Main Menu
User Menu

1. polské stíhací křídlo [1941-1943]

No. 1 (Polish) Wing RAF / 1 Polskie Skrzydło Myśliwskie

     
Název:
Name:
1. polské stíhací křídlo
Originální název:
Original Name:
1 Polskie Skrzydło Myśliwskie
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.04.1941
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
04.10.1943
Nástupce:
Successor:
131. letiště RAF (polské)
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.04.1941-04.10.1943 11. skupina RAF
Dislokace:
Deployed:
01.04.1941-04.10.1943 Northolt

Velitel:
Commander:
01.04.1941-31.05.1941 Urbanowicz, Witold (Wing Commander)
03.06.1941-01.08.1941 Kent, John Alexander (Wing Commander)
01.06.1941-27.06.1941 Łaguna, Piotr (Wing Commander)
28.06.1941-18.04.1942 Rolski, Tadeusz (Wing Commander)
19.04.1942-29.04.1942 Pisarek, Marian (Wing Commander)
30.04.1942-26.01.1943 Janus, Stefan (Wing Commander)
27.01.1943-20.06.1943 Kołaczkowski, Wojciech (Wing Commander)
21.06.1943-04.10.1943 Gabszewicz, Aleksander (Wing Commander)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.04.1941-13.07.1941 303. peruť RAF
24.06.1941-12.12.1941 308. peruť RAF
07.10.1941-15.06.1942 303. peruť RAF
13.12.1941-30.07.1942 316. peruť RAF
01.04.1942-05.09.1942 317. peruť RAF
17.05.1942-01.02.1943 302. peruť RAF
30.06.1942-07.07.1942 308. peruť RAF
30.07.1942-29.04.1943 308. peruť RAF
16.08.1942-20.08.1942 303. peruť RAF
01.02.1943-04.10.1943 303. peruť RAF
11.03.1943-22.09.1943 316. peruť RAF
01.06.1943-21.06.1943 302. peruť RAF
22.09.1943-04.10.1943 302. peruť RAF
22.09.1943-04.10.1943 317. peruť RAF

Ručně vyplněné položky:
01.04.1941-13.07.1941 303. peruť RAF
01.04.1941-07.10.1941 306. peruť RAF
01.04.1941-24.06.1941 601. peruť RAF
24.06.1941-12.12.1941 308. peruť RAF
13.07.1941-01.04.1942 315. peruť RAF
07.10.1941-15.06.1942 303. peruť RAF
12.12.1941-30.07.1942 316. peruť RAF
01.04.1942-05.09.1942 317. peruť RAF
15.06.1942-01.02.1943 302. peruť RAF
15.06.1942-11.03.1943 306. peruť RAF
30.06.1942-07.07.1942 308. peruť RAF
30.07.1942-29.04.1943 308. peruť RAF
16.08.1942-20.08.1942 303. peruť RAF
15.09.1942-01.04.1943 315. peruť RAF
01.02.1943-04.10.1943 303. peruť RAF
11.03.1943-22.09.1943 316. peruť RAF
01.06.1943-21.06.1943 302. peruť RAF
01.06.1943-21.06.1943 317. peruť RAF
DD.08.1943-DD.09.1943 124. peruť RAF
22.09.1943-04.10.1943 302. peruť RAF
22.09.1943-04.10.1943 317. peruť RAF
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Cynk, Jerzy B.: Polskie Sily Powietrzne 1939-1945, AJ-Press 2001, ISBN 83-7237-089-3
Król, Wacław: Zarys dzialań polskiego lotnictva w Wielkiej Brytanii 1940-1945, WKiL Warszawa 1990,ISBN 83-206-0852-x
URL : https://www.valka.cz/1-polske-stihaci-kridlo-1941-1943-t47693#186742Verze : 1
MOD
historie

1 Polskie Skrzydło Myśliwskie bylo založeno 1. dubna 1941. Do jeho sestavy patřily 303. a 306. polské stíhací perutě RAF a 601. britská peruť RAF, ale jeho složení se často měnilo. Křídlo sídlilo na základně Northolt a jeho satelitních letiších v podřízenosti 11. skupiny RAF, která byla nejintenzivněji nasazená do ofenzivních operací nad kontinentem. Na začátku svého působení mělo dva velitele, polského W/Cdr Witolda Urbanowicze a britského W/Cdr Johna Kenta.

4. října 1943 došlo v souvislosti s přípravami na invazi k rozdělení křídla na pozemní technickou obsluhu a létající personál. Tímto dělením vznikly 131 Polowy Port Lotniczy (131. polní letiště / No. 131 (Polish) Airfield)) a 131 Skrzydło Myśliwskie (131. křídlo / No. 131 (Polish) wing). Velitelé obou útvarů podléhali velení 18. sektoru 84. stíhací skupiny 2nd TAF.

