Main Menu
User Menu

Petržalka

okr. Bratislava V.

     
Název:
Name:
Petržalka
Originální název:
Original Name:
Petržalka
Další názvy:
Other Names:
Wlocendorf (1222), Mogorscigel (1225), Flycendorf (1233), Ungerau (1493), Engerau (1654), Ligetfalva (1863), Liget (1865), Petržalka (1920); maďarsky Ligetfalu, Pozsonyligetfalu, nemecky Engerau, Audorf, Au
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Bratislava V.
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°06'39.19"N 17°06'41.62"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1255
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol rímskokatolícky z roku 1932
- Cintorín vojakov z 1. sv. vojny
- Línia opevnenia (B-S 1 “Štěrkoviště″, B-S 2 “Mulda″, B-S 3 “Paseka″, B-S 4 “Lány″, B-S 6 “Vrba″, B-S 7 “Cvičiště″, B-S 8 “Hřbitov″, B-S 9 “Kittsee″, B-S 10 “Tři hranice″, B-S 13 “Stoh″, B-S 14 “Duna″, B-S 15 “Ostrov″, B-SV 1, B-SV 2 a B-SV 4)
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
DD.06.1921-DD.01.1930
Pěší pluk 39
39th Infantry Regiment
15.07.1938-24.09.1938
1. rota hraničářského praporu 50
1st Company of the 50th Border Battalion
15.07.1938-24.09.1938
2. rota hraničářského praporu 50
2nd Company of the 50th Border Battalion
15.07.1938-24.09.1938
3. rota hraničářského praporu 50
3rd Company of the 50th Border Battalion
15.07.1938-24.09.1938
4. rota hraničářského praporu 50
4th Company of the 50th Border Battalion
15.07.1938-24.09.1938
Hraničářský prapor 50
50th Border Battalion
15.07.1938-24.09.1938
Rota doprovodných zbraní hraničářského praporu 50
Heavy Weapons Company of the 50th Border Battalion
15.06.1948-12.10.1950
Pohraniční rota 1/XIV
1st Border Guards Company
12.10.1950-26.01.1951
Pohraniční rota 1/IV
1st Border Guards Company
26.01.1951-01.09.1952
11. pohraniční rota
11th Border Guards Company
01.09.1952-10.02.1954
11. pohraniční rota
11th Border Guards Company
01.09.1952-10.02.1954
12. pohraniční rota
12th Border Guards Company
10.02.1954-01.04.1966
13. pohraniční rota
13th Border Guards Company
10.02.1954-01.04.1966
14. pohraniční rota
14th Border Guards Company
15.01.1964-01.04.1966
2. pohraniční prapor
2nd Border Guards Battalion
01.04.1966-01.01.1991
10. pohraniční rota
10th Border Guards Company
01.04.1966-01.01.1991
11. pohraniční rota
11th Border Guards Company
01.04.1966-01.01.1991
12. pohraniční rota
12th Border Guards Company
15.06.1973-01.01.1991
2. pohraniční prapor
2nd Border Guards Battalion
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V rokoch 1938-1945 bola obec pripojená ku Nemeckej ríši. Obec bola pripojená ku mestu Bratislava v roku 1946.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.petrzalka.sk
URL : https://www.valka.cz/Petrzalka-t45081#509889Verze : 0
MOD
Petržalka
Dnes součást města hl. m. Bratislava.


V období 1.republiky součást politického okresu Bratislava-venkov a soudního okresu Bratislava.


Sčítání lidu v roce 1930: 14 164 obyvatel (z toho 7 854 osob národnosti československé, 2 034 osob národnosti maďarské, 3 173 osob národnosti německé, 25 osob národnosti ruské a 58 osob národnosti židovské).


Posádka byla ustanovena v říjnu 1920.


Jednotky nebo úřady umístněné v posádce:
I. prapor Pěšího pluku 23 (říjen 1920 – leden 1921),
Pěší pluk 39 (od ledna 1921).


Ubytované v Jelínkových kasárnech.


Zdroj: J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006, ISBN 80-7277-256-2
Recenze knihy
URL : https://www.valka.cz/Petrzalka-t45081#176395Verze : 1