Main Menu
User Menu

Liptovská Osada

okr. Ružomberok

     
Název:
Name:
Liptovská Osada
Originální název:
Original Name:
Liptovská Osada
Další názvy:
Other Names:
Oszada (1649), Osada (1808), Liptovská Osada (1927); maďarsky Oszada
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Ružomberok
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°56'58.25"N 19°15'42.94"E
Místní části:
Local Municipalities:
osada Korytnica
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1649
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol rímsko-katolícky barokový z roku 1752 na mieste staršieho dreveného


Korytnica:
- Kaplnka drevená z roku 1859
- Pomník SNP (A. Čutek) z roku 1962
- Pamätná tabuľa partizánskej nemocnice z roku 1944
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Počas SNP bolo v obci sídlo veliteľstva VI. taktickej skupiny a v osade Korytnica povstalecká nemocnica.
Obec obdržala Řád rudé hvězdy, Řád Slovenského národního povstání I. třídy, Dukelskou pamětní medaili .
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.liptovskaosada.com
URL : https://www.valka.cz/Liptovska-Osada-t44344#518526Verze : 0
MOD
Liptovská Osada
(okr. Ružomberok)


V období 1.republiky součást politického a soudního okresu Ružomberok.


Sčítání lidu v roce 1930: 1 464 obyvatel (z toho 1 433 osob národnosti československé, 6 osob národnosti maďarské, 14 osob národnosti německé a 1 osoba národnosti ruské).


Vojenská posádka zde byla umístěna v osadě Korytnica.


Posádka byla ustanovena v říjnu 1920. Zrušena v lednu 1921.


Jednotky nebo úřady umístněné v posádce:
Horský prapor VI


Zdroj: J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006
Recenze knihy
URL : https://www.valka.cz/Liptovska-Osada-t44344#174481Verze : 0