Main Menu
User Menu

Rimavská Sobota

     
Název:
Name:
Rimavská Sobota
Originální název:
Original Name:
Rimavská Sobota
Další názvy:
Other Names:
Rimaszombat, Großsteffelsdorf,
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Rimavská Sobota
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°22'52.00"N 20°00'52.00"E
Místní části:
Local Municipalities:
Bakta, Dúžava, Kurinec, Mojín, Nižná Pokoradz, Sabová, Sobôtka, Včelinec, Vinice, Vyšná Pokoradz
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1268
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
-
Muzea:
Museums:
Gemersko-malohontské múzeum
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
16.05.1919-11.06.1919
4. pěší brigáda
4th Infantry Brigade
DD.01.1922-DD.09.1924
Jezdecká eskadrona 2/3
2nd Squadron of the 3rd Cavalry Regiment
DD.04.1924-01.05.1928
Jezdecká eskadrona 4/5
4th Squadron of the 5th Cavalry Regiment
01.05.1928-01.01.1936
Polní eskadrona 5/5
5th Field Squadron of the 5th Cavalry/Dragoon Regiment
15.09.1933-01.01.1936
II. korouhev jezdeckého pluku 11
2nd Guidon of the 11th Cavalry Regiment
15.09.1933-24.01.1938
Polní eskadrona 4/11
4th Squadron of the 11th Dragoon Regiment
01.01.1936-24.01.1938
II. korouhev dragounského pluku 11
2nd Guidon of the 11th Dragoon Regiment
07.09.1945-07.10.1945
Průzkumná rota 2
2nd Reconnaissance Company of the 2nd Division
10.10.1945-01.10.1947
Pěší prapor II/26
2nd Infantry Battalion
01.10.1947-01.06.1948
Pěší prapor 26 /horský/
26th Infantry Battalion /Mountain/
15.03.1951-01.01.1954
Okresné vojenské velitelství Rimavská Sobota
District Military Command Rimavská Sobota
26.11.1952-01.11.1954
41. protitankový dělostřelecký oddíl
41st Anti-Tank Artillery Division
01.01.1954-31.12.1992
Okresná vojenská správa Rimavská Sobota
District Military Command Rimavská Sobota
01.11.1954-01.11.1955
41. protitankový oddíl
41st Anti-Tank Division
01.11.1955-01.10.1956
41. protitankový dělostřelecký oddíl
41st Anti-Tank Artillery Division
01.10.1956-17.08.1958
219. protitankový dělostřelecký pluk
219th Anti-Tank Artillery Regiment
01.09.1965-15.10.1968
10. železniční stavební prapor
10th Railways Construction Battalion
01.05.1992-31.12.1992
Posádková správa Rimavská Sobota
Military Administration Rimavská Sobota
31.10.1992-31.12.1992
3. brigáda chemické ochrany
3rd Chemical Protection Brigade
01.01.1993-01.10.1995
3. brigáda chemické ochrany
3rd Chemical Protection Brigade
01.01.1993-01.01.2005
Posádkové velitelství Rimavská Sobota
Garrison Headquarters Nováky
01.10.1995-01.10.2001
5. základna radiační, chemické a biologické ochrany
5th Nuclear, Chemical and Biological Defence Base
01.10.2001-01.01.2004
Výcviková základna radiační, chemické a biologické ochrany
Nuclear, Chemical and Biological Defence Training Base
01.01.2004-01.01.2005
Prapor radiační, chemické a biologické ochrany
Nuclear, Biological and Chemical Defence Battalion
Průmyslové podniky:
Industry:
Tauris
Vlajka:
Banner:
-
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.rimavskasobota.sk
URL : https://www.valka.cz/Rimavska-Sobota-t45120#544822Verze : 0
MOD
Rimavská Sobota (Rima-Szombat)


V období 1.republiky sídlo politického a soudního okresu.


Sčítání lidu v roce 1930: 8 044 obyvatel (z toho 239 osob národnosti cikánské, 2 939 osob národnosti československé, 3 504 osob národnosti maďarské, 116 osob národnosti německé, 79 osob národnosti ruské a 423 osob národnosti židovské).


Posádka byla ustanovena v lednu 1921.


Jednotky nebo úřady umístněné v posádce:
roty Hraničářského praporu 9 (leden 1921 – leden 1922 a od září 1924),
eskadrona Jezdeckého pluku 3 (leden 1922 – duben 1924),
eskadrona Jezdeckého pluku 5 (leden 1924 – září 1933),
II. korouhev Jezdeckého pluku 11 (září 1933 – leden 1936),
II. korouhev Dragounského pluku 11 (leden 1936 – leden 1938).


Pro ubytování vojska byly k dispozici Daxnerovy kasárny a Kasárny Jana Jiskry z Brandýsa.


Zdroj:
ÚVA Trnava, fond Posádková velitelství.
J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006, ISBN 80-7277-256-2
Recenze knihy
URL : https://www.valka.cz/Rimavska-Sobota-t45120#176438Verze : 0
Pamätník obetí holokaustu v Rimavskej Sobote.

Zdroj: vlastné foto

URL : https://www.valka.cz/Rimavska-Sobota-t45120#613219Verze : 1
MOD