Main Menu
User Menu

České Budějovice

okr. České Budějovice

     
Název:
Name:
České Budějovice
Originální název:
Original Name:
České Budějovice
Další názvy:
Other Names:
Böhmisch Budweis
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres České Budějovice
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°58'28.39"N 14°28'27.80"E
Místní části:
Local Municipalities:
České Budějovice, České Vrbné, Čtyři Dvory, Haklovy Dvory, Kaliště, Kněžské Dvory, Linecké předměstí, Mladé, Nemanice, Nové Hlinsko, Nové Hodějovice, Nové Roudné, Nové Vráto, Pětidomí, Pohůrka, Pražské předměstí, Rožnov, Stromovka, Suché Vrbné, Třebotovice, Vídeňské předměstí
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1256
Vojenské objekty:
Military Objects:

Švecovy kasárny
Masarykovy kasárny (změna názvu na Vojenská nemocnice v roce 1936)
Kasárny Jana Žižky z Trocnova
Dělostřelecké kasárny
Kasárny Jiřího z Poděbrad
vojenské sklady na Pražském předměstí
letiště
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Piaristické náměstí
Dominikánský klášter s kostelem Obětování Panny Marie,
Náměstí Přemysla Otakara II.,
Samsonova kašna,
Radnice,
Černá věž,
katedrála svatého Mikuláše
Muzea:
Museums:
Jihočeské muzeum,
Muzeum koněspřežky,
Jihočeské motocyklové muzeum,
Budvar
Muzeum České Budějovice
Muzeum energetiky
Osobnosti:
Personalities:
- Braun, Rudolf
* 20.06.1861 
- Chaule, Antonín
* 03.05.1868 
Holý, Kamil
* 28.09.1873 
- Zuleger, Hermann
* 12.03.1882 
Kudláček, Čeněk
* 19.07.1896 
Lomský, Bohumír
* 22.04.1914 
Drnek, Václav
* 22.09.1917 
Maňák, Jiří
* 16.12.1919 
Čeček, Stanislav
† 29.05.1930
Remek, Vladimír
* 26.09.1948 
Zeman, Antonín
† 01.12.1956
Malenínský, František
* 22.07.1959 
Matoušek, Otto
† 03.03.1977
Fanta, František
† 12.10.1977
Vávra, František
† DD.MM.1980
Reindl, Jan
† 26.06.1981
Malý, Milan
† 01.05.2013
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
DD.MM.1894-DD.MM.1899
Pěší pluk 11
11th Infantry Regiment
DD.MM.1909-DD.08.1914
Pěší pluk č.88
88th Infantry Regiment
DD.MM.1914-DD.08.1914
38. pěší brigáda
38th Infantry Brigade
13.11.1918-14.04.1919
Pěší pluk 91
91st Infantry Regiment
22.11.1918-25.04.1919
Střelecký pluk 29
29th Rifle Regiment
14.01.1919-10.10.1919
Vojenský inspektorát České Budějovice
Military Inspectorate České Budějovice
17.10.1919-01.01.1920
9. divise
9th Division
01.01.1920-25.09.1938
5. divise
5th Division
01.01.1920-31.12.1937
9. pěší brigáda
9th Infantry Brigade
01.06.1920-01.12.1921
Velitelství dělostřelectva 5. divise
5th Division Artillery Command
15.07.1920-01.01.1923
Lehký dělostřelecký pluk 5
5th Light Artillery Regiment
00.01.1921-24.09.1938
Pěší pluk 1
1st Infantry Regiment
12.02.1921-01.01.1923
Těžký moždířový pluk 305
305th Heavy Mortar Regiment
25.02.1921-24.09.1938
Automobilní rota 5
5th Automobile Company
01.12.1921-31.12.1937
5. polní dělostřelecká brigáda
5th Field Artillery Brigade
01.01.1923-24.09.1938
Dělostřelecký pluk 105
105th Artillery Regiment
01.01.1923-01.09.1932
Dělostřelecký pluk 305
305th Artillery Regiment
01.01.1923-24.09.1938
Dělostřelecký pluk 5
5th Artillery Regiment
DD.09.1925-15.09.1933
Vozatajská rota 5
5th Train Company
01.10.1927-24.09.1938
Dělostřelecký oddíl I/105
