Main Menu
User Menu

3. divize protivzdušné obrany státu [1969-1991]

3rd State Air Defense Division

     
Název:
Name:
3. divize protivzdušné obrany státu
Originální název:
Original Name:
3. divize protivzdušné obrany státu
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.09.1969
Předchůdce:
Predecessor:
3. sbor protivzdušné obrany státu
Datum zániku:
Disbanded:
01.05.1991
Nástupce:
Successor:
3. divize protivzdušné obrany
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.09.1969-01.01.1976 7. armáda protivzdušné obrany státu
01.01.1976-30.04.1990 Velitelství protivzdušné obrany státu
Dislokace:
Deployed:
01.09.1969-30.04.1991 Žatec, Kasárny "RÜT" /

Velitel:
Commander:
01.09.1969-03.10.1969 Kabíček Miroslav, ? (Plukovník)
03.10.1969-DD.11.1974 Rotrekl, Jan (Generál major)
DD.11.1974-DD.11.1977 Štecha, Jaroslav (Plukovník)
DD.11.1977-05.12.1983 Sabol, Andrej (Plukovník)
05.12.1983-26.09.1988 Klocok, Ján (Plukovník)
26.09.1988-01.10.1988 Gombík, Štefan (Podplukovník)
01.10.1988-01.05.1991 Gombík, Štefan (Plukovník)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
01.09.1969-29.12.1970 Petlach, Josef (Plukovník)
29.12.1970-DD.11.1974 Štecha, Jaroslav (Podplukovník)
DD.11.1974-DD.MM.RRRR Myšák, František (Plukovník)
DD.04.1981-05.12.1983 Klocok, Ján (Plukovník)
05.12.1983-DD.MM.1985 Rybář, Zdeněk (Podplukovník)
DD.MM.1985-DD.09.1989 Žídek, Rudolf (Plukovník)
DD.09.1989-DD.MM.1990 Dufek, Josef (Podplukovník)
DD.MM.1990-01.05.1991 Musil, Josef (Plukovník)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.09.1969-31.10.1991 1. letištní prapor
01.09.1969-01.11.1991 1. stíhací letecký pluk
01.09.1969-01.05.1991 11. stíhací letecký pluk
01.09.1969-01.05.1991 185. protiletadlový raketový pluk
01.09.1969-01.05.1991 23. letištní prapor
01.09.1969-01.05.1991 23. opravny
01.09.1969-30.04.1991 23. spojovací prapor
01.09.1969-01.05.1991 3. provozní prapor
01.09.1969-01.09.1974 3. velitelská letka
01.09.1969-01.09.1977 51. radiotechnický prapor
01.09.1969-01.09.1977 52. radiotechnický prapor
01.09.1969-01.09.1977 53. radiotechnický prapor
01.09.1969-01.09.1977 54. radiotechnický prapor
01.09.1969-01.09.1977 55. radiotechnický prapor
01.09.1969-30.04.1991 71. protiletadlová raketová brigáda
01.09.1969-01.06.1992 Letištní správa České Budějovice
01.09.1969-01.05.1991 Letištní správa Žatec
01.09.1969-01.05.1991 Oddělení protiletadlového raketového vojska 3. divize protivzdušné obrany státu
01.09.1969-01.05.1991 Oddělení radiotechnického vojska 3. divize protivzdušné obrany státu
01.09.1969-01.05.1991 Oddělení stíhacího letectva 3. divize protivzdušné obrany státu
01.09.1969-01.09.1979 Povětrnostní radiosondážní stanice Žatec
01.09.1969-30.04.1991 Velitelské stanoviště 3. divize protivzdušné obrany státu
01.09.1969-01.05.1991 Záložní velitelské stanoviště
01.09.1977-30.04.1991 3. radiotechnická brigáda
01.09.1979-01.11.1991 Povětrnostní radiolokační a radiosondážní středisko Žatec
01.06.1990-31.08.1991 5. stíhací letecký pluk
01.10.1990-31.10.1991 18. letištní prapor

