Main Menu
User Menu

Flakpanzer Panther Ausf. D mit 3,7 cm Flak (poľná úprava)

Pokusím se vám představit raritní stroj na podvozku tanku Panter Ausf.D. Jde pravděpodobně o jediný takto upravený stroj.
Ohledně podvozku. Z dvojice nekvalitních fotek je možné zrekonstruovat podobu velmi obtížně. Foceno je přes okno výše položeného bytu. Vidět je pouze kompletní klasické korba "déčkové řady" s otevřeným poklopem řidiče. Vedle poklopu je nějaký neidentifikovatelný držák (??). Trupový kulomet není vidět - pancéřový kryt je zavřený. Boční plechy "šircny" stroj kompletně postrádá minimálně na levé straně (z pohledu řidiče). Na klasickém místě vzadu je dvojice náhradních článků pásů. Je docela možné, že jde o Bergepanter na podvozku Ausf.D. Z fotky to bohužel nejde jednoznačně poznat. Tank je přes celé náměstí velmi malinký a snímky co mám jsou hodně nekvalitní. Nad hlavami řidiče a radisty/střelce je místo dvojice klasických "panterovských" poklopů ve šroubovaném krytu jakýsi plechový/pancéřový?? kryt. Z pohledu laika by se řeklo, že vypadá jako spojler,... Toto je možné považovat za prvek z bergepantera. Ten totiž mnohdy nad hlavami těchto dvou postrádal pancéřový (odnímatelný) strop a poklopy. Na fotce je ale na rozdíl od berge, kde se (viz foto) plátěná střeca stahovala dozadu vidět plech/pancíř odklápějící se obráceně. Teda jakože panty v předu za periskopy. Držák 20mm flaku známý z některých bergepanterů na čelním pancíři není.
Světla vozidlo nemá patrné ani na jedné straně.


Flak samotný má klasický štít. A je uložen na místě věže. V případě onoho bergepanteru v místě kdy se nacházel "technický" prostor.
Kamufláž : tak toto je silný oříšek. Z fotek je velice špatně pozat. Osobně bych se přikláněl k názoru, že je celožlutá, silně zašpiněná,.....???? Nějaké ostré přechody barevných polí, či jiné evidentní rozdíly barev nejsou viditelné.
Lokace : foceno (jak je výše uvedeno) přes okno v Jindřichově Hradci 7.5.1945. Stroj je zaparkován zadní částí kolmo k domům kousek od Lékárny. Kolem stojí několik civilistů, na stroji je několik německých vojáků. Bohužel město Jindřichův hradec neznám a tak nemohu určit, co se nachází za tankem. Jde pravděpodobně o pumpu (buď palivovou či spíše vzhledem k umístění o vodní).
Bohužel fotky nesmím zatím zveřejnit, tak se alespoň dělím o jejich popis,...Až se mi povede určit flak tak sem dám alespoň nákres stroje.


Dolin
Flakpanzer Panther Ausf. D mit 3,7 cm Flak (poľná úprava) - Možná verze provedení poklopu nad hlavami??? Zde Bergepanter

Možná verze provedení poklopu nad hlavami??? Zde Bergepanter
URL : https://www.valka.cz/Flakpanzer-Panther-Ausf-D-mit-3-7-cm-Flak-polna-uprava-t45889#179091Verze : 0
Platforma pochádzala z repasovaného Panther Ausf.D firmy A.Seibert-Stahlbau GmbH z Aschaffenburgu, ktorá sa zaoberala týmito konverziami Pantherov Ausf.D od 6/1944. Oficiálne sa táto konverzia volá Bergepanther (Umbau).


