Main Menu
User Menu

Vígľaš

okr. Detva

     
Název:
Name:
Vígľaš
Originální název:
Original Name:
Vígľaš
Další názvy:
Other Names:
Weegles (1393), Vygles (1397), Wiglos (1406), Wegles (1410), Podwigleš (1808), maďarsky Végles.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Detva
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°33'19.33"N 19°17'36.50"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1393
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Zrucanina hradu, Vígľašský zámok, postavený bol v rokoch 1390-1400, upravený v 18. - 19.storočí, postavený je v gotickom slohu
- Hradná kaplnka, Vígľašský zámok, postavená je v gotickom slohu
- Hradbový múr, Vígľašský zámok, 16.storočie, renesancia
- Veža severovýchodná, Vígľašský zámok, 2.polovica 16.storočia, renesancia
- Veža juhozápadná, Vígľašský zámok, 2.polovica 16.storočia, renesancia
- Zvonica, z roku 1806, klasicizmus
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
Talský, Viliam (1904, Vígľaš - 1953, Bratislava) – Dôstojník, pobočník generálov Čatloša, Goliana, Malára i Svobodu. Zomrel po piatich rokoch na následky väznenia.
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
-
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.viglas.net
URL : https://www.valka.cz/Viglas-t46881#470204Verze : 1
MOD
Vígľaš
(okr. Detva)


V období 1.republiky součást politického a soudního okresu Zvolen.


Sčítání lidu v roce 1930: 1 132 obyvatel (z toho 1 123 osob národnosti československé a 8 osob národnosti německé).


Posádka byla ustanovena v lednu 1938.


Jednotky nebo úřady umístněné v posádce:
III. oddíl Dělostřeleckého pluku 10.


Umístěný byl v hospodářských budovách zámku.



Zdroj: J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006, ISBN 80-7277-256-2
Recenze knihy
URL : https://www.valka.cz/Viglas-t46881#183317Verze : 0
Technická památka
Historický vlak úzkokolejné lesní železnice Vígľaš - Kyslinka.
Železnice vybudována v letech 1904 - 1905 s rozchodem 760 mm a délce 23 km pro svoz dřeva z masívu Poľana. Používala se i pro dopravu lesních dělníků, stavebního materiálu, krmiv a osob. Doprava byla skončena v roce 1975.


Lokomotiva je U175.48


Poloha: N 48° 33.394 E 019° 17.809


Zdroj: informační tabule, foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Viglas-t46881#470313Verze : 0
MOD