Main Menu
User Menu

17. bombardovací letka [1939-1939]

17 Eskadra Bombowa

     
Název:
Name
17. bombardovací letka
Originální název:
Original Name:
17 Eskadra Bombowa 1)
Datum vzniku:
Raised/Formed:
31.08.1939
Předchůdce:
Predecessor:
Bombardovací letka 217
Datum zániku:
Disbanded:
18.09.1939 2)
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
31.08.1939-18.09.1939 XV. bombardovací peruť
Dislokace:
Deployed:
31.08.1939-03.09.1939 Podlodów/letiště /
03.09.1939-05.09.1939 Stara Wieś/letiště /
05.09.1939-08.09.1939 Popielewo/letiště /
08.09.1939-09.09.1939 Podlodów/letiště /
09.09.1939-16.09.1939 Wielick/letiště /
16.09.1939-17.09.1939 Buczacz/letiště /
17.09.1939-18.09.1939 Bohorodyczyn/letiště /


Velitel:
Commander:
31.08.1939-18.09.1939 Prusiecki, Eugeniusz (kapitan obserwator)
Výzbroj:
Armament:
01.09.1939:
9x PZL.37A-bis „Łoś“
PZL.37B „Łoś“
Vojenské evidenční číslo:
72.100
72.102
72.106
72.114
72.115
72.135
72.174
72.182
72.210
2x Fokker F.VIIB/3m
Vojenské evidenční číslo:
70.8
70.27
Poznámka:
Note:
1) V mobilizační tabulce označena jako Bombardovací letka č. 217 (Eskadra Bombowa nr 217). Změna číslování byla provedena o půlnoci z 30. na 31.08.1939. V polské historiografii je označována zpravidla jako 217. bombardovací letka (217 Eskadra Bombowa) nebo 17. (217.) bombardovací letka (17 (217) Eskadra Bombowa). Z důvodu snadnější dohledatelnosti na serveru zde označena takto.
2) Letka se na rozkaz Vrchního velitele letectva a protiletecké obrany evakuovala na letiště v Černovicích (Rumunsko).
Zdroje:
Sources:
Belcarz, Bartłomiej, Pęczkowski, Robert: White eagles. The Aircraft, Men and Operations of the Polish Air Force 1918-1939, Hikoki Publications Ltd., 2001
Bernád, Denes, Braniewski, Bogdan, Cynk, Jerzy B., Glass Andrzej, Kopański, Tomasz J.: PZL P.37 Łoś, Gdańsk 2006
Pawlak, Jerzy: Polskie eskadry w wojnie obronnej wrzesień 1939, Wydawnictwo Komunikacji i Łączności, 2. rozšířené vydání, Warszawa 1991

URL : https://www.valka.cz/17-bombardovaci-letka-1939-1939-t47777#414196Verze : 0
MOD
Dowódca Eskadry: kpt. obs. Eugeniusz Prusiecki
Oficer Taktyczno-Operacyjny Eskadry: por. obs. Alojzy Szkuta
Oficer Techniczny Eskadry: ppor. techn. Aleksander Rubiński
Szef Mechaników: st. majster wojskovy Stanisław Zymler
Szef Admin. Eskadry: st. sierż. Wacław Nowacki



piloti:
ppor. Mieczysław Kałuża
pchor. Wacław Górecki
pchor. Leopold Mielecki
pchor. Bolesław Murawski
pchor. Józef Wójcik
sierż. Stefan Gajewski
sierż. Wacław Szablewicz
kpr. Stefan Tomicki
kpr. Karol Twardawa
kpr. Józef Waszak


pozorovatelé:
por. Albin Krajewski
por. Hieronim Kulbacki
por. Jan Pawelski
ppor. Jan Kazimierz Kurowski
ppor. Stefan Kwiatkowski
ppor. Adam Schultz
ppor. Kazimierz Wieliczko
pchor. Zbigniew Kobierzycki
pchor. Jan Stadnicki
pchor. Andrzej Wiśniewski
pchor. Edward Witke
pchor. Ksawery Wyrożemski


střelci:
sierż. Otton Herman
sierż. Stanisław Kędzierski
kpr. Tadeusz Dudek
kpr. Marian Gędziorowski
kpr. Adam Guzowski
kpr. Edward Janik
kpr. Gustaw Kasianowski
kpr. Michał Kowalski
kpr. Eugeniusz Krzeczewski
kpr. Władysław Kublicki
kpr. Władysław Łapot
kpr. Czesław Makiewicz
kpr. Mieczysław Minta
kpr. Jan Piechocki
kpr. Antoni Sawicki
kpr. Eugeniusz Siedlecki
kpr. Tadeusz Szmajdowicz
kpr. Kazimierz Waszczuk
kpr. Stanisław Winek
kpr. Antoni Kiełpiński
st. szer. Zygmunt Modro



letiště: Podlodów


v sestavě: XV (215) Dywizjonu Bombowego


poznámka: k přečíslování došlo 31. srpna 1939



(Jerzy Pawlak: Polskie eskadry w Wojnie Obronnej 1939, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa, 1982)
URL : https://www.valka.cz/17-bombardovaci-letka-1939-1939-t47777#187081Verze : 0
MOD