Main Menu
User Menu

Fiľakovo

okr. Lučenec

     
Název:
Name:
Fiľakovo
Originální název:
Original Name:
Fiľakovo
Další názvy:
Other Names:
Filek (1246), Fylek (1262), (1528) Filekwar, Filakowo (1786), Filekow (1808), Fiľakovo (1920), 1938-1945 Fülek, Fiľakovo (1945); maďarsky Fülek.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Lučenec
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°16'14.33"N 19°49'20.11"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1246
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Zrúcaniny hradu Fiľakovo z 13. storočia, prestavaného v 15. storočí, rozšíreného v polovici 16. storočia, zničeného v roku 1682 Imrem Thökölym
- Kostol rímsko-katolícky barokový z roku 1694, postavený s kláštorom na staršom základe, veža a vonkajšia úprava z roku 1728; barokový interiér bohatý na plastiky z 18. storočia
- Kalvária baroková z polovice 18. storočia
- Kúria klasicistická z konca 18. storočia
- Kaštieľ klasicistický z roku 1830, neobarokový upravený v 2. polovici 19. storočia
- Pomník Sovietskej armády z roku 1959
- Pomník na pamiatku štrajku robotníkov v roku 1936
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Kovosmalt Fiľakovo
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V rokoch 1938-1944 bolo Fiľakovo pripojené k Maďarsku. Zaniknuté obce v okolí: Bučeň – (1378) Muchur a Svätý Múr – (1573) Zent Falwa, Szentfalipuszt.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.filakovo.sk
URL : https://www.valka.cz/Filakovo-t44065#429324Verze : 0
MOD
Fiľakovo (Fülek)
(okr. Lučenec )


V období 1.republiky součást politického a soudního okresu Lučenec.


Sčítání lidu v roce 1930: 4 291 obyvatel (z toho 142 osob národnosti cikánské, 1 170 osob národnosti československé, 2 551 osob národnosti maďarské, 50 osob národnosti německé, 4 osoby národnosti ruské a 144 osob národnosti židovské).


Posádka byla ustanovena v říjnu 1920


Jednotky nebo úřady umístněné v posádce:
II. prapor Pěšího pluku 18 (říjen 1920 – leden 1921),
Hraničářský prapor 9 (od února 1921).


Zdroj: J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006
Recenze knihy
URL : https://www.valka.cz/Filakovo-t44065#173659Verze : 0