*zdroj:


Thomas L.Jentz, Hillary L.Doyle, Lukas Friedli - Bergepanther Ausf.D, A, G, Panzer Tracts No.16-1, rok vydania 2013, ISBN: Bez ISBN
https://www.valka.cz/topic/view/34729
URL : https://www.valka.cz/Flakpanzer-Panther-Ausf-D-mit-3-7-cm-Flak-polna-uprava-t45889#541481Verze : 0
MOD
Diskuse
tu fotku z náměstí v JH mám už asi dva roky, bohužel je to foztka ne negativ, takže je na ní sotva poznat to co Dolin napsal, je to sice rarita, ale klidně může jít i o omyl (třeba jen FlaK naložený volně na podvozek užívaný jako tahač) těch fotek na různé věci z JH je celkem dost ta rarita je myslím jen na jedné nebo dvou. kvalita je ale mizerná Sad
URL : https://www.valka.cz/Flakpanzer-Panther-Ausf-D-mit-3-7-cm-Flak-polna-uprava-t45889#179366Verze : 0
to Brano:


Ja som od Dolina drankal tú fotku už na Humenskom zraze ale vysvetlil mi, že ide o foto, ktoré má byť myslím použité v nejakej publikácii, takže to s tým zaslaním bude asi málo reálne.
URL : https://www.valka.cz/Flakpanzer-Panther-Ausf-D-mit-3-7-cm-Flak-polna-uprava-t45889#179440Verze : 0
MOD
klidně ti ho pošlu (já žádný zákaz pokud vím nemám Smile )
URL : https://www.valka.cz/Flakpanzer-Panther-Ausf-D-mit-3-7-cm-Flak-polna-uprava-t45889#179566Verze : 0
To Bitexe : tak to sem hoď. Já se sice snažím už něco namalovat, ale nemám moc času. A to, že by mohlo jít třeba o " jen FlaK naložený volně na podvozek užívaný jako tahač " se mi moc nezdá,....ono vézt flak na panteru si myslím není zrovna najstabilnější,......
URL : https://www.valka.cz/Flakpanzer-Panther-Ausf-D-mit-3-7-cm-Flak-polna-uprava-t45889#180275Verze : 0
Myslím že jde o tenhle tank
Flakpanzer Panther Ausf. D mit 3,7 cm Flak (poľná úprava) -


URL : https://www.valka.cz/Flakpanzer-Panther-Ausf-D-mit-3-7-cm-Flak-polna-uprava-t45889#180520Verze : 0
Po zväčšení detailu kanóna sa objaví charakteristická kruhová črta lafety 2cm Flak 38. Skúste sa na to mrknúť.
Flakpanzer Panther Ausf. D mit 3,7 cm Flak (poľná úprava) -


URL : https://www.valka.cz/Flakpanzer-Panther-Ausf-D-mit-3-7-cm-Flak-polna-uprava-t45889#180667Verze : 0
MOD
Na 20 mm sa mi zdá ten kanón príliš mohutný. Pasuje tam skôr tá 37 mm.
URL : https://www.valka.cz/Flakpanzer-Panther-Ausf-D-mit-3-7-cm-Flak-polna-uprava-t45889#180700Verze : 0
MOD
Ok, môže byť...
URL : https://www.valka.cz/Flakpanzer-Panther-Ausf-D-mit-3-7-cm-Flak-polna-uprava-t45889#180723Verze : 0
MOD
Kanon je s největší pravděpodobností 3,7 cm Flakabwehrkanone 43, odpovídá mu jak tvar štítu tak "oko" (obdivuju že si ho Brano všiml) tento celkem dost rozšířený kanon ostatně odpovídá i dobou a určením, vzhledem k "nízkému osazení" na vozidle má pravděpodobně zmenšenou lafetu používanou u satcionárních děl (může mít ale i jen demontovaná ramena standardní tříramenné lafety).
URL : https://www.valka.cz/Flakpanzer-Panther-Ausf-D-mit-3-7-cm-Flak-polna-uprava-t45889#180727Verze : 0
Jo jo, to je vončo!!
Tak a k historii jsem se dozvěděl navíc toto:(Předem se omoluvám všem co do JH 1945 dělají a mají to v malíku, já dávám tak jak jsem to získal)
"Tank panther v protiletecké úpravě míří na hradeckou radnici aby podpořil vyjednávání němců o volném průchodu městem"


