Main Menu
User Menu

! SD.KFZ.251/1 AUSF.C (RIVETTED) Step by Step

V posledním roce se vyrojilo přehršel modelů sd.kfz. 251 ve všemožných typech a modifikacích (Dragona a AFV). Doma jich mám několik, a protože jsem zatím žádný z nich nestavěl, jako první jsem si vybral "starší a jednodušší" model - sd.kfz. 251/1 C Rivetted (onýtovaný).
Rozdíl mezi tímto modelem a modely ze série 3in1 je hlavně v množství doplňků, které tyto novější modely obsahují, většina dílů je jinak shodná.


Model obsahuje jako doplňky pouze oblečení z měkké gumy, malý plech (pohyblivé otvírání průzorů) a rámeček se šesti figurkami granátníků v bojových pózách s výzbrojí. (foto rámečků dodám, ještě jsem je nenafotil)


Historie: Sd.kfz. 251/1 Ausf.C Rivetted je standardní 251/1 C, u níž se neplnily požadavky wehrmachtu na počet kusů, byla výroba rozšířena do nových provozů, a z důvodu zjednodušení a urychlení výroby bylo místo svařování plátů použito nýtování.


krabička + rámečky:
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#181263Verze : 0
První část - stavba a barvení 251. Vše sedne na sebe, žádné otřepy nebo propadliny, stopy po vyrážečích nikdo neuvidí.
Problém - sestevení spodku "krabice" (foto 251-1a) - na spodek se lepí 2 boky, 2 rohové díly a dveře. Musí to být maximálně přesné, neboť díky nýtům na hranách téměř není možnost pozdějšího broušení. Navíc pak na spodek musí sednout vrchní díl (foto 251-1a) , který je z jednoho kusu a opět hojně onýtovaný.


Je možnost nechat otevřené funkční zadní dveře a motorové dekly. Model obsahuje i převodovku, ale ne motor.


Barvení vnitřku - nastříkán tmavě šedou Gunze C (RLM 66 - Off White 2:1) lehce zesvětleno, nastříkaný hnědý Tensocrom 1:1 s destilkou. Štětcem jsem nabarvil kožené pásky a zásobníky, předpřipravená palubka.


Pokračování příště ...
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#181280Verze : 0
Nějaká ta výbava - čásečně věci z modelu (sebral jsem je panďulákům), Plus Model (batoh, bedna, plachta), Tamya (panzerfaust, kufr na granáty)
Nastříkal jsem to RLM 66, baťoh zesvětli a natřel pásky. Připraveno na další patinu.


Pokračování příště ....
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#181282Verze : 0
Sedačky a opěrky - možná jste si všimli, že v nahoře v modelu chybí. Tak tady jsou.
Samozřejmě Surfacer (dávám ho na všechno, i na chleba) židličky šedou jako interier, židličky vymaskovat Tamyia páskou, pak jsem si namíchal takovou hnědo-červenou barvu a nastříkal. Pak jsem přesto stříknul ještě světlejší hnědou, víc zředěnou. Další úpravy budou následovat.


Pokračování příště ...
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#181284Verze : 0
Taky nějaký ty pušky a další ...
Surfacer, černá barva a Gunmetal Metal Cote Humbrol.
Ten Gunmetal jsem ředil benzínkem Zippo asi 1:1 a stříkal pistolí. Schne to okamžitě, vytváří krásný práškový povrch, který se bude pěkně leštit. Jen se blbě čistí pistole Rolling Eyes


Pkračování příště ....
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#181285Verze : 0
A takový malí pěkný helmičky pro malý wermachťáčky - vyrábí je Aires, jsou z měkkého resinu a vypadají super. Nastříkány Gunze C40 (černozelená barva), pak zesvětleny RLM 66, natřeny pásky a zašpiněná vnitřní výstelka (natřená Vallejo Model Pravé dřevo, pak jsem jí napustil hodně zředěnou Vallejo černou, tou černou jsem výstelku trochu oplácal a pak jsem navlhčil vytovou tyčinku a protočil ji v helmičce. Sedla tam krásně.


Teď čekají na patinu.