1st Artillery Battalion
01.10.1927-24.09.1938
Dělostřelecký oddíl II/105
2nd Artillery Battalion
01.09.1933-24.09.1938
Náhradní oddíl dělostřeleckého pluku 105
Replacement Battalion of the 105th Artillery Regiment
15.09.1933-25.09.1938
Vozatajská eskadrona 5
5th Train Squadron
31.12.1937-24.09.1938
Velitelství dělostřelectva 5. divise
5th Division Artillery Command
DD.03.1944-DD.10.1944
I. skupina Bitevní eskadry 102
1st Group of the 102nd Ground Attack Wing
DD.12.1944-18.02.1945
Bombardovací eskadra (S) 30
30th Bomber Wing (F)
DD.04.1945-DD.05.1945
3. letka Skupiny blízkého průzkumu 14
3rd Squadron of the 14th Short-Range Reconnaissance Group
25.05.1945-01.03.1948
5. divise
5th Division
25.05.1945-01.03.1948
Velitelství dělostřelectva 5. divise
5th Division Artillery Command
01.06.1945-01.10.1945
Dělostřelecký oddíl 55
55th Artillery Division
01.06.1945-01.01.1951
Dělostřelecký pluk 5
5th Artillery Regiment
01.06.1945-01.01.1951
Pěší pluk 1
1st Infantry Regiment
11.06.1945-DD.09.1945
Letištní peruť České Budějovice
Air Base Squadron České Budějovice
22.09.1945-28.10.1945
312. peruť RAF
No. 312 Squadron RAF
DD.09.1945-14.03.1946
Letištní peruť 2
2nd Air Base Squadron
01.10.1945-15.12.1950
Dělostřelecký oddíl 255
255th Artillery Division
01.10.1945-01.10.1947
Dělostřelecký pluk 354
354th Artillery Regiment
28.10.1945-15.02.1949
2. letecká divise
2nd Air Division
28.10.1945-DD.07.1948
Letecký pluk 4
4th Air Regiment
28.10.1945-01.07.1949
Letecký pluk 5
5th Air Regiment
28.10.1945-01.08.1947
Velitelství letectva 2. oblasti
Air Command of 2nd Area
DD.MM.1945-30.06.1950
Letištní správa České Budějovice
Airfield Authority České Budějovice
02.01.1946-01.08.1947
Velitelství leteckých základen 2. oblasti
Air Base Command of 2nd Area
01.04.1946-01.10.1947
IV. sbor
IV Corps
01.04.1946-01.10.1947
Velitelství dělostřelectva IV. sboru
IV Corps Artillery Command
04.09.1946-DD.03.1948
Pohraniční prapor I/2
1st Border Guard Battalion
DD.MM.1946-20.11.1946
Letecký pluk 25
25th Air Regiment
01.10.1947-01.12.1950
Dělostřelecký oddíl 184
184th Artillery Division
01.10.1947-01.10.1949
Pěší prapor 66 /strážní/
66th Infantry Battalion /Guard/
01.03.1948-01.10.1950
1. divise
1st Division
01.03.1948-01.01.1951
Velitelství dělostřelectva 1. divise
1st Division Artillery Command
01.04.1948-01.01.1951
Pohraniční jezdecká četa 1
1st Border Cavalry Platoon
01.04.1948-01.01.1951
Pohraniční prapor I
1st Border Guard Battalion
15.12.1948-01.02.1949
II. letecký sbor
II Air Corps
01.07.1950-15.01.1951
Letištní správa 2
2nd Airfield Authority České Budějovice
01.10.1950-01.01.1951
1. divise /pěší/
1st Division /Infantry/
01.10.1950-01.12.1950
Průzkumná rota 1
1st Reconnaissance Company of the 1st Division /Infantry/
01.11.1950-01.12.1950
Automobilní prapor 2
2nd Automobile Battalion
01.11.1950-01.01.1951
Tankosamohybný prapor 1
1st Tank Self-Propelled Battalion
01.12.1950-01.10.1958
1. průzkumná rota
1st Reconnaissance Company
15.12.1950-01.04.1952
2. hlásná rota
2nd Observation Warning Company
01.01.1951-01.11.1955
1. chemická četa
1st Chemical Platoon
01.01.1951-01.11.1954
1. pěší divize
1st Infantry Division
01.01.1951-01.11.1991
1. spojovací prapor