Dolin
URL : https://www.valka.cz/Flakpanzer-Panther-Ausf-D-mit-3-7-cm-Flak-polna-uprava-t45889#180733Verze : 0
to dolin nechci se přít, ale přijde mi že na radnici nemíří Smile ale pokud mi to vyjde stavím se tam příští týden (jezdím tudy docela pravidelně) a zkusím se mrknout kam vlastně míří (přijde mi že spíš do horního rohu náměstí kde je ulice mířící k nádraží), ani postávající civilisté nevypadají že by se nějak báli a tank vypadá spíš opuštěně(nikde nevidím obsluhu) takže trochu pochybuju že právě probíhá jednání. Myslím že hradecko a třeboňsko před časem mapoval z tohoto pohledu jeden známí, pokud ho stihnu někde potkat poptal bych se ho, jak to vlastně v JH probíhalo. Nemyslímže by tam byl nějaký velký odpor a bránění průchodu (ostatně průjezd těžších vozidel byla asi problém spíš dopravní po klikaté cestě zatáčející k nemocnici než to že by někdo bránil a střílel). Vozidel je ostatně víc a další tank je třeba na fotce před nádražím (z doby po válce a řádně očesaný) fotka mi přijde že je dost klidová, spíš jako by se snažili udržet pořádek než něco vynucovat (všimni si že nikde nejsou přemazány nápisy a podobné věci které obvykle jsou první (a někdy jediné) projevy povstání. Na druhou stranu z domu vedle hotelu visí prapor (jednoznačně československý), ale zdá se že jinde už ne.
URL : https://www.valka.cz/Flakpanzer-Panther-Ausf-D-mit-3-7-cm-Flak-polna-uprava-t45889#180754Verze : 0
Já se nechci přít Very Happy Já to mám jako popisku na jedné z těch fotek. navíc popisku nedoboou - někým dopsanou v editoru pod obrázek.
Proto sem písal : (Předem se omoluvám všem co do JH 1945 dělají a mají to v malíku, já dávám tak jak jsem to získal). Já mám na druhé fotce (pp ze stejného patra stejné budovy, jen z jiného okna ophled navozující to, že hlaveň směřuje právě proti objektivu foťáku. třeba to vzniklo nějak tak. O jednání na úřadech v roce 1945 v JH toho moc nevím - to není moje parketa.
Dolin
URL : https://www.valka.cz/Flakpanzer-Panther-Ausf-D-mit-3-7-cm-Flak-polna-uprava-t45889#180768Verze : 0
ani moje parketa to není Smile byť z okolí JH pochází má rodina Smile, na jiné fotce je vidět jen zadní část tohohle tanku, bez kanonu, je to jen o lidech co se tam ochomítají. Je jasné že je to z období kolem 7. - 9. května 1945, přesné datum tam není, podobně je to i s tím proč stojí na náměstí právě takhle, spíš mne překvapuje že kolem není osádka (kolem kanonu by ji mělo být vidět) vozidlo působí poněkud opuštěně, ale zase se mu místní vyhýbají. jedu přes JH ve středu a zajít na náměstí a podívat se kam vlastně míří není moc problém Smile pokud se stihnu včas vypravit z Brna. Teoreticky by mohli něco vědět místní muzejníci, ale to nestíhám, budu v JH až k věčeru.
URL : https://www.valka.cz/Flakpanzer-Panther-Ausf-D-mit-3-7-cm-Flak-polna-uprava-t45889#180776Verze : 0
No na té druhé fotce co mám já je zace zepžedu a taky není posádka vidět. To teda existují celkem 3? Dvě co mám zapředu a jedna zazadu!! A nemůžeš sem tu "ze zadu" co o ní píšeš posunout. Rád bych se na ni mrkl!!


