Main Menu
User Menu

18. tankový sbor [1942-1945]

18th Tank Corps / 18-й танковый корпус

     
Název:
Name:
18. tankový sbor
Originální název:
Original Name:
18-й танковый корпус
Datum vzniku:
Raised/Formed:
15.06.1942
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
10.06.1945
Nástupce:
Successor:
18. tanková divize
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.07.1942-DD.10.1942 60. armáda
DD.10.1942-DD.11.1942 Povolžský vojenský okruh
DD.11.1942-DD.12.1942 Jihozápadní front
DD.12.1942-DD.01.1943 1. gardová armáda
DD.01.1943-DD.02.1943 Přímořská operační skupina
DD.02.1943-DD.03.1943 1. gardová armáda
DD.04.1943-DD.06.1943 Stepní vojenský okruh
DD.08.1943-DD.05.1944 5. gardová tanková armáda
DD.05.1944-DD.08.1944 2. ukrajinský front
DD.08.1944-DD.09.1944 6. tanková armáda
DD.09.1944-DD.10.1944 53. armáda
DD.10.1944-DD.05.1945 3. ukrajinský front
Dislokace:
Deployed:
15.06.1942-DD.MM.RRRR Stalingrad /
15.06.1942-DD.MM.1944 východoevropské válčiště
DD.MM.1944-DD.05.1945 středoevropské válčište

Velitel:
Commander:
15.06.1942-25.07.1942 Čerňachovskij, Ivan Danilovič (Geněral-major / Генерал-майор)
25.07.1942-07.09.1942 Korčagin, Ivan Petrovič (Geněral-major / Генерал-майор)
07.09.1942-25.07.1943 Bacharov, Boris Sergejevič (Geněral-major / Генерал-майор)
26.07.1943-10.09.1943 Jegorov, Alexandr Vasiljevič (Polkovnik / Полковник)
11.09.1943-16.10.1943 Trufanov, Kuzma Grigorjevič (Geněral-major / Генерал-майор)
17.10.1943-23.12.1943 Firsovič, Alexandr Nikolajevič (Polkovnik / Полковник)
24.12.1943-28.08.1944 Polozkov, Vasilij Judovič (Geněral-major / Генерал-майор)
29.08.1944-23.09.1944 Kolesnikov, Ivan Michajlovič (Polkovnik / Полковник)
24.09.1944-10.06.1945 Govoruněnko, Pjotr Dmitrijevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
07.07.1942-20.09.1942 Jeremejev, Boris Romanovič (Polkovnik / Полковник)
20.09.1942-DD.02.1943 Guščenko, Ivan Vasiljevič (Polkovnik / Полковник)
DD.02.1943-DD.05.1943 Kolesnikov, Ivan Michajlovič (Polkovnik / Полковник)
DD.05.1943-10.09.1943 Vorobjev, Konstantin Konstantinovič (Polkovnik / Полковник)
10.09.1943-24.12.1943 Smirnov, Vladimir Ivanovič (Podpolkovnik / Подполковник)
24.12.1943-10.06.1945 Bělozerov, Fjodor Michajlovič (Polkovnik / Полковник)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
10.02.1943-05.04.1945 Znamenský tankový sbor
05.04.1945-10.06.1945 Znamensko-budapešťský tankový sbor
Vyznamenání:
Decorations:
15.01.1944 Řád rudého praporu
26.04.1945 Řád Suvorova, 2. třída
17.05.1945 Řád Kutuzova, 2. třída
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://tankfront.ru/ussr/tk/tk18.html
https://goo.gl/KiCquQ
URL : https://www.valka.cz/18-tankovy-sbor-1942-1945-t44581#526945Verze : 0
MOD
18. tankový sbor / 18-й танковый корпус [1942-1945]


Velitelství sboru vzniklo 15. června 1942.
Sbor 10. prosince 1943 obdržel čestný název „znaměnský“ a 5. dubna 1945 obdržel čestný název „budapešťský“, byl vyznamenán Řádem rudého praporu, Řádem Suvorova 2. stupně a Řádem Kutuzova 2. stupně.


V červnu 1945 nesl sbor název „18. znaměnsko-budapešťský tankový sbor, vyznamenaný Řádem rudého praporu, Řádem Suvorova 2. stupně a Řádem Kutuzova 2. stupně“.


Součástí sboru bylo:
velitelství sboru s přímo podřízenými sborovými jednotkami,
110. tanková brigáda,
170. tanková brigáda,
181. tanková brigáda,
32. motostřelecká brigáda,


Veliteli sboru byli:
generálmajor Ivan Danilovič Čerňachovskij (červen 1942 – červenec 1942),
generálmajor tankového vojska Ivan Pětrovič Korčagin (červenec 1942 – září 1942),
plukovník, od října 1942 generálmajor tankového vojska Boris Sergejevič Bacharov (září 1942 – červenec 1943),
plukovník Alexandr Vasiljevič Jegorov (červenec 1943 – září 1943),
generálmajor Kuzma Grigorjevič Trufanov (září 1943),
plukovník Alexandr Nikolajevič Firsovič (září 1943 – prosinec 1943),
generálmajor tankového vojska Vasilij Judovič Polozkov (prosinec 1943 – srpen 1944),
plukovník Ivan Michajlovič Kolesnikov (srpen 1944 – září 1944),
generálmajor tankového vojska, od dubna 1945 generálporučík tankového vojska Pjotr Dmitrijevič Govoruněnko (září 1944 – červen 1945).


Velitelství sboru bylo 10. června 1945 přejmenováno na velitelství 18. tankové divize.
URL : https://www.valka.cz/18-tankovy-sbor-1942-1945-t44581#175108Verze : 0
MOD