Main Menu
User Menu

Milovice

okres Nymburk

     
Název:
Name:
Milovice
Originální název:
Original Name:
Milovice
Další názvy:
Other Names:
-
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Nymburk
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
50°13'37.54"N 14°53'19.71"E
Místní části:
Local Municipalities:
Benátecká Vrutice, Boží Dar, Milovice, Mladá
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1396
Vojenské objekty:
Military Objects:

Milovice, vojenský tábor
Milovice, letiště
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské
Italský vojenský hřbitov
Socha sv. Antonína Paduánského
Pomník osvobození
Muzea:
Museums:
Muzeum Milovicka
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
01.03.1922-01.10.1928
Učiliště pro pěší vojsko
Infantry Troops School
07.07.1922-15.09.1933
Prapor útočné vozby
Armoured Battalion
10.09.1922-01.04.1930
Letecká povětrnostní stanice 6
6th Air Weather Station
05.04.1924-26.09.1924
Letka 4
4th Flight
15.09.1925-01.10.1929
Letka 2
2nd Flight
15.09.1925-01.10.1930
Rota obrněných automobilů
Armoured Car Company
01.10.1925-15.09.1933
Dělostřelecká balonová rota
Artillery Balloon Company
01.10.1925-15.09.1933
Eskadrona obrněných automobilů
Armoured Car Squadron
01.10.1928-24.09.1938
Instrukční prapor
Instruction Battalion
01.10.1928-24.09.1938
Pěchotní učiliště
Infantry Troops School
01.10.1928-25.09.1938
Rota obrněných vlaků
Armoured Train Company
15.09.1929-11.04.1934
I. peruť leteckého pluku 6
1st Squadron of the 6th Air Regiment
00.09.1930-DD.02.1933
Letka 71
71st Flight
00.09.1930-DD.02.1933
Letka 72
72nd Flight
01.10.1930-15.09.1933
Rota obrněných automobilů 1
1st Armoured Car Company
01.10.1930-15.09.1933
Rota obrněných automobilů 2
2nd Armoured Car Company
DD.10.1931-DD.04.1934
Náhradní letka leteckého pluku 4
Replacement Flight of the 4th Air Regiment
11.04.1933-19.09.1938
II. peruť leteckého pluku 1
2nd Squadron of the 1st Air Regiment
DD.04.1933-DD.09.1938
Letka 66
66th Flight
15.09.1933-01.10.1935
1. cvičná eskadrona obrněných automobilů
1st Armoured Car Training Squadron
15.09.1933-01.10.1935
2. cvičná eskadrona obrněných automobilů
2nd Armoured Car Training Squadron
15.09.1933-15.09.1935
3. rota /lehkých tanků/ pluku útočné vozby
3rd Armoured Company /Light Tanks/
15.09.1933-15.09.1935
Náhradní rota pluku útočné vozby
Depot Company of the Armoured Regiment
15.09.1933-15.09.1935
Pluk útočné vozby
Armoured Regiment
15.09.1933-15.09.1935
Prapor tanků
Tank Battalion
15.09.1933-DD.10.1934
Výcviková korouhev obrněných automobilů
Armoured Car Training Guidon
15.09.1933-15.09.1935
Škola útočné vozby
School of Armoured Troops
15.09.1935-01.10.1937
Brigáda útočné vozby
Armoured Brigade
15.09.1935-17.09.1936
II. prapor /lehkých tanků pěchotních/ pluku útočné vozby 3
2nd Battalion /Light Infantry Tanks/ of the 3rd Armoured Regiment
15.09.1935-17.09.1936
III. prapor /středních tanků/ pluku útočné vozby 3
3rd Battalion /Medium Tanks/ of the 3rd Armoured Regiment
15.09.1935-24.09.1938
Pluk útočné vozby 1
1st Armoured Regiment
15.09.1935-17.09.1936
Rota útočné vozby 10/3 /středních tanků/
10th Armoured Company of the 3rd Armoured Regiment /Medium Tanks/
15.09.1935-17.09.1936
