939-08.09.1939 Operační skupina Dindorf-Ankowicz
08.09.1939-11.09.1939 Operační skupina Thommée
Dislokace:
Deployed:
27.08.1939- 31.08.1939 Brody Brody-Rovno /
31.08.1939-02.09.1939 Brody-Rovno / -Brest nad Bugem / -Siedlce-Małkinia-Varšava-Szadek / 1)
02.09.1939-03.09.1939 Szadek/škola /
04.09.1939 Szadek-Warta-Szadek/přesun /
05.09.1939 Szadek/? /
06.09.1939 Szadek-Lutomiersk-Puczniew/přesun /
07.09.1939 Puczniew-Łobodź-Ustronie/přesun /
08.09.1939 Ustronie-Głowno/přesun /
09.09.1939 Chlebów-Skierniewice/? /
10.09.1939 Skierniewice-Kamion-Suliszew/přesun /
11.09.1939 Psary/prostor /

Velitel:
Commander:
27.08.1939-04.09.1939 Hanka-Kulesza, Stefan (pułkownik kawalerii) 2)
04.09.1939-08.09.1939 Grobicki, Jerzy (pułkownik dyplomowany kawalerii) 3)
08.09.1939-11.09.1939 Kunachowicz, Andrzej (pułkownik dyplomowany kawalerii) v zastoupení 4)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
27.08.1939-06.09.1939 Witkowski, Antoni Gustaw (podpułkownik dyplomowany kawalerii) 5)
07.09.1939-08.09.1939 Janke, Zygmunt (kapitán dyplomowany artylerii) v zastoupení 6)
08.09.1939-11.09.1939 nebyl určen.
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
24.08.1939-DD.09.1939 93. motorizovaná protiletadlová dělostřelecká baterie typu „B“
24.08.1939-07.09.1939 Cyklistická eskadrona Kresové jezdecké brigády
27.08.1939-09.09.1939 13. oddíl jízdního dělostřelectva (velitelství)
27.08.1939-DD.09.1939 4. zákopnická eskadrona
27.08.1939-09.09.1939 Spojovací eskadrona Kresové jezdecké brigády
27.08.1939-DD.09.1939 Výzbrojní parkové družstvo č. 641
27.08.1939-DD.09.1939 Štábní eskadrona Kresové jezdecké brigády
28.08.1939-11.09.1939 20. hulánský pluk
28.08.1939-08.09.1939 22. hulánský pluk
28.08.1939-11.09.1939 6. pluk jízdních střelců
28.08.1939-DD.09.1939 641. intendanční park typ II
28.08.1939-DD.09.1939 82. jezdecká zdravotnická četa
28.08.1939-08.09.1939 Obrněná korouhev č. 61
28.08.1939-DD.09.1939 Samostatná kulometná četa č. 2
28.08.1939-DD.09.1939 Vozatajská dílna č. 641
28.08.1939-05.09.1939 Vozatajská kolona jezdectva č. 41
28.08.1939-05.09.1939 Vozatajská kolona jezdectva č. 42
28.08.1939-05.09.1939 Vozatajská kolona jezdectva č. 43
28.08.1939-05.09.1939 Vozatajská kolona jezdectva č. 648
28.08.1939-05.09.1939 Vozatajská kolona jezdectva č. 649
DD.08.1939-DD.09.1939 Jízdní četa polního četnictva č. 2
03.09.1939-08.09.1939 Samostatná rota průzkumných tanků č. 42

Ručně vyplněné položky:
-
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
1) Přesun velitelství brigády po železnici.
2) Z funkce velitele brigády kontroverzně sesazen velitelem Armády „Lodž“ za nesplnění úkolů.
3) Do 03.09.1939 byl velitelem Odřadu č. 1 10. pěší divize. 08.09.1939 se svým náčelníkem štábu odjeli od svých ustupujících jednotek hledat nadřízené velitelství a s jednotkami brigády ztratil kontakt.
4) Do 08.09.1939 byl velitelem 20. hulánského pluku. Velení brigády převzal po ztrátě kontaktu jednotek brigády s dosavadním velitelem brigády. 11.09.1939 zraněn v boji s jednotkami německé 18. pěší divize.
5) Omylem těžce zraněn palbou protitankového kanónu 6. pluku jízdních střelců. Odvezen do nemocnice.
6) Do 07.09.1939 byl I. důstojníkem štábu brigády. 08.09.1939 odjel od jednotek i s velitelem brigády.
Zdroje:
Sources:
Gnat-Wieteska, Zbigniew: 6 Pułk Strzelców Konnych im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego, Oficyna Wydawnicza „Ajaks“, Pruszków 1998
Majewski, Marcin: Kresowa Brygada Kawalerii w kampanii 1939 roku, Institut Pamięci Narodowej, Warszawa 2011
Wróblewski, Jan: Armia "Łódź" 1939, WIH, MON, Warszawa 1975

