Main Menu
User Menu

Dobrá Niva

okr. Zvolen

     
Název:
Name:
Dobrá Niva
Originální název:
Original Name:
Dobrá Niva
Další názvy:
Other Names:
Dobruna (1254), Dobronya (1351), Dobraniva (1773), Dobronivá (1920); maďarsky Dobronya.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Zvolen
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°28'17.27"N 19°06'08.75"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1254
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Fara, rímsko katolícka, z 90. rokov 18. storočia, prestavaná v 1. polovici 19. storočia, klasicizmus
- Kostol rímsko katolícky sv. Michala, postavený bol v prvej polovici 13. storočia, prestavaný bol v 17. - 18. storočí, postavený je v románskom slohu
- Kostol evanjelický augsburského vyznania, postavený bol v rokoch 1784 - 1785, prestavaný v rokoch 1833 a 1938, postavený je v barokovom slohu
- Usadlosť, súčasťou je ľudový dom, brána, stodola a sýpka, postavená v 2. polovici 19. storočia, ľudové staviteľstvo
- Fara evanielická z roku 1796
- Zrúcanina Dobronivský zámok
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
-
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk
www.obecdobraniva.sk
URL : https://www.valka.cz/Dobra-Niva-t44053#471240Verze : 0
MOD
Dobrá Niva
(okr. Zvolen )


V období 1.republiky součást politického a soudního okresu Zvolen.


Sčítání lidu v roce 1930: 1 758 obyvatel (z toho 1 750 osob národnosti československé, 2 osoby národnosti maďarské a 4 osoby národnosti židovské).


Posádka byla ustanovena v říjnu 1920.


Jednotky nebo úřady umístněné v posádce:
Hrubý dělostřelecký pluk 107.


Zdroj: J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006
Recenze knihy
URL : https://www.valka.cz/Dobra-Niva-t44053#173646Verze : 0