Pokračování příště
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#181288Verze : 0
Interiér a helmy jsem natřel šedomodrým filtrem (Paynova šedá + 6006), na pušky jsem nanesl několik nátěrů řidší Vallejo - nejdříve dřevo, pak dřevo s kapkou červenohnědé. Kufřík na granáty a miny jsem natřel štětcem Humbrol gunmetalem, a lehce přeleštil. Na palubce jsem si připravil budíčky.


Příště bude wash ..
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#182534Verze : 0
Pěkný Smile
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#182547Verze : 0
Wash - Olejovkami Umton, Černá kostní + trochu Paynovy šedé, řádně promíšeno s S6006, poměr je od oka, hodně ředidla, vždycky vykouším jak se rozlívá. Nanesl jsem tuhle směs slabým štetcem (asi 0, Italeri) do spár, okolo detailů a kam jsem uznal za vhodné. Přímo na barvu, Gunze jsou dost lesklé. Asi po půl hodině jsem namočil štětec do ředidla, dvakrát položil na hadřík, takže byl jen takový mokrý. A s takto připraveným štětcem pracuji jako se zmizíkem, jakoby gumuji přetažené čáry, rozmazávám ostré hrany. Zbytek ředidla ve štětci lehce rozpouští olejovku a ta se vpíjí do štětce. Nesmí se to nechat do druhého dne, pak je olejovka už zaschlá a skoro to nejde. Zkusím to do zítra nafotit.


Dnešní fotky:


1) Foto jen pro ilustraci jaký mám na stolku bord.. nepořádek.


2) Lehký průšvih, po washi a zašpinění palubní desky jsem chtěl "zasklít" budíky (už byly zlehka zasklené Futurem, ale to se moc smrskává) a při nanášení kapky bezbarvého laku na nehty mi zazvonil mobil a kapka šla vedle. Ihned jsem to setřel i s barvou. Takže zbrousit a zalepit namíchaným odstínem z olejovek - nejlépe vytvoří nenásilný přechod mezi novou a starou barvou.


3) celkový pohled na zašpiněný inteiér, takhle ty vypadá úděsně, ale plánuji používaný stroj, navíc tam ještě přijdou věci, pigmenty, drybrush, a můj oblíbený likvidační kartáček. Navíc fotka je trochu tmavší, foceno v noci.


4) Wash světlou hnědou na minách a kufříku. Možná to vypadá jako krok k horšímu, ale myslím že to ještě dopadne dobře, ještě to nebyl poslední krok. Botky jsem natřel černým washem, okamžitě na ně kápnul čisté ředidlo a hned světle hnědý wash


5) sedačky a opěrky jsem přetřel hustším hnědým washem (vpravo) a když uschl tak jsem je znovu přetřel washem ze směsi černé, hnědé a paynovy šedé. Ihned jsem barvu vysušil jemným molitanem.


6) Hnědý wash na helmičky, taky to není poslední krok.Pokračování příště
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#182683Verze : 0
Tak po washi přišly na řadu pigmenty, použil jsem je na interier, bednu, batoh a plachtu (objeví se později). Použil jsem pouze Panzer Grey (Fading) od Miga, pěkně se stím zesvětlý místa, kde je moc washe, a Hlínu od Agamy - je super na takové to zaprášení.