URL : https://www.valka.cz/Kresova-jezdecka-brigada-1939-1939-t48464#462124Verze : 0
MOD
Kresowa Brygada Kawalerii (Brody) – stav k 1.9.1939
- velitel płk Stefan Hanka-Kulesza


20 Pułk Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego (Rzeszów)
- velitel płk dypl. Andrzej Kunachowicz


22 Pułk Ułanów Podkarpackich (Brody)
- velitel płk dypl. Władysław Płonka


6 Pułk Strzelców Konnych im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława
Żółkiewskiego (Żółkiew)
- velitel ppłk dypl. Stefan Mossor


13 Dywizjon Artylerii Konnej (Brody)
- velitel ppłk Ludwik Grzesło


4 Szwadron Pionierów (Lwów)
- velitel rtm. Jerzy Jasielski


Szwadron Łączności
- velitel por. Bolesław Kozielski


Szwadron Kolarzy
- velitel por. Władysław Bober


61 Dywizjon Pancerny
- velitel kpt. Alfred Sojci


42 Samodzielna Kompania Czołgów Rozpoznawczych
- velitel kpt. Maciej Grabowski


93 Bateria Artylerii Przeciwlotniczej


Ośrodek zapasowy w Żółkwi
- velitel ppłk Stefan Władysław Gołaszewski


2. Samodzielny Pluton ckm


2. Pluton Konny Żandarmerii


Zdroje:
Ksiega kawalerii polskiej 1914-1947. Rodowody-barwa-broń
Autor: Henryk Smaczny
Nakladatelství:TESCO, Warszawa 1989
ISBN: 83-00-02555-3


„O kawalerii polskiej XX w″
Autor: Cezary Leżeński , Lesław Kukawski
Nakladelství : Ossolineum 1991
URL : https://www.valka.cz/Kresova-jezdecka-brigada-1939-1939-t48464#188987Verze : 0
MOD
Sprostowania i uzupełnienia


Dowództwo i sztab:
dowódca Brygady – płk Stefan Hanka-Kulesza (do 4 września), następnie płk dypl. Jerzy Grobicki;
szef sztabu – ppłk dypl. Antoni Gustaw Witkowski;
kwatermistrz – rtm. dypl. Maksymilian Tuski;
komendant Kwatery Głównej – mjr rez. Władysław Piniński;

Oddziały i pododdziały:
Szwadron Sztabowy – dowódca por. rez. Jan Grela;
20. Pułk Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego – dowódca płk dypl. Andrzej Kunachowicz;
22. Pułk Ułanów Podkarpackich – dowódca płk dypl. Władysław Płonka;
6. Pułk Strzelców Konnych im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stefana Żółkiewskiego – dowódca ppłk dypl. Stefan Mossor;
4. Batalion Strzelców – dowódca mjr Wincenty Mischke;
13. Dywizjon Artylerii Konnej – dowódca ppłk Ludwik Grzesło;
61. Dywizjon Pancerny – dowódca kpt. Alfred Wilhelm Wójciński;
93. Bateria Motorowa Artylerii Przeciwlotniczej – dowódca kpt. Zygmunt Tomasz Malinowski;
2. Szwadron Kolarzy – dowódca por. Władysław Bober;
4. Szwadron Pionierów – dowódca rtm. Jerzy Jasielski;
2. Szwadron Łączności – dowódca por. Bolesław Zbigniew Kobielski;
2. Samodzielny Pluton ckm – dowódca NN;
2. Pluton Konny Żandarmerii – dowódca NN;


Służby:
Poczta Polowa nr 145
Sąd Polowy nr 42 – szef kpt. Piotr Sąsiadek
Drużyna Parkowa Uzbrojenia nr 641
Park Intententury nr 641
82 Pluton Sanitarny Konny – dowódca por. lek. Stanisław Stefan Bajer
Zgrupowanie taborów:
Kolumna Taborowa Kawalerii nr 41
Kolumna Taborowa Kawalerii nr 42
Kolumna Taborowa Kawalerii nr 43 – dowódca por. rez. Stefan Fiszer
Kolumna Taborowa Kawalerii nr 44
Kolumna Taborowa Kawalerii nr 45
Kolumna Taborowa Kawalerii nr 46
Warsztat Taborowy nr 641


Jednostki przydzielone:
1. Pułk Kawalerii KOP (dołączył do Brygady 5 września) – dowódca ppłk Feliks Kopeć;
42. Samodzielna Kompania Czołgów Rozpoznawczych – dowódca kpt. Maciej Grabowski;
Ośrodek Zapasowy w Żółkwi – dowódca ppłk Stefan Władysław Gołaszewski
URL : https://www.valka.cz/Kresova-jezdecka-brigada-1939-1939-t48464#192934Verze : 0