O tom proč stojí takhle mě napadlo toto - pokud je za tankem vzadu pumpa -jakože tam něco takového stojí (viz výřez), tak je možná teorie o čerpání vody do kanďáků, chlazení motoru či podobně.
A posádka : viz výřez 2 - možná stojí jeden z posádky v hloučku u tanku??? Vypadá to, že má v botách zasunuté spodky nohavic - ??????? Stojí zády ke kameře as rukama za zády,....
Dolin
Flakpanzer Panther Ausf. D mit 3,7 cm Flak (poľná úprava) - Pumpa (???) za tankem

Pumpa (???) za tankem
Flakpanzer Panther Ausf. D mit 3,7 cm Flak (poľná úprava) - Jeden z posádky v hloučku lidí

Jeden z posádky v hloučku lidí
URL : https://www.valka.cz/Flakpanzer-Panther-Ausf-D-mit-3-7-cm-Flak-polna-uprava-t45889#180892Verze : 0
fotka je ze stejného okna a je jen posunutá mírně vpravo, takže je na ní jen pár lidí na náměstí a zadek tanku (není na ní pohled zezadu, podle mne je to buď snímek před, nebo po záběru co jsem sem dal. To u chodníku by měla být pumpička napojená na městský vodovod, aspoň tak vypadá. Podobné byly do šedesátých let běžně k vidění.
URL : https://www.valka.cz/Flakpanzer-Panther-Ausf-D-mit-3-7-cm-Flak-polna-uprava-t45889#180916Verze : 0
Tak se mě povedlo získat další dva snímky tohoto zvláštního stroje. Sice kvalita nic moc,...ale lepší než nic! Přikláním se k názoru, že tank je opuštěný, případně zanechaný bez dozoru / ostrahy,...
Foceno ze stejné budovy, viz info do Bitaxe.
(foto - vlastní sbírka autora)
Flakpanzer Panther Ausf. D mit 3,7 cm Flak (poľná úprava) -


Flakpanzer Panther Ausf. D mit 3,7 cm Flak (poľná úprava) -


URL : https://www.valka.cz/Flakpanzer-Panther-Ausf-D-mit-3-7-cm-Flak-polna-uprava-t45889#196712Verze : 0
Nevím jestli je opuštěn, ale mezi první a druhou fotkou se tank přesunul Smile na první (a lépe je to vidět na té co jsem vložil já) stojí tank rovnoběžně s linií která dělí náměstí do čtverců (je to jiná barva kostek dláždění) na té druhé ale stojí už šikmo přes ně (asi ho parkovala dáma Smile )
Podle štítu je kanon opravdu 37 mm Flak 43, ale pořád víc se mi zdá že na tank bez věže (možná užívaný jako tahač nebo ARV) byl prostě jen naložen tenhle kanon.
URL : https://www.valka.cz/Flakpanzer-Panther-Ausf-D-mit-3-7-cm-Flak-polna-uprava-t45889#197177Verze : 0
1 - No ještě mě napadla jedna teorie. Není náhodou posádka / její část ( případně minimálně řidič) ještě ve vozidle? Proto je možná na dvou záběrech jinak postavený a při parkování / pojíždění zaujal fotografa který jej blikl z okna. Také proto je kolem možná málo lidí - u otáčejícího a couvajícího stroje není moc dobré se pohybovat. Přičteme-li k tomu že se má jednat o akt kapitulace kdy jsou němci, řekněm nervózní, ozbrojení,.....
A ti civilisté u kašny (teda alesoň myslím, že to kašna je) s batohy a bágly vypadají jako že ustupují, či odchází s němci. Mohl být panter doproodné vozidlo?
----- vše jen teorie!2 - Braňo hodil odkaz i na axis. Dnes mě tam zaujal poslední příspěvek o tom, že by se možná mohlo jednat o kořistní Bofors,...??? Ale to se mě zdá už moc divné,...
forum.axishistory.com
Flakpanzer Panther Ausf. D mit 3,7 cm Flak (poľná úprava) -