sestava

období perutě číslo
01.04.1941-24.06.1941 303, 306 a 601 (RAF)
24.06.1941-13.07.1941 303, 306 a 308
13.07.1941-07.10.1941 306, 308 a 315
07.10.1941-12.12.1941 303, 308 a 315
12.12.1941-01.04.1942 303, 315 a 316
01.04.1942-07.05.1942 303, 316 a 317
07.05.1942-15.06.1942 302, 303, 316 a 317
15.06.1942-30.06.1942 302, 306, 316 a 317
30.06.1942-07.07.1942 302, 306, 308, 316 a 317
07.07.1942-30.07.1942 302, 306, 316 a 317
30.07.1942-16.08.1942 302, 306, 308 a 317
16.08.1942-20.08.1942 302, 303, 306, 308 a 317
20.08.1942-05.09.1942 302, 306, 308 a 317
05.09.1942-01.02.1943 302, 306, 308 a 315
01.02.1943-11.03.1943 303, 306, 308 a 315
11.03.1943-29.04.1943 303, 308, 315 a 316
29.04.1943-01.06.1943 303, 315 a 316
01.06.1943-21.06.1943 302, 303, 316 a 317
21.06.1943-22.09.1943 303 a 316 - srpen až září také 124. peruť RAF
22.09.1943-04.10.1943 302, 303 a 317

zdroje:
https://polishairforce.pl/
https://www.mysliwcy.pl/
https://www.polishsquadronsremembered.com/
Cynk, Jerzy B.: Polskie Sily Powietrzne 1939-1945, AJ-Press 2001, ISBN 83-7237-089-3
Król, Wacław: Zarys dzialań polskiego lotnictva w Wielkiej Brytanii 1940-1945, WKiL Warszawa 1990,ISBN 83-206-0852-x
URL : https://www.valka.cz/1-polske-stihaci-kridlo-1941-1943-t47693#213343Verze : 0
MOD
vítězství / scores


datum stroj pilot protivník
07.07.1941 Hurricane II W/Cdr T. Rolski Bf 109 jistě
07.07.1941 Hurricane II W/Cdr T. Rolski Bf 109 prav.
07.07.1941 Hurricane II W/Cdr T. Rolski Bf 109 poš.
09.08.1941 Spitfire II P8319W/Cdr T. Rolski Bf 109 prav.
27.09.1941 Spitfire VW/Cdr T. Rolski Bf 109 prav.
04.04.1942 Spitfire VW/Cdr T. Rolski FW 190 poš.
04.04.1942 Spitfire VW/Cdr T. Rolski FW 190 poš.
26.07.1942 Spitfire VW/Cdr S. Janus FW 190 jistě
19.08.1942 Spitfire VW/Cdr T. Nowierski 2 Do 217 poš.
03.02.1943 Spitfire VG/Cpt M. Mümler (velitel základny Northolt) FW 190 poš.
03.04.1943 Spitfire IX EN123W/Cdr W. Kołaczkowski FW 190 poš.
04.04.1943 Spitfire IX S/Ldr H. Szczęsny (zástupce velitele) 2 FW 190 jistě
16.04.1943 Spitfire IX EN526W/Cdr W. Kołaczkowski FW 190 poš.
13.05.1943 Spitfire IX EN526W/Cdr W. Kołaczkowski FW 190 prav.
17.05.1943 Spitfire IX BS456 S/Ldr J. Żurakowski (zástupce velitele) Bf 109 poš.
04.07.1943 Spitfire IX EN526W/Cdr A. Gabszewicz FW 190 jistě
06.07.1943 Spitfire IX EN526W/Cdr A. Gabszewicz FW 190 jistě
19.08.1943 Spitfire IX EN526W/Cdr A. Gabszewicz FW 190 jistě
19.08.1943 Spitfire IX EN526W/Cdr A. Gabszewicz FW 190 poš.

zdroj:
https://polishairforce.pl/
https://www.mysliwcy.pl/
https://www.polishsquadronsremembered.com/
Cynk, Jerzy B.: Polskie Sily Powietrzne 1939-1945, AJ-Press 2001, ISBN 83-7237-089-3
Król, Wacław: Zarys dzialań polskiego lotnictva w Wielkiej Brytanii 1940-1945, WKiL Warszawa 1990,ISBN 83-206-0852-x
Kutzner, Jacek: Zwycięstwa pilotów myśliwskich Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie 1940-1945, Oficyna Wydawnicza "Adiutor", Warszawa 2007, ISBN 83-86100-80-X
Gretzyngier, R. - Matusiak, W.: Polacy w obronie Wielkiej Brytanii, REBIS, Poznań 2007, ISBN 978-83-7301-946-1
URL : https://www.valka.cz/1-polske-stihaci-kridlo-1941-1943-t47693#191200Verze : 0
MOD
ztráty / losses


datum stroj pilot příčina
27.06.1941 Spitfire IIB P8331 RF-M W/Cdr Łaguna, Piotr - KIA sestřelen flakem nad Francií
29.04.1942 Spitfire VB BM307 RF-Q W/Cdr Pisarek, Marian – KIA sestřelen stíhačem nad Francií
26.01.1943 Spitfire IX BS241 UZ-J W/Cdr Janus, Stefan – POW srážka ve vzduchu nad Francií
04.04.1943 Spitfire IX S/Ldr Szczęsny, Henryk – POW sestřelen stíhačem nad Francií

poz:
KIA - zahynul při akci, KAS - zahynul ve službě, POW - zajatec, flak - protiletadlové dělostřelectvo


zdroje:
https://polishairforce.pl/
https://www.mysliwcy.pl/
https://www.polishsquadronsremembered.com/
Cynk, Jerzy B.: Polskie Sily Powietrzne 1939-1945, AJ-Press 2001, ISBN 83-7237-089-3
Król, Wacław: Zarys dzialań polskiego lotnictva w Wielkiej Brytanii 1940-1945, WKiL Warszawa 1990,ISBN 83-206-0852-x
Gretzyngier, R. - Matusiak, W. - Wójcik, W. - Zieliński, J.: Ku czci poległych lotników 1939-1945, Altair, Warszawa 2006, ISBN 83-86217-50-2
URL : https://www.valka.cz/1-polske-stihaci-kridlo-1941-1943-t47693#191198Verze : 0
MOD