Main Menu
User Menu

Tornaľa

okr. Revúca

     
Název:
Name:
Tornaľa
Originální název:
Original Name:
Tornaľa
Další názvy:
Other Names:
(1291) Tornalya (1773) Tornallya, (1920) Tornaľa, (1948) Šafárikovo; maďarsky Tornalja.


Králik (1291)
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Revúca
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°25'21.3"N 20°19'21.21"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1291
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol reformovaný gotický z 15. storočia, upravovaný v 17.-18. storočí, v interiéri kostola je maľovaný drevený strop z roku 1768
- Knižnica klasicistická budova z roku 1826
- Kúria klasicistická z prvej polovice 19. storočia
- Kúria neoklasicistická z druhej polovice 19. storočia
- Pomník Sovietskej armády
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V rokoch 1938-1945 bolo mesto pripojene ku Maďarsku. V rokoch 1949-1960 bola sídlom okresu. V roku 1964 bola obec Králik pripojená k Tornali. Zaniknuté obce v okolí: Čelen (1347) a Lapša (1291).
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.mestotornala.sk ; https://www.crwflags.com/fotw/flags/sk-torna.html
URL : https://www.valka.cz/Tornala-t46775#429354Verze : 0
MOD
Tornaľa (Tornalja)
(okr. Revúca)

V období 1.republiky sídlo politického a soudního okresu

Sčítání lidu v roce 1930: 3 469 obyvatel (z toho 28 osob národnosti cikánské, 835 osob národnosti československé, 1 772 osob národnosti maďarské, 133 osob národnosti německé, 10 osob národnosti ruské a 362 osob národnosti židovské).

Posádka byla ustanovena v lednu 1920.

Jednotky nebo úřady umístněné v posádce:
II. prapor Pěšího pluku 5 (září 1920 - leden 1921),
II. prapor Pěšího pluku 16 (červen 1922 - říjen 1933),
II. prapor Horského pěšího pluku 4 (od října 1933),
Hraničářský prapor 9 (leden 1920 - červenec 1920).

Pro potřeby vojska sloužil barákový tábor z doby první světové války, adaptovaný ve dvacátých letech.

Zdroj: J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006, ISBN 80-7277-256-2
Recenze knihy
URL : https://www.valka.cz/Tornala-t46775#183186Verze : 0
     
Období:
Period:
Československo 1945-1992
Jednotky a úřady umístěné v posádce:
Units and military institutions located
within garrison administrative boundaries:
01.06.1945-30.09.1945 Pěší prapor II/25 Pěšího pluku 25
01.06.1945-30.09.1947 Pěší prapor I/26 Pěšího pluku 26
01.10.1947-31.12.1950 Pěší prapor I/14 Pěšího pluku 14)
01.12.1950-31.12.1950 Chemický prapor 103
01.01.1951-DD.MM.1953 103. chemický prapor
DD.MM.1953-DD.MM.1953 41. protiletadlový oddíl
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://vojenstvi.cz/vasedotazy_41.htm
URL : https://www.valka.cz/Tornala-t46775#402976Verze : 0
MOD