1st Signal Battalion
01.01.1951-01.10.1951
1. tankosamohybný prapor
1st Tank Self-Propelled Battalion
01.01.1951-15.07.1958
2. automobilní prapor
2nd Automobile Battalion
01.01.1951-09.05.1955
5. dělostřelecký pluk
5th Artillery Regiment
15.01.1951-31.01.1951
2. letištní správa
2nd Airfield Authority
01.02.1951-DD.MM.1951
2. letištní prapor
2nd Air Base Battalion
15.04.1951-01.01.1953
2. výcvikové středisko letectva
2nd Air Force Training Centre
01.10.1951-DD.MM.1952
1. raketometný oddíl
1st Rocket-Launcher Division
01.10.1951-01.10.1958
1. tankosamohybný pluk
1st Self-propelled Tank Regiment
01.04.1952-DD.MM.1952
2. radiotechnická stanice
2nd Electronic Station
01.04.1952-15.06.1955
4. vidová hlásná rota
4th Observation Warning Company
00.05.1952-01.11.1954
1. letecký stíhací pluk
1st Air Fighter Regiment
01.05.1952-15.06.1955
Radiotechnická stanice Švábův Hrádek
Electronic Station Švábův Hrádek
01.05.1952-01.11.1954
Velitelské stanoviště 1. letecké stíhací divize
Command Post of 1st Air Fighter Division
00.08.1952-01.11.1954
9. letecký stíhací pluk
9th Air Fighter Regiment
01.09.1952-01.11.1954
1. letecká stíhací divize
1st Air Fighter Division
01.09.1952-01.10.1955
12. letištní prapor
12th Air Base Battalion
01.10.1952-01.11.1954
19. letecký stíhací pluk
19th Air Fighter Regiment
DD.MM.1952-01.06.1992
1. letištní prapor
1st Air Base Battalion
DD.MM.1952-DD.MM.1957
10. letištní prapor
10th Air Base Battalion
01.01.1953-01.09.1961
1. letecká divizní opravna
1st Divisional Aviation Repair Shop
01.01.1953-01.10.1958
1. letecká spojovací rota
1st Air Signal Company
01.01.1953-01.10.1957
1. rota leteckých zabezpečovacích prostředků
1st Air Support Devices Company
01.11.1954-31.12.1992
1. letka
1st Squadron of 1st Fighter Air Regiment
01.11.1954-01.10.1958
1. stíhací letecká divize
1st Fighter Air Division
01.11.1954-31.12.1992
1. stíhací letecký pluk
1st Fighter Air Regiment
01.11.1954-09.05.1955
1. střelecká divize
1st Rifle Division
01.11.1954-01.10.1958
19. stíhací letecký pluk
19th Fighter Air Regiment
01.11.1954-15.09.1957
9. stíhací letecký pluk
9th Fighter Air Regiment
01.11.1954-01.07.1955
Velitelské stanoviště 1. stíhací letecké divize
Command Post of 1st Fighter Air Division
01.11.1954-15.09.1957
Velitelské stanoviště 9. stíhacího leteckého pluku
Command Post of 9th Fighters Air Regiment
DD.MM.1954-DD.MM.1955
51. automobilní prapor
51st Automobile Battalion
DD.MM.1954-15.06.1955
8. radiolokační stanice
8th Radar Station of 158th Observation Warning Regiment
DD.MM.1954-15.06.1955
Radiotechnická stanice České Budějovice
Electronic Station České Budějovice
09.05.1955-01.10.1958
15. střelecká divize
15th Rifle Division
09.05.1955-31.10.1992
36. dělostřelecký pluk
36th Artillery Regiment
15.06.1955-01.10.1958
155. radiotechnický pluk
155th Electronic Regiment
15.06.1955-15.05.1956
2. radiotechnická hláska
2nd Electronic Post of 155th Electronic Regiment
15.06.1955-01.10.1958
2. rotní hláska
2nd Observation Warning Company
15.06.1955-01.06.1957
Plukovní hláska
Regimental Post of 155th Electronic Regiment
15.06.1955-01.06.1957
Spojovací rota
Signal Company
01.07.1955-01.10.1958
Velitelské stanoviště 1. stíhací letecké divize