V neděli jsem přilepil vršek korby vteřiňákem, ale další fotky budou asi za týden, musím rychle kámošovi slepit malýho dopraváka.
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#183700Verze : 0
Pěkný, pěkný! Navíc po dlouhé době rád zase vidím správně (a dobře) nabarvené mauserovky.
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#183715Verze : 0
MOD
Měl bych jednu poznámku, pokud bude vozidlo šedé (tedy z období do poloviny roku ) což asi bude, je panzerfaust v prostoru posádky nonsens.(objevily se až koncem roku 1943 a ještě to byl typ 30 m ne tenhle) Navíc se panzerfausty vyráběly pokud vím natřené pouze v základovce (tedy ve špinavě žluté), v té bývaly často i ty protitankové miny, ale ty byly v různých nátěrech. Mina na obrázku vpravo(je to ta hladká) je TM 43 "pilz" vyráběná také až od roku 1943 takže v šedém vozidle není moc pravděpodobná.
Model je fakt pěkný a Isek na něm odvedl parádní práci, proto rýpu i do podobných drobností a historických nesrovnalostí jako je to že výroba panzerfaustů začala až v červenci 1943 a vozidla přecházela na žlutou už na přelomu zimy/jara téhož roku.
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#183849Verze : 0
Díky, to s tím panzerfaustem a minou jsem netušil, opravím a příště asi budu muset na tyhle maličkosti dát větší pozor.
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#183850Verze : 0
Neděkuj, já jsem prostě šťoura a podobné věci mne "praští" do očí Smile po pravdě kdyby ten model nebyl tak pěkný tak bych se o tom nezmiňoval, ale teď je ještě čas to vyndat a neposlouchat někde na soutěži někoho (třeba mne Smile ) jak to vypráví jako velkou chybu Smile. Já bych to tak pěkně nepostavil, tak třeba to aspoň malinko pomůže.
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#183853Verze : 0
zdravim. v minach z druhej svetovej sa moc nevyznam, neviem sposob adjustacie ani nic podobne, no rozhodne by som si nechcel sadnut do vozidla, kde by bola PTmina len tak polozena. neviem, ako to chodilo vtedy, no v ossr sa miny prepravuju vzdy v prepravnych obaloch a vybaluju sa az tesne pred pouzitim. to len taka drobnost na margo, inak velmi pekny model...
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#185446Verze : 0
I za WWII se obvykle miny přepravovaly v obalech Smile nicméně lze připustit možnost že i vybalená mina (bez roznětky) byla vezena ve vozidle. Po pravdě pokud není do miny vložena roznětka je nebezpečná asi jako stejně těžký kus kovu Smile Naopak třeba US Army běžně přepravovala pěchotní minya zasunuté vně vozidla na boku (pochopitelně bez roznětek) jsou to takové ty kulaté věci na bocích halftracků a dalších vozidel. Myslím že v podmínkách války mnohé předpisy doznávají změn Smile a mina bez obalu je samozřejmě menší a snáze přepravitelná, myslím že tady chyba není.
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#185492Verze : 0
Nechte mi tam alespoň něco Smile
Bylo to tam jen tak nahozený, všechno jsem vyndal, mám připravené ještě nějaké věci, doufám že projdou Smile
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#185651Verze : 0
Pěkný a ty pušky jsou fakt nádherný, hezky tam vyniknou (jen by mě zajímalo jestli by byly tak hezký po delším používání). Sakra taky jsem si musel rejpnout do takový blbosti, protože jinak není do čeho Laughing
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#185652Verze : 0
MOD
Interier jsem zavřel, sám jsem zvědavý, jak ho otevřu.


Další popisy práce jsou u fotek. Model je špinavý, částečně je to zbytek interiérového nástřiku, částečně zbytky po fixách - vždy když něco vytmelím (hlavně vteřiňákem) nevidím pořádně výsledek, takže to místo přetřu fixou.


Panzerfaust zničil králík. Byla to první věc z modelařiny (vlastně druhá, už rozkousal hadičku od kompresoru) a zrovna si vybral ten panzerfaust. Zajímavý.
! SD.KFZ.251/1 AUSF.C (RIVETTED) Step by Step - Nalepené pásky, teď je jen ohnout. Ohýbal jsem je večer upadly jen čtyři :-) Zítra asi dám foto

Nalepené pásky, teď je jen ohnout. Ohýbal jsem je večer upadly jen čtyři :-) Zítra asi dám foto
! SD.KFZ.251/1 AUSF.C (RIVETTED) Step by Step - Nastříhané pásky jako nové petličky na bedny - celkem 12 ks, na obrázku 6

Nastříhané pásky jako nové petličky na bedny - celkem 12 ks, na obrázku 6
! SD.KFZ.251/1 AUSF.C (RIVETTED) Step by Step - Plastik znázorňující petlice na bednách nedoléhá k zámkům. Takže odbrousit

Plastik znázorňující petlice na bednách nedoléhá k zámkům. Takže odbrousit
! SD.KFZ.251/1 AUSF.C (RIVETTED) Step by Step - Na bednách jsem pilkou prořízl boční kraj víka, předtím tam byla jen hladká stěna

