Main Menu
User Menu

Úřad generálního vojenského prokurátora [1920-1938]

Office of the General Military Prosecutor

     
Název:
Name:
Úřad generálního vojenského prokurátora
Originální název:
Original Name:
Úřad generálního vojenského prokurátora
Datum vzniku:
Raised/Formed:
20.05.1920
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
24.09.1938
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízený úřad:
Higher Authority:
20.05.1920-24.09.1938 Ministerstvo národní obrany
Dislokace:
Deployed:
20.05.1920-24.09.1938 Praha, Budova ministerstva /
Přednosta / náčelník:
Chief:
20.05.1920-DD.04.1921 Jansa, František (Plukovník)
DD.04.1921-DD.04.1925 Jansa, František (Generál)
DD.04.1925-DD.10.1929 Vorlíček, Václav (Generál)
DD.10.1929-DD.04.1930 Soukup, Hugo (Plukovník)
DD.04.1930-DD.12.1933 Soukup, Hugo (Generál)
DD.12.1933-DD.07.1935 Vrba, Vít (Generál)
DD.07.1935-DD.07.1937 Rousek, Václav (Generál)
DD.07.1937-DD.01.1938 Machálek, František (Plukovník)
DD.01.1938-DD.03.1938 Machálek, František (Generál)
DD.03.1938-24.09.1938 Staněk, Jan (Plukovník)
Podřízené úřady či jednotky:
Subordinated Agencies or Units:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Fidler, Jiří – Sluka, Václav: Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-1938. Praha, Libri 2006.
URL : https://www.valka.cz/Urad-generalniho-vojenskeho-prokuratora-1920-1938-t46229#576632Verze : 2
MOD
Úřad generálního vojenského prokurátora [1920-1938]


Úřad vznikl 20. května 1920 přejmenováním z Úřadu generálního vojenského zástupce [1919-1920]. Nacházel se v Praze, podléhal přímo ministrovi národní obrany. Součástí úřadu byla kancelář generálního vojenského prokurátora a oddělení vojenských prokurátorů, podléhaly mu
Úřad vojenského prokurátora v Banské Bystrici [1920-1938] (květen 1920 – září 1938),
Úřad vojenského prokurátora v Bratislavě [1920-1938] (květen 1920 – září 1938),
Úřad vojenského prokurátora v Brně [1920-1938] (květen 1920 – září 1938),
Úřad vojenského prokurátora v Hradci Králové [1926-1938] (květen 1920 – květen 1926),
Úřad vojenského prokurátora v Josefově [1920-1926] (květen 1920 – květen 1926),
Úřad vojenského prokurátora v Olomouci [1920-1938] (květen 1920 – září 1938),
Úřad vojenského prokurátora v Plzni [1920-1938] (květen 1920 – září 1938),
Úřad vojenského prokurátora v Praze [1920-1938] (květen 1920 – září 1938),
Úřad vojenského prokurátora v Terezíně [1920-1926] (květen 1920 – leden 1926),
Úřad vojenského prokurátora v Užhorodu [1920-1933] (květen 1920 – červen 1933).
Prokurátoři úřadu působili jako žalobci u Nejvyššího vojenského soudu [1918-1938].


Generálními vojenskými prokurátory byli:
plukovník justiční služby, od dubna 1921 generál justiční služby V. hodnostní třídy, od února 1925 generál justiční služby IV. hodnostní třídy František Jansa (květen 1920 – duben 1925),
generál justiční služby V. hodnostní třídy, od prosince 1927 generál justiční služby JUDr. Václav Vorlíček (duben 1925 – říjen 1929),
plukovník justiční služby, od dubna 1930 generál justiční služby Hugo Soukup (říjen 1929 – prosinec 1933),
generál justiční služby JUDr. Vít Vrba (prosinec 1933 – červenec 1935),
generál justiční služby JUDr. Václav Rousek (červenec 1935 – červenec 1937),
plukovník justiční služby, od ledna 1938 generál justiční služby František Machálek (červenec 1937 – březen 1938),
generál justiční služby Jan Staněk (březen 1938 – září 1938).


Literatura:
Fidler, Jiří – Sluka, Václav: Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-1938. Praha, Libri 2006.
URL : https://www.valka.cz/Urad-generalniho-vojenskeho-prokuratora-1920-1938-t46229#180081Verze : 0
MOD
     
Název:
Name:
Úřad generálního vojenského prokurátora
Originální název:
Original Name:
Úřad generálního vojenského prokurátora
Datum vzniku:
Raised/Formed:
27.09.1938
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
22.10.1938
Nástupce:
Successor:
Nadřízený úřad:
Higher Authority:
27.09.1938-22.10.1938 Ministerstvo národní obrany
Dislokace:
Deployed:
27.09.1938-22.10.1938 Praha, Budova vojenského soudu /
Přednosta / náčelník:
Chief:
27.09.1938-22.10.1938 Machálek, František (generál justiční služby)
Podřízené úřady či jednotky:
Subordinated Agencies or Units:


Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Hamák, B. - Vondrovský, I.: Mobilizovaná československá armáda 1938. Dvůr Králové nad Labem 2010.
armada.vojenstvi.cz
URL : https://www.valka.cz/Urad-generalniho-vojenskeho-prokuratora-1920-1938-t46229#578231Verze : 1
MOD