URL : https://www.valka.cz/Flakpanzer-Panther-Ausf-D-mit-3-7-cm-Flak-polna-uprava-t45889#197683Verze : 0
No v té odpovědi kterou myslíš se píše že je to podle něj jistě "typický štít 37 mm flaku" (to s ním souhlasím Smile ) a jako jednu z možností zmiňuje kořistní boffors, ta je ale dost nepravděpodobná, jednak se na východě nepoužíval, jednak je větší než 37 mm Flak a na Pantheru by zabral o dost víc místa, to že jeho štít (pokud ho má) vypadá úplně jinak pomíjím, rovněž jeho munice je pro němce atypická a pokud vím bylo jich použito jen velmi málo na pevných stanovištích na pobřeží. Teoreticky by to byla spíš sovětská "zenitka" (tedy 37 mm kanon vz.39) které němci používaly docela dost a byly přestavěny na jejich munici, ale i ta má jiný tvar štítu. Ten co je na fotce naopak odpovídá Flak 37mm vzor 43, odpovídá i délka hlavně (ta je i u zenitky delší).
Pokud jde o to co je na náměstí, není to kašna ale morový sloup (barokní) lidi okolo budou spíš lidé z "divokého odsunu" který v JH proběhl hned po průchodu rusů, jedna má příbuzná se ho také zúčastnila Sad , a ten byl velmi rychlý. Nevím zda fotky jsou z jednoho dne, pokud ano pak ta s lidmi kolem sloupu je starší, stíny na ní totiž odpovídají době kolem poledne, ta s tankem kdy je šikmo, pak odpovídá pozdnímu odpoledni, stín ukazuje na západ a je dlouhý. Spíš bych to odhadl na to že němci už jsou pryč a ruská první vlna už projela, teď se shromažďují "nepřátelé" a potom následuje odsun, fotka s tankem našikmo je focená když už jsou lidé s balíky (asi němci ) z náměstí pryč. všimni si že na dvou fotkách z poledne jsou na náměstí nejméně dva druhy civilistů, jedni stojí u sloupu kolem balíků (zřejmě byla nějaká hranice váhy) a druzí se volně prochází s prázdnýma rukama, možná by se dalo i říci že muž v pozadí (před obchodem F. Krause) dohlíží na shromažďování (spíš bych předpokládal že dohled je ze strany radnice tedy někde pod oknem odkud se fotí). fotky z odpoledne je už dost jiná na náměstí se courají lidé a okukují, běženci už jsou pryč. S tankem mohl popojet (neúspěšně) někdo místní, nebo i případně někdo z rusů první vlny pokud zůstal ve městě. Druhá vlna přijela spíš na vozech s koňmi a pamětníci je popisovali jako "mongoly" (jak moc se tomu dá věřit nevím, na fotkách co mám se objevují i auta a vojáci se mi zdají normální. Mimochodem asi kilometr od náměstí u nádraží zůstal po němcích Kingtiger, pravděpodobně šlo o stejnou jednotku a u obou bych tipnul že se zde odložila vozidla pro něž už nebylo palivo nebo ND.
URL : https://www.valka.cz/Flakpanzer-Panther-Ausf-D-mit-3-7-cm-Flak-polna-uprava-t45889#197714Verze : 0
dobrý den, dnes jsem se dozvěděl o tomto tématu zde na foru, tak bych rád přispěl svou trochou do mlýna.