Na bednách jsem pilkou prořízl boční kraj víka, předtím tam byla jen hladká stěna
! SD.KFZ.251/1 AUSF.C (RIVETTED) Step by Step - zbroušené kolíčky na pravé straně

zbroušené kolíčky na pravé straně
! SD.KFZ.251/1 AUSF.C (RIVETTED) Step by Step - zbroušené kolíčky

zbroušené kolíčky
! SD.KFZ.251/1 AUSF.C (RIVETTED) Step by Step - druhá strana

druhá strana
! SD.KFZ.251/1 AUSF.C (RIVETTED) Step by Step - díry na připevnění nářadí jsem vycpal plastovou tyčkou

díry na připevnění nářadí jsem vycpal plastovou tyčkou
! SD.KFZ.251/1 AUSF.C (RIVETTED) Step by Step - Vůbec se mi nelíbily držáky na nářadí, takže jsem je zbrousil. Přidal jsem druhou lopatu (ze zbytků Tigra)

Vůbec se mi nelíbily držáky na nářadí, takže jsem je zbrousil. Přidal jsem druhou lopatu (ze zbytků Tigra)
! SD.KFZ.251/1 AUSF.C (RIVETTED) Step by Step - Přilepený výfuk. ještě tam chci dodělat takový držáček,

Přilepený výfuk. ještě tam chci dodělat takový držáček,
! SD.KFZ.251/1 AUSF.C (RIVETTED) Step by Step - přilepený blatníky s bednami (schránkami) moc jsem pospíchal, takže opravy na schránkách dělám až teď :-(

přilepený blatníky s bednami (schránkami) moc jsem pospíchal, takže opravy na schránkách dělám až teď :-(
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#185658Verze : 0
Co třeba králíkovi něco přečíst před spaním? třeba z kuchařky "králík stokrát jinak" nebo něco podobného Smile aby měl nad čím uvažovat.
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#185663Verze : 0
nevím, on je tvrďák - ale alespoň si všechno uklízím a kabely u nás nejsou vidět. Modelaření má rád, vždycky sedí u stolku, a když mi něco upadne tak mi pomáhá hledat Smile


Fotka je ještě před stříháním, teď vypadá líp
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#185673Verze : 0
Díky za připomínky.
Ty Mausery jsou trochu zašpiněné, ale v tomto případě se vyjímečně povedly fotky, vypadá to na nich lépe než v reálu Smile


Měl bych na vás dotaz: sháním detail uchycení startovací kliky, respektive jejího uchycení na levém blatníku, dole je asi chycená dvěmy držáky, ale její konec jakoby visí ve vzduchu - nebyla tam nějaká úchytka?
A ještě jeden - detail uchycení Noteku, podle některých fotek vypadá jako by na horním konci úchytu bylo očko, za které se vázaly kanistry.


Pokud něco víte, byl bych rád.
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#185858Verze : 0
Zase malý pokrok - tentokráte nějaké drobnosti. Jak jsem asi už psal, je to model "z krabičky", takže k němu nemám žádné doplňkové sety. Některé věci ale potřebujé trochu vylepšit, tak jsem vytáhl malý setík od Aberu (Germany tool holders set till 1943). Tyhle malé věci se mi moc líbí, ale blbě dělají Smile


Udělal jsem toho víc, fotky budou zítra.
! SD.KFZ.251/1 AUSF.C (RIVETTED) Step by Step - Levá strana

Levá strana
! SD.KFZ.251/1 AUSF.C (RIVETTED) Step by Step - na držák Noteku jsem přilepil malý úchyt, sice nebyl v setu ale použil jsem jiný díl.

na držák Noteku jsem přilepil malý úchyt, sice nebyl v setu ale použil jsem jiný díl.
! SD.KFZ.251/1 AUSF.C (RIVETTED) Step by Step - Do světel jsem zalepil olověný drátek, znázorňující elektriku

Do světel jsem zalepil olověný drátek, znázorňující elektriku
! SD.KFZ.251/1 AUSF.C (RIVETTED) Step by Step - 2 lopaty, 1. násada origo, 2. ze skladu. (není špinavá, to je stín)

