Main Menu
User Menu

NagmaSho't

obrněný transportér - pásový

NAGMASHO'T


Takticko-Technická Data

Posádka
- 2 (řidič, velitel) a 6 vojáků výsadku

Výzbroj
- ???

Rozměry
- délka : ???? mm
- šířka : ???? mm
- výška : ???? mm
- světlá výška : ??? mm

Hmotnost
- ?? t

Pohon
- pohonná jednotka : Teledyne-Continental AVDS-1790-2AC
- výkon : 750 ks při 2.400 ot/min

Převodovka
- Allison CD-850-76A1


Historie
Během Druhé Izraelsko-Libanonské války (operace "Mír pro Galileu", 1982) izraelské obrněné transportéry M113 ukázaly svou zranitelnost před ručními protitankovými střelami. Jako výpomoc byla Izraelské armádě (IDF) představena série transportérů Kangaroo (odvozených od tanku Centurion) pro užití pěchotou a ženisty (tzv. bojových inženýrů). IDF nechala odstranit věž z některých svých zastaralých tanků (MBT) Centurion, čímž došlo k využití místa a k postavení nového prostoru výsadku s hranatou nástavbou. První takto adaptované Centuriony, známé jako NagmaSho't se objevily na počátku 80. let (NagmaSho't je zkratka pro Nagmash a Sho't. ; viz. Slovníček pojmů a zkratek užívaných IDF a IAF). Používání vozidel NagmaSho't bylo brzo přesunuto od pěchotních formací k ženistům. Důvod ke změně role byl, že vozidlo postrádalo vhodné zadní dveře pro opuštění výsadku. Převážený šestičlenný pěchotní výsadek proto zcela normálně vysedal přes bočnice korby tanku. Toto mělo příliš mnoho nevýhod. Následkem toho IDF zavedly Achzarit, jehož základem je tank T-54/T-55, jako základní obrněný transportér pro užití v kombinovaných bojových operací. Později bylo rozhodnuto vyrábět specializovaný transportér (také na podvozku tanku Centurion) pro ženisty, známý jako Puma. Jakmile Achzarit a Puma vstoupily do služby, NagmaSho't byl přidělen k užívání jako transportér pro použítí v konfliktech s nízkou intenzitou bojů (Low Intensity Conflicts - LIC).

Obrněný transportér pro operace s nízkou intenzitou bojů
NagmaSho't poskytuje Izraelské armádě (IDF) užitečnou a výkonnou kapacitu. Díky tomu Izraelci představili vylepšenou přestavbu tanku Centurion s obdobnou konfigurací. Tato vozidla jsou známá jako Nagmachon a Nakpadon. Některé byly nově přestavěná vozidla. Většina však byly předělané existující vozidla NagmaSho't. Nagmachon vstoupil do služby na konci 80. let a Nakpadon na počátku let 90. Hrstka vozidel Nagmachon ranné výroby byla postavena na základě tanků M48. Nicméně prokázaly menší zdatnost odolávat minám a výbušným nástrahám, než tanky Centurion postavené na základě Kangaroo (Australská modifikace tankových podvozků na obrněné transportéry, první typy vznikly za 2.světové války).
Zatímco výchozí podmět pro NagmaSho't bylo vytvoření těžkého útočného transportéru, pozdější Nagmachon a Nakpadon byly od počátku navrženy pro užití v operacích jako protipovstalecká platforma (COunter INsurgency - COIN). Projektem jsou velmi podobné vozidlu NagmaSho't, ale mají bojový úsek s vyššími stěnami. Jako v případě vozidla NagmaSho't, pěchota musí opouštět vozidla přes motor-převodový prostor po korbě.

Ochrana
Vozidla NagmaSho't byla prezentována s bočním těžkým reaktivním pancéřováním. To bylo zřídka kdy viděno ve službě. Většinou bylo použito obvyklé standardní pancéřování tanku Centurion; případně těžké pancéřování. Příležitostně vozidla nemají připevněné žadné boční pancéřování. Vozidlo má také vylepšenou ochranu proti minám, to byla dříve slabina, která však byla odstraněna.


Informace, jakož i níže uvedené obrázky byly (jsou) čerpány z internetových stránek - https://www.israeli-weapons.com/ ; https://www.imi-israel.com/ ; https://www.clubi.ie/exalted/centurio.htm ; https://www.wikipedia.org/
URL : https://www.valka.cz/NagmaSho-t-t47213#184540Verze : 0
MOD
Vozidla NagmaSho´t
NagmaShot -


NagmaShot -


URL : https://www.valka.cz/NagmaSho-t-t47213#184542Verze : 0
MOD