Command Post of 1st Fighter Air Division
01.11.1955-30.09.1958
1. četa chemické ochrany
1st Chemical Defence Platoon
DD.MM.1955-DD.MM.1991
15. ženijní prapor
15th Engineer Battalion
15.05.1956-01.06.1957
2. radiotechnická hláska
2nd Electronic Post of 155th Electronic Regiment
01.06.1957-01.10.1958
Plukovní velitelské stanoviště
Regimental Command Post of155th Electronic Regiment
01.06.1957-01.10.1958
Provozní rota
Operation Company
01.08.1957-DD.MM.1958
1. letecká technická skupina
1st Air Technical Group
01.10.1957-01.10.1958
1. rota pozemního zabezpečení navigace
1st Ground Support Navigation Company
01.10.1958-01.11.1991
15. motostřelecká divize
15th Motor Rifle Division
01.10.1958-31.08.1961
15. prapor technického zabezpečení
15th Technical Supply Battalion
01.10.1958-01.07.1989
20. tankový pluk
20th Tank Regiment
01.10.1958-01.09.1963
6. prapor pozemního zabezpečení navigace
6th Ground Support Navigation Battalion
01.10.1958-01.09.1961
Provozní uzel
Operation Post
01.10.1958-01.09.1961
Velitelská rota
Command Company
01.11.1958-DD.MM.1978
1. rota chemické ochrany
1st Chemical Defence Company
DD.MM.1960-DD.MM.1961
1. protiletadlový pluk
1st Anti-Aircraft Regiment
01.09.1961-DD.MM.1963
15. průzkumná rota
15th Reconnaissance Company
01.09.1961-01.09.1977
53. radiotechnický prapor
53rd Electronic Battalion
01.09.1961-01.09.1964
Letecká opravna
Air Repair
01.09.1961-01.09.1977
Velitelská rota
Command Company
01.09.1961-31.08.1967
Velitelské stanoviště 53. radiotechnického praporu
Command Post of 53rd Electronic Batalion
01.10.1961-31.08.1976
15. technické opravny
15th Technical Workshop
DD.MM.1961-DD.MM.1967
15. průzkumná dělostřelecká baterie
15th Reconnaissance Artillery Battery
DD.MM.1961-DD.MM.1969
15. školní tankový prapor
15th Training Tank Battalion
01.09.1962-01.09.1963
1. rota letištní a pozemního zabezpečení navigace "S"
1st Air Base and Ground Support Navigation "S" Company
01.09.1963-01.09.1965
1. rota letištní a radiotechnického zabezpečení "S"
1st Air Base and Electronic Support "S" Company
01.09.1963-01.06.1992
6. prapor radiotechnického zabezpečení
6th Electronic Support Battalion
01.09.1964-01.09.1974
15. vrtulníková letka
15th Helicopter Squadron
01.09.1964-31.12.1992
7. letecká vojsková opravna
7th Air Troops Repair
01.09.1965-01.09.1969
1. letištní rota "S"
1st Air Base Company "S"
01.09.1965-01.09.1969
6. rota radiotechnického zabezpečení "S"
6th Electronic Support Company "S"
21.08.1968-30.10.1968
85. gardový stíhací letecký pluk
85th Guards Fighter Aviation Regiment
01.09.1969-31.12.1989
1. okruhový sklad politicko-osvětových prostředků
1st Political and Educational Material District Store
01.09.1969-01.06.1992
Letištní správa České Budějovice
Airfield Authority Ceske Budejovice
01.08.1974-30.11.1991
7. radiotechnický prapor radioelektronického boje
7th Electronic Warfare Battalion
01.08.1974-31.08.1978
Rota rušičů
Jammers Company
01.09.1976-31.10.1991
15. prapor oprav techniky
15th Hardware Service Battalion
01.09.1978-30.11.1991
Rota rušičů palubních radiolokátorů
Company Disturb on-board Radar
01.09.1978-31.12.1992
Rota rušičů radionavigačních systémů a VKV spojení
Company Disturb on Radio Navigation system and VHF Connection