2 lopaty, 1. násada origo, 2. ze skladu. (není špinavá, to je stín)
! SD.KFZ.251/1 AUSF.C (RIVETTED) Step by Step - držáky na nářadí

držáky na nářadí
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#186799Verze : 0
Malý pokrok, nato že chci o víkendu už barvit ....
připevněné držáky nářadí, jediná startovací klika je napevno, ostatní (lopata, krumpáč a kladivo) budu barvit zvlášť. Trochu jsem opravil tažné zařízení. (na fotce vypadá nakřivo a je nakřivo! Nebylo přilepené ...)


fotky se moc nepovedly
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#186922Verze : 0
Trochu jsem přes víkend pokročil - očistil jsem články pásů, sestavil pásy (měl jsem mylný dojem že když pásy budou "funkční" tak to bude brnkačka - překvapivě nebyla, když jsem zkoušel délku pásu na modelu (kola jsem jen nasadil) tak pás měl snahu pořád sjíždět - udělalo to lup, v ruce mi zůstal model s roztočenými kolečky a na zemi se válel pás, většinou rozpadlý na malé sekce. Jediné řešení bylo zajistit kolečka a posléze pás kousky všemocného Tack-Itu.


Na závěr zůstal dokončený model, kolečka, pásy a nářadí.
Model jsem pěkně natřel Zipo benzinem a zbytek hodil do vaničky, pokropil Jarem a zalil vlažnou vodou, po půlhodině okartáčoval, omyl čistou vodou a dal sušit na papírovou utěrku.


Normálně myju v Jaru vše, ale u haklíka jsem měl obavy, že se rozmočí Tamya páska a v interieru vzniknou nepěkné skvrny.


Pak jsem zkontroloval olej v kompresoru a šel se dívat na KarCoolku.
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#187882Verze : 0
Záznam víkendové "práce".


Foto 1-4: Surfacer 1000, abych viděl chyby a kvůli plechům - lépe pak na nich drží barva


Foto 5-7: preshading tmavou barvou, konkrétně Gunze C40, na místa kde málo nebo vůbec docházelo k otěru barvy (teoreticky).
Ředěno Levelling Th. 2 díly, Retarder 1 díl a barva 1 díl (2+1:1)


Foto 8-9: První nástřik světlejší kamuflážní barvou, ředění stejné jako předtím, nestříkal jsem celý model ale jen vyplňoval světlé plochy


Foto b1-b4: Druhý nástřik, poté jsem stejnou barvou lehce přestříkal celý model, ředění stále stejné


Foto b5: drobné dílky


Foto b6- zesvětlení velkých ploch


Foto b7: základovka na pásy


Foto c1-c3: hotový nástřik, trochu ještě naznačeno světle hnědou zablácení. Velmi nepovedené fotky
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#189254Verze : 0
Uff, ted kdyz to takhle vidím pohromadě ...
Berte to tak, že kontrast ploch je vidět, a barevně - asi foto b4 je správně.Nebo spíš B6.
Až to bude hotové tak tomu focení věnuji celý den.
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#189256Verze : 0
Poprvé jsem zkusil doporučovanou kombinaci "Lesklý lak-obtisky-Polomatný lak" a asi to bylo naposled. Je s tím hrozně práce, samé čekání a výsledek tomu neodpovídá. Tím myslím na techniku, na letadlech to funguje.


Takže jak jsem naznačil výše, nastříkal jsem model (jen vrchní část) lesklým lakem Gunze Superclear II, nanesl obtisky (v aršíku byla čísla na SPZ natištěna každé zvlášť, takže nanášet je byla lahůdka) a pak zastříkl opět lesklým lakem, zbrousil okraje (zajímavé, že když jsem na předchozích modelech lak nepoužil, žádně okraje nebyly), zastříkl lakem, zbrousil okraje ...... A když už mě to nebavilo, tak jsem udělal wash (foto 1-3) pak ho rozmyl S6006 (foto 4) a nakonec celý model přestříkal směsí matného a polomatného laku.
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#190372Verze : 0
Moc pěkně to pokračuje.Parádní model.
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#190410Verze : 0
Díky.
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#190414Verze : 0
Zatím to vypadá moc pěkně, já obvykle moc nechválím, ale tady musím říct že se mi to fakt líbí Smile
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#190527Verze : 0
Díky, jsem rád, že se vám to líbí. Jak na to koukám skoro každý den, tak nejsem schopen sám posoudit zda jsem to nepřehnal třeba s washem. Nechci, aby model vypadal jako ty parodie na "španělskou školu", které často vídám. Proto jsem rád za každou reakci, pochvalu i kritiku.
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#190534Verze : 0
Možná se vám to dosud líbilo ....


