Main Menu
User Menu

16. tankový sbor [1942-1944]

16th Tank Corps / 16-й танковый корпус

     
Název:
Name:
16. tankový sbor
Originální název:
Original Name:
16-й танковый корпус
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.06.1942
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
20.11.1944
Nástupce:
Successor:
12. gardový tankový sbor
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
15.06.1942-DD.08.1942 Brjanský front
DD.08.1942-DD.10.1942 1. gardová armáda
DD.10.1942-DD.11.1942 Donský front
DD.11.1942-DD.12.1942 24. armáda
DD.12.1942-DD.01.1943 Povolžský vojenský okruh
DD.01.1943-DD.08.1944 2. tanková armáda
DD.08.1944-DD.09.1944 1. běloruský front
DD.09.1944-DD.11.1944 8. gardová armáda
Dislokace:
Deployed:
01.06.1942-20.11.1944 východoevropské válčiště

Velitel:
Commander:
01.06.1942-14.09.1942 Pavelkin, Michail Ivanovič (Geněral-major / Генерал-майор)
15.09.1942-24.02.1943 Maslov, Alexej Gavrilovič (Geněral-major / Генерал-майор)
08.03.1943-18.10.1943 Grigorjev, Vasilij Jefimovič (Geněral-major / Генерал-майор)
19.10.1943-03.12.1943 Skorňakov, Konstantin Vasiljevič (Geněral-major / Генерал-майор)
04.12.1943-10.08.1944 Dubovoj, Ivan Vasiljevič (Geněral-major / Генерал-майор)
11.08.1944-20.11.1944 Těljakov, Nikolaj Matvejevič (Geněral-major / Генерал-майор)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
01.06.1942-09.08.1942 Poble, Dmitrij Josifovič (Polkovnik / Полковник)
12.08.1942-20.09.1942 Goroděckij, Leonid Alexejevič (Podpolkovnik / Подполковник)
20.09.1942-DD.04.1943 Pupko, Leonid Gennadijevič (Podpolkovnik / Подполковник)
DD.04.1943-DD.05.1944 Kočerin, Nikolaj Alexandrovič (Polkovnik / Полковник)
24.05.1944-20.11.1944 Bibergan, David Abramovič (Polkovnik / Полковник)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.07.1942-30.11.1944 15. motostřelecká brigáda

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
19.03.1944-20.11.1944 Umaňský tankový sbor
Vyznamenání:
Decorations:
19.08.1944 Řád rudé hvězdy
19.03.1944 Řád Suvorova, 2. třída
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://tankfront.ru/ussr/tk/tk16.html
https://goo.gl/zOBIrQ
URL : https://www.valka.cz/16-tankovy-sbor-1942-1944-t44583#526704Verze : 0
MOD
16. tankový sbor / 16-й танковый корпус [1942-1944]


Velitelství sboru vzniklo 1. června 1942.


Součástí sboru bylo:
velitelství sboru s přímo podřízenými sborovými jednotkami,
107. tanková brigáda,
109. tanková brigáda,
164. tanková brigáda,
15. motostřelecká brigáda,


Veliteli sboru byli:
generálmajor tankového vojska Michail Ivanovič Pavělkin (červen 1942 – září 1942),
generálmajor tankového vojska Alexej Gavrilovič Maslov (září 1942 – únor 1943),
plukovník, od června 1943 generálmajor tankového vojska Vasilij Jefimovič Grigorjev (únor 1943 – říjen 1943),
generálmajor tankového vojska Konstantin Vasiljevič Skorňakov (říjen 1943 – prosinec 1943),
generálmajor tankového vojska Ivan Vasiljevič Dubovoj (prosinec 1943 – srpen 1944),
generálmajor tankového vojska Nikolaj Matvějevič Těljakov (srpen 1944 – listopad 1944).


Velitelství sboru bylo 20. listopadu 1944 přejmenováno na velitelství 12. gardového tankového sboru [1944-1945].
URL : https://www.valka.cz/16-tankovy-sbor-1942-1944-t44583#175110Verze : 0
MOD