Rota útočné vozby 11/3 /středních tanků/
11th Armoured Company of the 3rd Armoured Regiment /Medium Tanks/
15.09.1935-01.10.1936
Rota útočné vozby 2/1 /lehkých tanků jezdeckých/
2nd Armoured Company of the 1st Armoured Regiment /Light Cavalry Tanks/
15.09.1935-01.10.1936
Rota útočné vozby 3/1 /lehkých tanků jezdeckých/
3rd Armoured Company of the 1st Armoured Regiment /Light Cavalry Tanks/
15.09.1935-01.10.1936
Rota útočné vozby 4/1 /lehkých tanků jezdeckých/
4th Armoured Company of the 1st Armoured Regiment /Light Cavalry Tanks/
15.09.1935-01.10.1936
Rota útočné vozby 5/1 /lehkých tanků pěchotních/
5th Armoured Company of the 1st Armoured Regiment /Light Infantry Tanks/
15.09.1935-17.09.1936
Rota útočné vozby 7/3 /lehkých tanků pěchotních/
7th Armoured Company of the 3rd Armoured Regiment /Light Infantry Tanks/
15.09.1935-17.09.1936
Rota útočné vozby 8/3 /lehkých tanků-pěchotních/
8th Armoured Company of the 3rd Armoured Regiment /Light Infantry Tanks/
15.09.1935-17.09.1936
Rota útočné vozby 9/3 /středních tanků/
9th Armoured Company of the 3rd Armoured Regiment /Medium Tanks/
15.09.1935-01.10.1937
Učiliště útočné vozby
Armoured School
01.12.1935-01.10.1936
I. prapor /lehkých tanků/ pluku útočné vozby 1 /lehkých tanků/
1st Battalion /Light Tanks/ of the 1st Armoured Regiment
01.10.1936-24.09.1938
I. prapor /kombinovaný/ pluku útočné vozby 1
1st Battalion /Composite/ of the 1st Armoured Regiment
01.10.1936-01.10.1937
II. prapor /lehkých tanků/ pluku útočné vozby 1
2nd Battalion /Light Tanks/ of the 1st Armoured Regiment
01.10.1936-24.09.1938
Náhradní prapor pluku útočné vozby 1
Replacement Battalion of the 1st Armoured Regiment
15.11.1936-24.09.1938
Letka 6
6th Flight
01.10.1937-15.09.1938
II. prapor /lehkých tanků jezdeckých/ pluku útočné vozby 1
2nd Battalion /Light Cavalry Tanks/ of the 1st Armoured Regiment
01.10.1937-24.09.1938
III. prapor /lehkých tanků/ pluku útočné vozby 1
3rd Battalion /Light Tanks of the 1st Armoured Regiment/
01.10.1937-02.11.1937
IV. prapor /kanonový motorisovaný/ pluku útočné vozby 1
4th Battalion /Motorised Guns/ of the 1st Armoured Regiment
01.10.1937-02.11.1937
Rota útočné vozby 10/1 /kanonová motorisovaná/
10th Armoured Company of the 1st Armoured Regiment /Motorised Guns/
01.10.1937-02.11.1937
Rota útočné vozby 11/1 /kanonová motorisovaná/
11th Armoured Company of the 1st Armoured Regiment /Motorised Guns/
01.10.1937-02.11.1937
Rota útočné vozby 12/1 /kanonová motorisovaná/
12th Armoured Company of the 1st Armoured Regiment /Motorised Guns/
01.10.1937-02.11.1937
Rota útočné vozby 13/1 /kanonová-motorisovaná/
13th Company of the 1st Armoured Regiment /Motorised Guns/
15.09.1938-24.09.1938
II. prapor /lehkých tanků/ pluku útočné vozby 1
2nd Battalion /Light Tanks/ of the 1st Armoured Regiment
18.09.1938-25.09.1938
Rota útočné vozby 1/1 /motocyklistů/
1st Armoured Company of the 1st Armoured Regiment /Motorcycles/
24.09.1938-22.10.1938
Letka 66
66th Flight
24.09.1938-26.09.1938
Obrněný vlak 1
1st Armoured Train
24.09.1938-26.09.1938
Obrněný vlak 2
2nd Armoured Train
24.09.1938-26.09.1938
Obrněný vlak 3
3rd Armoured Train
24.09.1938-26.09.1938
Obrněný vlak 4
4th Armoured Train
24.09.1938-DD.09.1938
Obrněný vlak 5