Tank Panther (resp.jeho podvozek) vjel na náměstí 5. května pravděpodobně mezi 15. a 17. hodinou odpoledne. Přijel dnešní Rybniční ulicí od rybníka Vajgar (ta ulice, která vede na fotografii pryč z náměstí). "Zaparkoval" před hotelem Central, před benzínovou pumpou (tu později svým pojížděním zničil). Tank na 1. fotce míří do tehdejší Opletalovy ulice (dnes ulice Panská). Dnes je tato ulice pěší zúonou, ale dříve tudy vedl silniční tah.
Přítomnost tanku není náhodná. Těsně před tím probíhalo na radnici jednání o převzetí města (to začalo někdy po 13. hodině). Jednání se ale neúčastnili členové RNV! Nýbrž pravděpodobně skupina kolem mjr. A. Hradeckého. Zatím, co se na radnici jednalo s německým komisařem Chwostekem, venku zavládlo "revoluční nadšení". Lidé se shlukovali na náměstí,vyvěsili prapory, zaspívali hymnu... V činnosti začali být i všichni příslušníci místního podzemí. ..Asi po 15. hodině se v tehdejší Opletalově ulici odehrál incident mezi mladíkem J. Cirhanem a příslušníky SA. Cirhan nesl několik pušek ze zámku a chvátal s nimi přes město do centrály partizánů. Na začátku ulice se k němu připojil ještě jeden mladík. Oba byli v ulici zastaveni a po krátké neuposlechnutí výzvy k odevzdání zbraně byli oba mladíci zastřeleni. Zastřelen byl ještě řezníkL. Vomastek, který stál poblíž. Poté začali SA mani pálit směrem k náměstí a zasaženi byli další dvá civilisté (muž a žena). Oba nakonec svým zraněním podlehli. Celé náměstí bylo v podstatě obklíčeno vojáky SA. Později dorazil i Panther, který vystřelil varovný výstřel do vzduchu. Ve městě nastala tak trochu panika. Teprve teď vstupuje na scénu dosud nečinný RNV, který na radnici urychleně začal jednat, aby nedošlo k další palbě.(mimochodem k předchozí palbě nikdo rozkaz nevydal-situace byla tedy opravdu napjatá).
Jednání směřovalo správným směrem (pro Čechy) a už bylo skoro vše ujednáno, když později nastal nečekaný zvrat v situaci.
Kolem 17. hodiny dorazil do města důstojník SS Bartel (jeho přítomnost v JH je mimochodem také zajímavá) a když viděl, co se tu děje, rozhodl se zakročit. Vtrhl na radnici, přerušil jednání a zneuznal vše co bylo již ujednáno. Sám přebral velení nad městem. Po zprávě, že se jižně od JH shromažďují partizáni (později se tato informace ukázala jako planná) vyhlásil ve městě výjimečný stav (ten byl vyhlášen rozhlasem v 20:00). Bartel hrozil, že pokud se ve městě ještě něco semele, nechá členy RNV popravit a na město nechá zahájit dělostřeleckou palbu. (na výšinách severně od města se nacházela silně vyzbrojená dělostřelecká postavení a v tomto prostoru také operovala motorizovaná jednotka SS). Výhružky rozhodně nebyly plané. Uvádí se, že ve městě se tehdy údajně nacházelo na 7000 německých vojáků (SS, SA, Wehrmacht).Bartel se ubytoval v hotelu Grand (budova za tankem). Hlaveň flaku nechal namířit na radnici a před vchod do hotelu nechal postavit vojenskou hlídku.
....
Tank z náměstí odjel pravděpodobně 8. května odpoledne se skupinou vojáků, kteří opoštěli město s místním velitelem SS. Jeho další osud mi zatím není znám.
Fotografie, které jsou zde uveřejněny jsou tedy nejspíš z období mezi 5. a 8 květnem. Ty, které jsou foceny z okna, jsou nejspíš z 1. patra radnice nebo z bytu Dr. Jurenky, který bydlel vedle (ale v přízemí, tak to spíš ne) 5. května bych nejspíš vyloučil-to bylo podle mě na náměstí jinak rušno a zcela jiná atmosféra (viz dříve). Navíc podle těch stínů to muselo být někdy kolem poledne a povstání začalo až po půl jedné a tank přijel až odpoledne. 8. května bych také netipoval, protože to němci hromadně opouštěli město, ale je to můj názor. Myslím, že fotografie vzniky 6. nebo 7. května, spíš 7. Skupina civilistů se zavazadly budou dle mého soudu Němci, kteří čekají na odvoz z města (jak jsem již psal, vedl tudy hlavní silniční tah). Opět jde ale o hypotézu.
Jinak veškeré informace mám doložené buď pamětníky, nebo kronikářsky, nebo archiv. Dělám na to diplomku:) To ale neznamená, že vše bylo tak, jak jsem napsal.
URL : https://www.valka.cz/Flakpanzer-Panther-Ausf-D-mit-3-7-cm-Flak-polna-uprava-t45889#242256Verze : 0
jinak část této teorie potvrzuje i poslední zde uvedená fotka. Je jisté, že je pořízena navečer. Podle stínu morového sloupu, který je situován na východ tzn., že jej vytváří nízké zapadající slunce. Tank už také míří na radnici a ne do ulice. Takže by to klidně mohlo být 5.,6., nebo 7. května navečer. Ale vzhledem k tomu výjimečnému stavu, bych toho 5. netipoval.
URL : https://www.valka.cz/Flakpanzer-Panther-Ausf-D-mit-3-7-cm-Flak-polna-uprava-t45889#242257Verze : 0
K technickému popisu vozidla (ad. bod 1 na první straně). Bude se jednat o doplnění a opravu některých údajů. Původní nechám pro možnost konfrontace a aby nebyl text vytržen z kontextu následujících poznámek.