foto 1: pásy, nastříkané Sandy Brown, štětcem natřené gumy (valejo)


foto 2: černá valejo, wood + bílá taky Valejo. Nechci žádnou strukturu dřeva, a tohle ještě není konec


foto 3: Pigmenty na kolech,, ještě taky není hotovo


foto 4: podvozek, napatlaný bahýnkem (sádra, pigmenty, Migresin, tráva) a přestříklý Sandy Brownem. Taky se bude ještě upravovat.
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#191790Verze : 0
Jedna z posledních částí - patina olejovkami. Určitě je popsaná v Modelářské kuchařce, já jen ukážu jednu z mých variant.


Obrázek 1 - do platíčka od léků si dám různé odstíny, hnědá bílá, černá modrošedá, červená, atd. Použité spektrum barev se liší podle kamufláže a také podle stavu zásob, chybí mi tam modrá. Na žlutou kamo bych určitě zařadil zelenou, odstíny žluté a hnědé.


Olejovky si vždy den předem vymačkám na noviny, aby vypustily olej. Taky to není dogma, někdy to vyzkouším dát přímo.


V platíčku je lehce zakápnu S6006 a rozmíchám, aby měly konzistenci jako třeba Humbrolka v plechovce.
Jak jsem napsal, používám S6006, dřív jsem měl Zippo benzín ale ten se moc rychle odpařoval. Ideální je asi Migův terpentýn. (český se nedá moc použít, protože to je vlastně terpentýnový olej a zanechává takový zvláštní lesk)


Pak olejovky napatlám na model, lépe je méně než více. Pracuji po částech, protože i olejovky schnou a někdy je práce je rozpatlat. Pak je nvlhčeným štětcem rozmývám, na svislých plochách svisle a rovných krouživým pohybem.


Tak a teď několik poznatků:


Rozmístění barev - světlejší barvy dávám na přístupnější plochy, tmavší ke kraji, k nýtům.


Není barva jako barva - jasné barvy jsou velice expansivní, dávejte jich pomálu, taková červená, bílá - stačí jen trošku, protože hodně barví. Černou téměř vůbec nepoužívám.


Štětec - na rozmývání používám plochý. Kapitolou samo o sobě je množství ředidla ve štětci - pokuď je ho malinko, nasává barvy a funguje jako zmizík. Pokuď z něj ředidlo kape, rozpouští hodně barvu a ta pak funguje spíše jako wash. Chce to vyzkoušet, já například namočím štětec do ředidla a pak s ním 2x ťuknu do papírové utěrky. Ale opět - někdy je potřeba barvu odebrat, jindy zase více rozmýt - a to se dá pěkně korigovat pomocí množství ředidla ve štětci.


Na poslední foce jsou připravené pásy, základ byl nastříkán světle hnědou, pak rezavý wash a čekají na pigmenty jako celý model.


Venku je zima, brzy se stmívá a to se odrazilo na kvalitě fotografií.
Na modelu je zašpinění jemnější, není tak výrazné.


Pokud jsou nějaké dotazy, rád odpovím.
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#197494Verze : 0
Už to je téměř hotové. Připevnil jsem nářadí, kola, pásy, na korbu připevnil pásky (řemínky) a na ně helmy, batoh a plachtu. Trocha pigmentů do méně přístupných (pro osádku) míst.


Fotky se mi nějak nedaří, pořád to vytahuje rezavou barvu a světle hnědý pigment na fotkách mizí.


Už zbývá jen podstavec a lana ke kanystru a náhradním pásům.
URL : https://www.valka.cz/SD-KFZ-251-1-AUSF-C-RIVETTED-Step-by-Step-t46438#202348Verze : 0