5th Armoured Train
25.09.1938-23.10.1938
1. náhradní rota pluku útočné vozby
1st Depot Company of the 1st Armoured Regiment
25.09.1938-22.10.1938
Letecká povětrnostní stanice 3
3rd Air Weather Station
25.09.1938-23.10.1938
Náhradní prapor pluku útočné vozby 1
Depot Battalion of the 1st Armoured Regiment
25.09.1938-10.10.1938
Rota lehkých tanků 81
81st Light Tanks Company
25.09.1938-10.10.1938
Rota lehkých tanků 84
84th Light Tanks Company
27.09.1938-04.10.1938
IV. peruť leteckého pluku 6, velitelství
Headquarters of the 4th Squadron of the 6th Aviation Regiment
27.09.1938-04.10.1938
Letka 89
89th Flight
27.09.1938-04.10.1938
Letka 90
90th Flight
27.09.1938-15.10.1938
Polní letecké dílny 13
13th Field Aviation Workshop
01.10.1938-19.09.1938
Letka 3
3rd Flight
05.10.1938-22.10.1938
Letka 3
3rd Flight
07.10.1938-13.10.1938
III. peruť leteckého pluku 1, velitelství
Headquarters of the 3rd Squadron of the 1st Aviation Regiment
08.10.1938-13.10.1938
Letka 31
31st Flight
08.10.1938-13.10.1938
Letka 32
32nd Flight
08.10.1938-13.10.1938
Letka 34
34th Flight
11.10.1938-22.10.1938
Prapor lehkých tanků 1, velitelství
Headquarters of the 1st Light Tanks Battalion
15.10.1938-22.10.1938
Letka 6
6th Flight
23.10.1938-DD.10.1938
Obrněný vlak 1
1st Armoured Train
23.10.1938-03.11.1938
Prapor útočné vozby IV/1 /kanonový motorisovaný/
4th Armoured Battalion of the 1st Armoured Regiment /Gun Motorised/
09.12.1938-10.12.1938
Obrněný vlak 2
2nd Armoured Train
15.08.1945-01.10.1947
Tankové učiliště
Tank Apprentice School
22.09.1945-DD.MM.1950
Pěchotní učiliště
Infantry Apprentice School
01.01.1946-DD.06.1949
Letecký pluk 41
41st Air Regiment
14.03.1946-01.05.1950
Letecká základna 9
9th Air Base
01.10.1948-01.11.1950
23. tanková brigáda
23rd Tank Brigade
01.11.1950-15.12.1950
Dělostřelecká baterie 13
Artillery Battery of the 13th Infantry Battalion
01.11.1950-15.12.1950
Kulometná rota 5/13
5th Machine Gun Company of the 13th Infantry Battalion
01.11.1950-15.12.1950
Náhradní rota 13
Replacement Company of the 13th Infantry Battalion
01.11.1950-15.12.1950
Pěší pluk 13 /motorisovaný/
13th Infantry Regiment /Motorised/
01.11.1950-15.12.1950
Pěší rota 1/13
1st Infantry Company of the 13th Infantry Battalion
01.11.1950-15.12.1950
Pěší rota 2/13
2nd Infantry Company of the 13th Infantry Battalion
01.11.1950-15.12.1950
Pěší rota 3/13
3rd Infantry Company of the 13th Infantry Battalion
01.11.1950-15.12.1950
Rota těžkých zbraní 6/13
6th Heavy Weapons Company of the 13th Infantry Battalion
01.11.1950-15.12.1950
Samopalná rota 4/13
4th Submachine Gun Company of the 13th Infantry Battalion
01.11.1950-15.12.1950
Tankový sbor
Tank Corps
01.11.1950-15.12.1950
Velitelská rota 13
Command Company of the 13th Infantry Battalion
01.12.1950-01.06.1951
5. stíhací letka
5th Fighter Squadron
01.09.1961-DD.MM.1966
3. letecký stavební prapor
3rd Air Force Construction Battalion
24.10.1968-27.06.1991
Střední skupina vojsk
Central Group of Forces
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Pěší divize Milovice
Infantry Division Milovice
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V období 1.republiky součást politického okresu Mladá Boleslav a soudního okresu Nové Benátky.