Vozidlo mělo "běžnou" třítónovou kamufláž německých barev - základ německá žlutá, na ní velké fleky zelené a hnědé. Označení (jediné viditelné) tvoří úzký trámový kříž - bílé kouty, střed černý. Umístěn je na boku nástavby zhruba v polovině vozidla
Kamufláž flaku je jiná. Jde o malé fleky a celkově je proti vozidlu velmi tmavý.


Jedná se o upravený Bergepanter (Ausf.D). Na čele stroje je na pravé straně jenom jedna stupačka - na nemnoha známých fotografiích bergepanterů jsou vidět dvě nebo tři.
Jestli je stroj opatřen zimmeritem bohužel není z fotografie jasné i když je proti zde zveřejněným hodně detailní.
Vzadu na motorovém prostoru je veliká celta, přilby posádky a bedny.
Stroj nemá zadní radlici.
Fotografie z pravé strany ( z pohledu řidiče) zachycuje pouze pravé hnací kolo - nic více Sad(
Na žádné z těchto nových snímků není vidět posádka stroje.Zdroj : soukromá sbírka fotografií via Dolin
URL : https://www.valka.cz/Flakpanzer-Panther-Ausf-D-mit-3-7-cm-Flak-polna-uprava-t45889#244618Verze : 0
No "nádherný" Smile obávám se že model je o ničem, dotyčný modelář sice skvěle vysochal model, ale něčeho jiného. Použil totiž jiný kanon (Tamiya dělá kanon sice stejné ráže ale zcela jiný) takže já bych s tím "nádherným" moc nesouhlasil. To že věc vypadá hezky je pravda, ovšem pokud místo FlAK 43, je použit FlAK 37 je to nesmysl a podle fotek jde právě o ten první (typický štít a další věci), ne o ten který "byl k dispozici" dotyčnému modeláři (ostatně i ten druhý se dělá - Italeri). Ostatně kdyby použil správný kanon ušetřil by si i práci s děláním štítu kanonu. Takže já to za "nádherný model" nepovažuju, spíš za ukázku kam vede to že se nezjistím co vlastně dělám.
URL : https://www.valka.cz/Flakpanzer-Panther-Ausf-D-mit-3-7-cm-Flak-polna-uprava-t45889#244625Verze : 0