Main Menu
User Menu

1. úderná armáda [1941-1945]

1st Shock Army

1-я ударная aрмия

     
Název:
Name:
1. úderná armáda
Originální název:
Original Name:
1-я ударная aрмия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
25.11.1941
Předchůdce:
Predecessor:
19. armáda
Datum zániku:
Disbanded:
09.07.1945
Nástupce:
Successor:
Turkestánský vojenský okruh
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
25.11.1941-29.11.1941 Hlavní stan nejvyššího velení


29.11.1941-21.01.1942 Západní front
21.01.1942-02.02.1942 Hlavní stan nejvyššího velení


02.02.1942-20.11.1943 Severozápadní front
20.11.1943-02.02.1944 2. pobaltský front
02.02.1944-16.02.1944 Volchovský front
16.02.1944-07.07.1944 2. pobaltský front
07.07.1944-16.10.1944 3. pobaltský front
16.10.1944-01.04.1945 2. pobaltský front
01.04.1945-DD.05.1945 Leningradský front
DD.05.1945-DD.06.1945 Lidový komisariát obrany
DD.06.1945-09.07.1945 Středoasijský vojenský okruh
Dislokace:
Deployed:
25.11.1941-DD.05.1945 východoevropské válčiště
DD.05.1945-DD.06.1945 přesun
DD.06.1945-09.07.1945 Taškent, ? /
Velitel:
Commander:
25.11.1941-23.05.1942 Kuzněcov, Vasilij Ivanovič (generálporučík)
23.05.1942-18.11.1942 Romanovskij, Vladimir Zacharovič (generálporučík)
18.11.1942-03.02.1943 Morozov, Vasilij Ivanovič (generálporučík)
03.02.1943-16.10.1943 Korotkov, Gennadij Petrovič (generálmajor)
16.10.1943-06.04.1944 Korotkov, Gennadij Petrovič (generálporučík)
06.04.1944-23.05.1944 Čibisov, Nikandr Jevlampijevič (generálplukovník)
23.05.1944-11.02.1945 Zachvatajev, Nikanor Dmitrijevič (generálporučík)
11.02.1945-09.07.1945 Razuvajev, Vladimir Nikolajevič (generálporučík)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
25.11.1941-23.05.1942 Zachvatajev, Nikanor Dmitrijevič (generálmajor)
23.05.1942-04.09.1942 Fursin, Ivan Jakovlevič (plukovník)
04.09.1942-13.12.1942 Lukjančenko, Grigorij Sergejevič (plukovník)
13.12.1942-28.04.1944 Korčic, Vladislav Vikenťjevič (generálmajor)
28.04.1944-11.05.1944
11.05.1944-12.10.1944 Miňuk, Leonid Fjodorovič (generálporučík)
12.10.1944-20.11.1944 Ničuškin, Vasilij Nikolajevič (generálmajor)
20.11.1944-06.12.1944
06.12.1944-09.07.1945 Kondraťjev, Alexandr Kondraťjevič (generálmajor)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
05.15.1941-DD.01.1942 17. horská jezdecká divize
DD.06.1942-DD.10.1942 1. gardový střelecký sbor
01.01.1943-DD.MM.RRRR 674. smíšený letecký pluk
DD.01.1943-DD.02.1943 12. gardový střelecký sbor
01.02.1943-01.03.1943 380. střelecká divize
08.02.1943-26.03.1943 4. gardová výsadková divize
21.02.1943-27.02.1943 250. střelecká divize
15.11.1943-14.02.1944 182. střelecká divize
DD.11.1943-DD.01.1944 12. gardový střelecký sbor
DD.04.1944-DD.10.1944 12. gardový střelecký sbor
DD.04.1944-DD.11.1944 52. gardová střelecká divize
DD.07.1944-DD.08.1944 118. střelecký sbor
DD.04.1945-09.07.1945 1. střelecký sbor
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 348. střelecká divize
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 9. gardová výsadková divize

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Berdnikov, Grigorij Ivanovič: Pervaja udarnaja. Moskva, Vojenizdat 1985.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobědach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk, ITU 2003.
Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva, Kučkovo pole 2003.
Komandarmy. Vělikaja Otěčestvěnnaja. Moskva, Kučkovo pole 2005.
URL : https://www.valka.cz/1-uderna-armada-1941-1945-t45739#513717Verze : 0
MOD