Main Menu
User Menu

Sučany

okr. Martin

     
Název:
Name:
Sučany
Originální název:
Original Name:
Sučany
Další názvy:
Other Names:
Suchan (1258), Suchan (1264), Zuchan (1285), Scudchan (1323), Zuchan (1359), Sucžany (1773), Sučany (1808); maďarsky Szucsány
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Martin
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
49°05'54.75"N 18°59'29.9"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1258
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol rímskokatolícky ranogotický z konca 13. storočia, obnovený a rozšírený v roku 1590, po roku 1774 zbarokizovaný a novo zaklenutý, v interiéri sa nachádzajú gotické architektonické detaily, vnútorné zariadenie väčšinou z 18. storočia
- Budovy bývalého hostina a nemocnice z konca 18. storočia, prestavané v 19. storočí
- Kostol evanjelický tolerančný z roku 1783, veža z roku 1859, oltárny obraz od J. B. Klemensa z roku 1862
- Pranier z 30. rokov 19. storočia
- Pamätná tabuľa Ď. Langsfelda
- Náhrobník na spoločnom hrobe účastníkov SNP, reliéf od F. Štefunku
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
- Karol Ambróz (1877 – 1944), elektrotechnik
- Ján Miloslav Hodža (1856-1941), publicista, osvetový pracovník, ev. farár, brat Milana Hodžu
- Ďurko Langsfeld (1826 – 1849), dobrovoľník v revolúcii v roku 1848, popravený
- Daniel Sinapius Horčička (1640 – 1688), spisovateľ
- Rudo Moric (1921-1985), spisovateľ
- Ondrej Kožuch (1911-1944), geológ, npor., povstalecký dôstojník, padol pri obrane Spišskej Novej Vsi


Pôsobisko:
- Augustín Doležal (1737 – 1802), básnik, filológ, tu zomrel
- Jozef Škultéty (1853 – 1948), literárny pracovník, redaktor
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Obec bola vyznamená Radom Červenej hviezdy a Pamätnou medailou Rádu Slovenského národného povstania.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.sucany.sk
URL : https://www.valka.cz/Sucany-t46802#520672Verze : 0
MOD
Sučany
(okr. Martin)


V období 1.republiky součást politického a soudního okresu Turčianský Svätý Martin.


Sčítání lidu v roce 1930: 2 936 obyvatel (z toho 2 784 osob národnosti československé, 9 osob národnosti maďarské, 19 osob národnosti německé a 90 osob národnosti židovské).


Posádka byla ustanovena v červenci 1920. Zrušena v září 1925.


Jednotky nebo úřady umístněné v posádce:
náhradní baterie Horského dělostřeleckého pluku 201 (červenec 1920 – leden 1923),
náhradní baterie Dělostřeleckého pluku 201 (leden 1923 – září 1925).


Zdroj: J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006, ISBN 80-7277-256-2
Recenze knihy
URL : https://www.valka.cz/Sucany-t46802#183218Verze : 0