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:

Poznámka:
Note:
01.09.1969-30.04.1991 VÚ 8271 Žatec
Zdroje:
Sources:
Vojenský ústřední archiv Praha - Olomouc, skupina ČSLA, fond 00000 (3. divize protivzdušné obrany státu)
URL : https://www.valka.cz/3-divize-protivzdusne-obrany-statu-1969-1991-t47890#421635Verze : 7
MOD
Zjednodušené schéma velitelství 3. d PVOS
URL : https://www.valka.cz/3-divize-protivzdusne-obrany-statu-1969-1991-t47890#189369Verze : 0
PROSÍM DOPLNIT:
01.09.1969-03.10.1969 Kabíček Miroslav, (plukovník) gšt
03.10.1969-DD.11.1974 Rotrekl, Jan (generálmajor)
DD.11.1974-DD.11.1977 Štecha, Jaroslav (plukovník) gšt
DD.11.1977-05.12.1983 Sabol, Andrej (plukovník) gšt
05.12.1983-26.09.1988 Klocok, Ján (plukovník) gšt
26.09.1988-01.10.1988 Gombík, Štefan (podplukovník)
01.10.1988-01.05.1991 Gombík, Štefan (plukovník) gšt.
URL : https://www.valka.cz/3-divize-protivzdusne-obrany-statu-1969-1991-t47890#658757Verze : 1
PROSÍM DOPLNIT a opravit :
"Náčelník štábu:
01.09.1969-29.12.1970 Petlach, Josef (plukovník)
29.12.1970-DD.11.1974 Štecha, Jaroslav (podplukovník)
DD.11.1974-DD.MM.RRRR Myšák, František (plukovník)
DD.MM.RRRR-05.12.1983 Klocok, Ján (plukovník) gšt
05.12.1983-DD.MM.RRRR Rybář, Zdeněk (podplukovník)
DD.MM.RRRR-DD.09.1989 Žídek,Rudolf (plukovník)
DD.09.1989-DD.MM.1990 Dufek, Josef (popdplukovník) gšt.
DD.MM.1990-01.05.1991 Musil, Josef (plukovník)



Zdrj: 30. let 3. sboru a divize PVOS - VÚ 8271 Žatec 1991
URL : https://www.valka.cz/3-divize-protivzdusne-obrany-statu-1969-1991-t47890#658814Verze : 0
Další hlavní funkcionáři velitelství 3. divize protivzdušné obrany státu: 01.09.1969-01.05.1990
1. Zástupce velitele pro bojovou přípravu:
01.09.1969-03.10.1969 Svačina, Vladimír1) (plukovník) Ing.
03.10.1969-23.07.1973 Myšák, František (plukovník) Ing.
23.07.1973-DD.09.1975 Sabol, Andrej (major) Ing.


2. Zástupce velitele pro věci politické - náčelník politického oddělení:
01.09.1969-03.10.1969 Bondarenko, Dimitrij1) (plukovník)
03.10.1969-DD.MM.RRRR Jeřábek, Bohumil (plukovník) RSDr.


3. Zástupce velitele pro týl- náčelník týlu:
01.09.1969-03.10.1969 Roháček, Jan1) (podplukovník) Ing.
03.10.1969-30.11.1970 Doležel, Josef (podplukovník) Ing.
30.11.1970-23.07.1973 Libotovský, Jiří (podplukovník) Ing.
23.07.1973-DD.MM.RRRR Sháněl, Milan, (podplukovník) Ing.


4. Náčelník Inženýrské letecké služby:
01.09.1969-DD.MM.RRRR Jenšovský, František (plukovník) Ing.


POZNÁMKA:
1) Tito funkcionáři byli odvoláni z funkcí v rámci politického hodnocení ("Normalizace")


Zdroj: ""30 let 3. divize PVOS Žatec" - VÚ 8271
URL : https://www.valka.cz/3-divize-protivzdusne-obrany-statu-1969-1991-t47890#663616Verze : 3