Sčítání lidu v roce 1930: 4 104 obyvatel (z toho 3 934 osob národnosti československé, 31 osob národnosti maďarské, 72 osob národnosti německé, 4 osoby národnosti polské, 41 osob národnosti ruské a 1 osoba národnosti židovské).
Zdroje:
Sources:
https://www.mesto-milovice.cz/index.asp
portal.gov.cz
https://cs.wikipedia.org/wiki/Milovice
URL : https://www.valka.cz/Milovice-t44378#358691Verze : 0
     
Období:
Period:
Československo 1918-1939
Jednotky a úřady umístěné v posádce:
Units and military institutions located
within garrison administrative boundaries:
DD.09.1935-DD.10.1937 velitelství Brigády útočné vozby
DD.04.1919-DD.MM.RRRR velitelství Vojenského tábora v Milovicích
DD.11.1921-DD.09.1928 II. prapor Pěšího pluku 28
DD.06.1920-DD.12.1920 roty Hraničářského praporu 6
DD.10.1928-DD.MM.RRRR Instrukční prapor
DD.10.1920-DD.07.1922 Velitelství zvláštních bojových útvarů
DD.07.1922-DD.09.1935 Prapor útočné vozby
DD.09.1933-DD.09.1935 Pluk útočné vozby
DD.09.1935-DD.MM.RRRR Pluk útočné vozby 1
DD.09.1935-DD.09.1936 II. prapor Pluku útočné vozby 3
DD.09.1935-DD.09.1936 III. prapor Pluku útočné vozby 3
DD.07.1920-DD.10.1920 baterie Lehkého dělostřeleckého pluku 1
DD.10.1925-DD.09.1933 Dělostřelecká balonová rota
DD.09.1933-DD.09.1936 III. oddíl Dělostřeleckého pluku 331
DD.04.1924-DD.MM.RRRR letky Leteckého pluku 1
DD.09.1929-DD.04.1931 letka Leteckého pluku 4
DD.09.1929-DD.04.1933 I. peruť Leteckého pluku 6
DD.MM.1935-DD.MM.RRRR Letecká radioelektrická stanice 3
DD.04.1930-DD.MM.RRRR Letecká povětrnostní stanice 3
DD.MM.1922-DD.04.1930 Letecká povětrnostní stanice 6
DD.03.1922-DD.07.1934 Posádková nemocnice Milovice
DD.09.1919-DD.03.1922 Ústřední škola pro pěší vojsko
DD.03.1922-DD.10.1928 Učiliště pro pěší vojsko
DD.10.1928-DD.MM.RRRR Pěchotní učiliště
DD.09.1935-DD.09.1937 Učiliště útočné vozby
DD.09.1919-DD.09.1921 Instrukční škola pro dělostřelectvo
Poznámka:
Note:
Všechna velitelství a jednotky byly umístěny ve vojenském táboře, který byl vybudován v letech 1905-1906 a na počátku dvacátých let rozsáhle adaptován a modernizován
Zdroje:
Sources:
VÚA Praha, fond Posádková velitelství.
J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006
URL : https://www.valka.cz/Milovice-t44378#174537Verze : 0
     
