Main Menu
User Menu

Letecké učiliště [1945-1950]

Aviation School

     
Název:
Name:
Letecké učiliště
Originální název:
Original Name:
Letecké učiliště
Datum vzniku:
Raised/Formed:
DD.12.1945
Předchůdce:
Predecessor:
Vojenské letecké učiliště
Datum zániku:
Disbanded:
15.08.1950
Nástupce:
Successor:
Letecké učiliště
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.12.1945-15.08.1950 Velitelství letectva
Dislokace:
Deployed:
DD.12.1945-15.08.1950 Prostějov, letiště /

Velitel:
Commander:
DD.12.1945-03.03.1948 Duda, Josef (Plukovník)
01.06.1948-09.02.1949 Studený, Jaroslav (Podplukovník)
01.04.1949-01.07.1949 Motyčka, Josef (Podplukovník)
01.07.1949-08.10.1949 Kvapil, Josef (Major)
08.10.1949-20.10.1949 Jasík, Ludevít (Štábní kapitán)
20.10.1949-06.02.1950 Gavelčík, Josef (Major)
06.02.1950-15.08.1950 Orel, Rajmund (Podplukovník)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
30.11.1945-29.01.1946 Pomocná peruť I
30.11.1945-29.01.1946 Pomocná peruť II
30.11.1945-29.01.1946 Pomocná peruť III
DD.MM.1945-15.08.1950 Letecká přípravná škola
29.01.1946-30.09.1947 Školní peruť I
29.01.1946-30.09.1947 Školní peruť II
29.01.1946-30.09.1947 Školní peruť III
26.02.1946-01.05.1950 Pilotní škola I
26.02.1946-01.05.1950 Pilotní škola III
01.06.1946-01.05.1950 Pilotní škola II
01.10.1947-01.11.1947 Školní základna I
01.10.1947-01.11.1947 Školní základna II
01.10.1947-01.11.1947 Školní základna III
01.10.1947-01.11.1947 Školní základna IV
01.10.1947-01.11.1947 Školní základna V
01.01.1950-15.08.1950 Navigační škola
01.05.1950-15.03.1951 Pilotní škola I
01.05.1950-15.03.1951 Pilotní škola II
01.05.1950-15.03.1951 Pilotní škola III
01.05.1950-15.03.1951 Pilotní škola IV
01.11.1950-15.03.1951 Pilotní škola V

Ručně vyplněné položky:

Poznámka:
Note:
00.12.1945-01.10.1949 VÚ 0000 Prostějov
01.10.1949-15.08.1950 VÚ 8866 Prostějov
Zdroje:
Sources:
Irra, Miroslav : ČESKOSLOVENSKÉ VOJENSKÉ LETECTVO 1945-1950 I. díl (Svět křídel 2006)
URL : https://www.valka.cz/Letecke-uciliste-1945-1950-t48032#346491Verze : 1
Studium od
Studied from
Studium do
Studied to
Fotografie
Photo
Jméno
Name
Stát
Country
DD.MM.1945 DD.MM.1947 Hájek, Emil
01.11.1946 31.08.1947 Grolmus, Vladimír
01.04.1948 01.03.1950 Babica, Stanislav
01.10.1948 30.11.1950 Cudrák, František
01.10.1948 30.11.1950 Filip, Stanislav
01.10.1948 01.11.1950 Jančík, Jan
01.10.1948 30.11.1950 Neuberg, Miloslav
01.10.1948 30.11.1950 Svačina, Vladimír
01.10.1948 30.11.1950 Šídlo, Vladimír
11.01.1949 30.04.1949 Borský, Vladimír
01.10.1949 15.08.1950 Hochman, Jaroslav
03.01.1950 15.08.1950 Hofman, Hynek
03.01.1950 15.08.1950 Macek, Josef
03.01.1950 15.08.1950 Novák, Jaroslav
03.01.1950 15.08.1950 Prchal, Oldřich
01.07.1950 31.12.1950 Ohem, Václav
02.08.1950 31.12.1950 Petr, Karel
URL : https://www.valka.cz/Letecke-uciliste-1945-1950-t48032#658913Verze : 2
Přehled "turnusů" Leteckého učiliště:
I. turnus "a": zahájil 01.08.1945; vyřazen 01.06.1947
I. turnus "b": zahájil 31.05.1946; vyřazen 31.08.1947
I. turnus "c": slovenščtí piloti připojeni k I. "b" a spolu vyřazeni 31.08.1947
II. turnus: zahájil 01.02.1946; vyřazen 15.02.1948
III. turnus: zahájil 01.06.1946; vyřazen 27.05.1948
IV.turnus: zahájil 01.10.1946; vyřazen 02.10.1948
V. turnus: zahájil 02.06.1947; vyřazen 19.03.1949
VI. turnus: zahájil 01.10.1947; vyřazen 31.07.1949
VII. turnus: zahájil 01.04.1948; vyřazen 31.07.1949
VIII. turnus: zahájil 01.10.1948; vyřazen 01.11.1950
IX. turnus: zahájil 31.03.1949; vyřazen 15.06.1951 (navigátoři pak 23.06.1951
X. turnus: zahájil ve dvou částech: (je tedy možné, že v některém případě frekventanta tohoto turnusu je možná chyba.)
a) zahájil 01.10.1949; vyřazen 30.06.1951
b) zahájil 03.01.1950; vyřazen 28.10.1951
XI. turnus: zahájil v r. 1950
XII. turnus: zahájil v. 1950

Poznámka: (doplněno 22.02.2021)

Zdroj:
IRRA, Miroslav. Československé vojenské letectvo 1945-1950. Díl I, Organizační vývoj a personální výstavba. Vyd. 1. Cheb: Svět křídel, 2005. 831 s. ISBN 80-86808-33-5.
URL : https://www.valka.cz/Letecke-uciliste-1945-1950-t48032#662743Verze : 7