Main Menu
User Menu

Palárikovo

okr. Nové Zámky

     
Název:
Name:
Palárikovo
Originální název:
Original Name:
Palárikovo
Další názvy:
Other Names:
Meger (1248), Meger (1274), Tót-Megyer (1808), Slovenský Meder (1920), Palárikovo (1948); maďarsky Tót-Megyer
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Nové Zámky
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°02'26.7"N 18°04'15.11"E
Místní části:
Local Municipalities:
Horné Drahy, Ľudovítov, Štvrtky-Jur, Piková
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1248
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol rímsko-katolícky, barokový z r. 1754, upravený v 20. stor. s historickým anglickým parkom
- Drevená vodáreň - technická pamiatka z r. 1861
- Kaštieľ barokový z pol. 18. stor., prestavaný r. 1866
- Triumfálna brána so stajňami pre kone
- Fara z roku 1746
- Pomníky obetiam 1. sv. vojny a 2. sv. vojny
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Mach, Alexander
* 11.10.1902 
Gerič, Alexander
* 30.01.1920 
Kuchár, Fridrich
* 23.04.1920 
Gerik, Viliam
* 28.12.1920 
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Po Viedenskej arbitráži bola obec v roku 1938 – 1945 pripojená k Maďarsku.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.obecpalarikovo.sk ; www.crwflags.com/fotw/flags/sk-nz-pl.html
URL : https://www.valka.cz/Palarikovo-t46846#497275Verze : 0
MOD
Palárikovo (Slovenský Meder)
(okr. Nové Zámky)


V období 1.republiky součást politického a soudního okresu Nové Zámky.


Sčítání lidu v roce 1930: 4 407 obyvatel (z toho 4 084 osob národnosti československé, 262 osob národnosti maďarské, 13 osob národnosti německé 3 osoby národnosti ruské a 20 osob národnosti židovské).


Posádka byla ustanovena v dubnu 1922. Zrušena v srpnu 1923.


Jednotky nebo úřady umístněné v posádce:
Odbočka hlavního ženijního skladu


Zdroj: J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006, ISBN 80-7277-256-2
Recenze knihy
URL : https://www.valka.cz/Palarikovo-t46846#183276Verze : 0