Main Menu
User Menu

Hrabušice

okr. Spišská Nová Ves

     
Název:
Name:
Hrabušice
Originální název:
Original Name:
Hrabušice
Další názvy:
Other Names:
(1279) Compositi, (1284) Capusdorf, (1307) Kabuzdorf, (1440) Kaposztafalva, (1773) Hrabusicze, (1786) Hrabussice, (1920) Hrabošice, (1927) Hrabušice; maďarsky Káposztafalu
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Spišská Nová Ves
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°58'32.22"N 20°24'31.76"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
-
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Zvyšky stredovekého hradu - Zelena hura z polovice 13. storočia, zbúraný v 2. polovici 15. storočia
Kostol rímskokatolícky pôvodne románsky z polovice 13. storočia, v 1. polovici 14. storočia rozšírený, začiatkom 15. storočia postavená nová svätyňa, z roku 1782 klenba lode a prístavby; hlavný oltár je neskorogotický krídlový z roku 1516 – 1520, gotické plastiky zo začiatku 16. storočia; tzv. veľký zvon zo stredovekej dielne v Spišskej Novej Vsi, monštrancia od J. Szilassyho z 18. storočia
Fara renesančná zo 17. storočia, v 1. polovici 18. storočia zbarokizovaná
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
Emil Makovický (12.februára 1908 - 25. decembera 1986) - akademický maliar
MUDr. Pavol Breier (* 26. september, 1921, Hrabušice) - lekár-parazitológ, fotograf a publicista
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Obec je vstupnou bránou do oblasti Slovenského raja so šiestimi zvlášť chránenými územiami; Veľký a Malý Kyseľ, Prielom Hornádu, Suchá Belá, Biela Dolina – Pecky, Malý a Veľký Sokol, Dolina Stratená s ľadovou jaskyňou
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.hrabusice.sk ; https://www.crwflags.com/fotw/flags/sk-munt.html#U
URL : https://www.valka.cz/Hrabusice-t44045#425669Verze : 0
MOD
Hrabušice
(okr. Spišská Nová Ves)


V období 1.republiky součást politického a soudního okresu Spišská Nová Ves.


Sčítání lidu v roce 1930: 1 402 obyvatel (z toho 1 301 osob národnosti československé, 6 osob národnosti maďarské, 14 osob národnosti německé, 37 osob národnosti ruské a 8 osob národnosti židovské).


Posádka byla ustanovena v červnu 1924. Zrušena v září 1928.


Jednotky nebo úřady umístněné v posádce:
baterie Dělostřeleckého pluku 202


Zdroj: J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006
Recenze knihy
URL : https://www.valka.cz/Hrabusice-t44045#173638Verze : 0