Main Menu
User Menu

Svätý Jur

okr. Pezinok

     
Název:
Name:
Svätý Jur
Originální název:
Original Name:
Svätý Jur
Další názvy:
Other Names:
Svätý Jur - Zengurg (1209), Sengurg (1216), Sanctus Gergius (1278), Swateho Girzie (1459), Sw. Jur (1773), Jur pri Bratislave (1960), Svätý Jur; maďarsky Szentgyörgy, Nestich,Sentgyörgyújtelep, nemecky Sankt Georgen, Sanct Georgen, latinsky Danum Sancti Georgii


Neštich – Wyffalw (1557), Nestich (1773); nemecky Neustit
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Pezinok
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°15'15.61"N 17°12'42.86"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1209
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Zrúcaniny hradu Biely Kameň z polovice 13. storočia naproti starému hradisku
- Farský kostol svätého Juraja, gotický z poslednej štvrtiny 13. storočia, prestavaný a zväčšený koncom 14. storočia, nová klenba zo začiatku 15. storočia, v roku 1465 pristavená južná kaplnka, renesančné úpravy v rokoch 1585 – 89. Hlavný oltár renesančný z rokov 1514 – 20. Zvyšok neskorogotickej drevorezby Smrti Panny Márie z rokov 1500 – 1510
- Neskorogotická tumba s reliéfom grófa Juraja zo Svätého Jura a Pezinka z roku 1467
- Zvyšky nástenných malieb z 15. storočia, okná od Janka Alexyho zo 40. rokov 20. storočia
- Zvonica drevená, postavená po roku 1663, s gotickým zvonom z roku 1400
- Mestské hradby zo začiatku 16. storočia, vybudované po roku 1615, brány zbúrané v roku 1856, zachované múry na východnej a západnej strane mesta
- Kaštieľ renesančný z roku 1609, upravený po roku 1746
- Kostol a kláštor piaristov rokov 1651 – 54 po roku 1686 zbarokizovaný, opravovaný po roku 1708 a pristavaná budova kláštora, dostavby v rokoch 1714, 1734. V roku 1754 obnova budovy a dostavba gymnázia
- Meštianske domy a zemianske kúrie zo 16. – 18. storočia
- Bývalá radnica renesančná zo 16. storočia, prestavaná
- Nová radnica prestavaná v roku 1865 z renesančnej kúrie zo 17. storočia
- Vinohradnícke domy zo 17. – 19. storočia
- Kostol evanjelický prestavaný zo súkromného meštianskeho domu v roku 1783
- Synagóga z roku 1790 v bývalej zemianskej kúrii zo 17. storočia
- Evanjelický cintorín zo 16. storočia;
- Morový stĺp z roku 1831;
- Pamätný dom Petra Jilemnického
- Kaplnka pri ceste do Bratislavy, gotická z roku1499, opravená v rokoch 1696 – 97, obnovená v roku 1802
- Pamätník obetí 1. a 2. sv. vojny
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Pôsobisko:
- František Hečko (1905 – 1960), spisovateľ
- Peter Jilemnický (1901 – 1949), spisovateľ
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V roku 1944 bola ku mestu pripojená obec Neštich.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.svatyjur.sk


URL CZ: https://www.valka.cz/Svaety-Jur-t46801#509404Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okr-Pezinok-t46801#509404Version : 0
MOD
Svätý Jur
(okr. Pezinok)


V období 1.republiky součást politického a soudního okresu Bratislava vonkov


Sčítání lidu v roce 1930: 3 701 obyvatel (z toho 2 642 osob národnosti československé, 82 osob národnosti maďarské, 918 osob národnosti německé, 2 osoby národnosti ruské a 15 osob národnosti židovské).


Posádka byla ustanovena v prosinci 1920. Zrušena v červnu 1921.


Jednotky nebo úřady umístněné v posádce:
Vozatajská rota 9


Umístěná v bývalých Jezdeckých kasárnech.


Zdroj: J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006, ISBN 80-7277-256-2
Recenze knihy
URL CZ: https://www.valka.cz/Svaety-Jur-t46801#183217Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okr-Pezinok-t46801#183217Version : 0