Main Menu
User Menu

Velitelství letectva a protivzdušné obrany státu [1957-1966]

Air Force and State Air Defense Command

     
Název:
Name:
Velitelství letectva a protivzdušné obrany státu
Originální název:
Original Name:
Velitelství letectva a protivzdušné obrany státu
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.01.1957
Předchůdce:
Predecessor:
Velitelství protivzdušné obrany státu
Datum zániku:
Disbanded:
01.11.1966
Nástupce:
Successor:
Hlavní správa letectva a vojsk protivzdušné obrany státu
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.01.1957-01.11.1966 Ministerstvo národní obrany
Dislokace:
Deployed:
01.01.1957-01.11.1966 Praha, kasárny /

Velitel:
Commander:
01.01.1957-01.05.1966 Vosáhlo, Josef (Generálporučík)
01.05.1966-01.11.1966 Vosáhlo, Josef (Generálplukovník)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.12.1957-08.05.1959 Činčár, Jozef (Plukovník)
08.05.1959-01.10.1960 Činčár, Jozef (Generálmajor)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.01.1957-01.10.1960 1. dopravní výsadkový letecký pluk
01.01.1957-01.10.1960 1. letecký spojovací pluk
01.01.1957-01.10.1960 1. stíhací letecká divize
01.01.1957-01.10.1960 2. stíhací letecká divize
01.01.1957-01.09.1961 22. stíhací letecká divize
01.01.1957-15.08.1958 3. stíhací letecká divize
01.01.1957-01.10.1958 34. bitevní letecká divize
01.01.1957-01.09.1961 45. dělostřelecký průzkumný letecký pluk
01.01.1957-01.10.1960 46. bombardovací letecká divize
01.01.1957-01.09.1961 47. průzkumný letecký pluk
01.01.1957-01.10.1957 47. rota leteckých zabezpečovacích prostředků
01.01.1957-01.10.1958 5. stíhací letecká divize
01.01.1957-01.10.1960 50. spojovací letecký pluk
01.01.1957-01.10.1958 6. stíhací letecká divize
01.01.1957-15.08.1961 71. protiletadlová dělostřelecká divize
01.01.1957-15.07.1958 72. protiletadlová dělostřelecká divize
01.01.1957-01.09.1959 Letecké střeliště Kuchyňa
01.01.1957-01.09.1959 Letecké technické učiliště
01.01.1957-01.08.1963 Letecké učiliště
01.01.1957-01.11.1966 Letecký týl
01.01.1957-01.10.1957 Provozní pluk
01.01.1957-01.10.1959 Velitelská letka
01.01.1957-17.07.1961 Výcvikové středisko operátorů radiolokátorů vojsk protivzdušné obrany státu a letectva
01.01.1957-DD.MM.1957 Ústřední dílny leteckého týlu
01.01.1957-01.10.1960 Ústřední velitelské stanoviště letectva a protivzdušné obrany státu
01.01.1957-01.10.1960 Škola pozemních specialistů letectva
01.06.1957-15.08.1958 74. protiletadlová dělostřelecká brigáda
01.06.1957-15.08.1958 75. protiletadlová dělostřelecká brigáda
01.06.1957-01.09.1961 76. protiletadlová dělostřelecká brigáda
01.06.1957-01.09.1961 77. protiletadlová dělostřelecká brigáda
01.07.1957-01.10.1960 155. radiotechnický pluk
01.07.1957-01.10.1960 156. radiotechnický pluk
01.07.1957-01.10.1960 157. radiotechnický pluk
01.07.1957-01.10.1960 158. radiotechnický pluk
01.07.1957-15.08.1958 78. protiletadlová dělostřelecká brigáda
01.08.1957-15.09.1958 Výcvikové středisko letectva
01.10.1957-01.10.1958 1. provozní prapor
01.10.1957-01.10.1960 2. automobilní opravny letectva a protivzdušné obrany státu
01.10.1957-01.10.1960 2. letecký spojovací pluk
01.10.1957-01.10.1958 47. rota pozemního zabezpečení navigace
01.10.1957-01.10.1960 Letecké vývojové středisko
DD.MM.1957-DD.MM.1958 Automobilní škola letectva a protivzdušné obrany státu
15.08.1958-01.10.1960 182. protiletadlový dělostřelecký pluk
15.08.1958-01.10.1960 185. protiletadlový dělostřelecký pluk
15.08.1958-01.10.1960 186. protiletadlový dělostřelecký pluk
01.10.1958-01.10.1960 1. provozní pluk
01.10.1958-01.10.1960 3. stíhací letecká divize
01.10.1958-01.10.1960 34. stíhací bombardovací letecká divize
01.10.1959-01.10.1960 1. automobilní opravna velitelství letectva a protivzdušné obrany státu
01.10.1959-01.10.1960 Letecký oddíl
01.10.1960-01.09.1961 7. armáda protivzdušné obrany státu a letectva
01.09.1961-01.05.1962 1. samostatný smíšený letecký sbor
01.09.1961-01.09.1963 2. vrtulníková letka
01.09.1961-01.11.1966 7. armáda protivzdušné obrany státu
01.09.1961-01.09.1965 7. letecký oddíl
01.09.1961-01.09.1963 Letecké střeliště Kuchyňa
01.09.1961-01.09.1964 Oddíl vlečných terčů
01.05.1962-01.11.1966 10. letecká armáda
01.09.1962-01.01.1966 Vývojové a opravárenské středisko 061
01.09.1963-01.09.1965 Vycviková základna letectva
01.09.1963-01.11.1966 Vyšší letecké učiliště

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Vojenský ústřední archiv Praha, skupina ČSĽA, fond (Ministerstvo národní obrany)
URL : https://www.valka.cz/Velitelstvi-letectva-a-protivzdusne-obrany-statu-1957-1966-t48065#420816Verze : 0
MOD
Velitelé a náčelníci:
Náměstek ministra pro PVOS a letectvo – Velitel letectva a PVOS:
genpor. Ing. Josef Vosáhlo 01.01.1957-31.08.1963

- Zástupce velitele L a PVOS pro letectvo:
1) genmjr. Jaroslav Týkal 01.01.1957-29.9.1959
2) plk. Jozef Kúkel 30.09.1959-30.9.1960

- Zástupce velitele L a PVOS pro PVOS
1) genmjr. Josef Hrbáček 01.01.1957-29.09.1959
2) plk. Zdeněk Kamenický 30.09.1959-30.09.1960


Náměstek ministra národní obrany – Náčelník PVOS a letectva
genpor. Ing. Josef Vosáhlo 01.09.1963-31.10.1966


Zdroj: Vojenský ústřední archiv Praha
www.vojenstvi.cz
URL : https://www.valka.cz/Velitelstvi-letectva-a-protivzdusne-obrany-statu-1957-1966-t48065#411203Verze : 0
V létě r. 1958 dosáhlo čs. letectvo zřejmě nejvyšších stavů v celé poválečné historii a to jistě znamenalo i mimořádně vysoké nároky ekonomické. Usnesením vlády bylo nařízeno i snížení stavů ČSLA ...
URL : https://www.valka.cz/Velitelstvi-letectva-a-protivzdusne-obrany-statu-1957-1966-t48065#175466Verze : 0