Období:
Period:
Československo 1951-1992
Jednotky a úřady umístěné v posádce:
Units and military institutions located
within garrison administrative boundaries:
DD.06.1951-DD.05.1952 5. letecký stíhací pluk
DD.06.1951-DD.05.1952 18. letištní prapor
DD.06.1951-DD.05.1952 8. letecký stíhací pluk
DD.MM.1951-DD.MM.1952 14. letištní prapor
DD.07.1951-DD.05.1952 1. letecký stíhací pluk
DD.07.1951-DD.05.1952 1. letištní prapor
01.10.1951-13.12.1951 11. letecký stíhací pluk 1951
DD.07.1951-DD.05.1952 Velitelství 3. letecké stíhací divize
01.06.1952-DD.08.1952 9. letecký stíhací pluk
DD.06.1952-DD.08.1952 10. letištní prapor
DD.MM.1951-DD.MM.1952 Rota velkých kulometů proti letadlům
DD.06.1952-31.12.1952 Světlometná četa
15.05.1953-30.09.1953 Velitelství 166.letecké stíhací divize
01.10.1953-31.10.1954 Velitelství 2.letecké stíhací divize
15.05.1953-30.09.1953 166.letecká spojovací rota
01.10.1953-31.10.1954 2.letecká spojovací rota
DD.05.1953-30.09.1953 166.letecká divizní opravna
01.10.1953-31.10.1954 2.letecká divizní opravna
01.01.1953-DD.MM.1953 10. radiotechnická četa letecké zabezpečovací služby I. třídy
DD.MM.1953-31.03.1954 166. rota leteckých zabezpečovacích prostředků
01.04.1954-30.08.1957 2. rota leteckých zabezpečovacích prostředků
01.10.1957-31.08.1963 2. prapor pozemního zabezpečení navigace
01.09.1963-DD.MM.1968 2. prapor radiotechnického zabezpečení
DD.08.1952-31.08.1953 51. letecký stíhací pluk
01.10.1953-31.10.1954 7. letecký stíhací pluk
DD.MM.1952-DD.MM.RRRR 2. letištní prapor
DD.MM.RRRR-DD.MM.1960 1. prapor zvláštního určení
01.08.1953-31.10.1954 2. letecký stíhací pluk
DD.MM.1953-31.10.1954 26. letištní prapor
01.10.1953-31.10.1954 6. letecký stíhací pluk
DD.MM.1953-DD.MM.1968 22. letištní prapor
01.11.1954-DD.10.1955 17. stíhací letecký pluk
DD.10.1955-DD.08.1958 29. bombardovací letecký pluk
DD.10.1954-DD.MM.1968 47. průzkumný letecký pluk
DD.09.1962-DD.MM.1968 102. spojovací rota "S"
DD.MM.1962-31.08.1963 22. letištní a PZN rota "S"
01.09.1963-31.08.1965 22. letištní a RTZ rota "S"
01.09.1965-DD.MM.1968 22. letištní rota "S"
01.09.1965-DD.MM.1968 2. rota RTZ "S"
01.01.1951-31.05.1951 5. stíhací letka
01.06.1951-31.12.1952 Proudové výcvikové středisko letectva
DD.MM.1966-DD.MM.1968 Výcvikové středisko letectva
DD.MM.1955-DD.MM.RRRR 8. radiotechnická hláska
DD.MM.RRRR-DD.MM.1959 311. radiotechnická hláska
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://www.vojenstvi.cz/vasedotazy_11.htm
www.valka.cz
URL : https://www.valka.cz/Milovice-t44378#358689Verze : 0
Pro označení místa dislokace vojenských útvarů v posádce Milovice používala čs. armáda od 07.12.1950 pojmenování Mladá.



Zdroj: https://www.vojenstvi.cz/vasedotazy_11.htm
Dotaz č. 162 - odpovídá Dr. Pavel Minařík
URL : https://www.valka.cz/Milovice-t44378#358867Verze : 0
     
Období:
Period:
Rakousko-Uhersko (1867-1918)
Jednotky a úřady umístěné v posádce:
Units and military institutions located
within garrison administrative boundaries:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Vojenský proviantní sklad
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
"Friedens-Ordre de bataille k. u. k. Heeres, der k. k. und der k. u. Landwehr gültig vom 1.April 1914 (Wien 1914)
Seidels kleines Armeeschema - Dislokation und Einsteilung des k. u. k. Heeres, k. u. k. Kriegsmarine, der Landwehr und der königlich ungarischen Landwehr (Wien 1914)"
URL : https://www.valka.cz/Milovice-t44378#416233Verze : 0
MOD