01.09.1978-30.11.1991
Rota řízení a velení
Control and Command Company
DD.MM.1978-31.10.1991
1. prapor chemické ochrany
1st Chemical Defence Battalion
DD.MM.1978-31.10.1991
1. protiletadlový pluk
1st Anti-Aircraft Regiment
DD.11.1988-DD.01.1992
112. silniční stavební prapor
112th Road Construction Battalion
01.11.1991-31.12.1992
15. prapor materiálního zabezpečení
15th Material Supply Battalion
01.11.1991-DD.MM.1992
15. protiletadlový pluk
15th Anti-Aircraft Regiment
01.11.1991-31.12.1992
15. pěší divize
15th Infantry Division
01.11.1991-31.12.1992
15. rota chemické ochrany
15th Chemical Defence Company
01.11.1991-DD.MM.1992
15. spojovací prapor
15th Signal Battalion
01.12.1991-31.12.1992
1. rota rušičů palubních radiolokátorů
1st Company Disturb on-board Radar
01.12.1991-31.12.1992
2. rota rušičů palubních radiolokátorů
2nd Company Disturb on-board Radar
01.12.1991-31.12.1992
3. rota rušičů palubních radiolokátorů
3rd Company Disturb on-board Radar
01.12.1991-31.12.1992
4. radiotechnický pluk radioelektronického boje
4th Electronic Warfare Regiment
01.12.1991-31.12.1992
Rota velení
Command Company
01.12.1991-31.12.1992
Technické opravny
Technical Repair
01.12.1991-31.12.1992
Četa týlového zabezpečení
Rearward Support Platoon
DD.01.1992-31.12.1992
63. základna ubytovací a stavební služby
63rd Accomodation and Construction Services Base
01.06.1992-31.12.1992
1. letecká základna
1st Air Base
31.10.1992-31.12.1992
43. prapor oprav techniky
43th Technical Repair Battalion
01.01.1993-31.12.1994
1. letecká základna
1st Air Base
01.01.1993-31.05.1993
1. rota rušičů palubních radiolokátorů
1st Company Disturb on-board Radar of 4th Electronic Warfare Regiment
01.01.1993-31.12.1994
1. stíhací letecký pluk
1st Fighter Air Regiment
01.01.1993-DD.MM.RRRR
15. prapor materiálního zabezpečení
15th Material Support Battalion
01.01.1993-30.06.1994
15. pěší divize
15th Infantry Division
01.01.1993-DD.MM.RRRR
15. rota chemické ochrany
15th Chemical Defence Company
01.01.1993-31.05.1993
2. rota rušičů palubních radiolokátorů
2nd Company Disturb on-board Radar of 4th Electronic Warfare Regiment
01.01.1993-31.05.1993
3. rota rušičů palubních radiolokátorů
3rd Company Disturb on-board Radar of 4th Electronic Warfare Regiment
01.01.1993-31.05.1993
4. radiotechnický pluk radioelektronického boje
4th Electronic Warfare Regiment
01.01.1993-31.12.1993
43. prapor oprav techniky
43rd Equipment Maintenance Battalion
01.01.1993-31.12.1994
63. základna ubytovací a stavební služby
63rd Accomodation and Construction Services Base
01.01.1993-31.12.1993
7. letecká vojsková opravna
7th Air Troops Repair
01.01.1993-31.05.1993
Rota rušičů VKV spojení a radionavigačních systémů
Company Disturb on VHF Connection and Radio Navigation system of 4th Electronic
01.01.1993-31.05.1993
Rota velení
Command Company of 4th Electronic Warfare Regiment
01.01.1993-31.05.1993
Technické opravny
Technical Repair of 4th Electronic Warfare Regiment
01.01.1993-31.05.1993
Četa týlového zabezpečení
Rearward Support Platoon of 4th Electronic Warfare Regiment
01.06.1993-31.12.1994
1. radiotechnická skupina radio elektronického rušení
1st Electronic Group of 4th Radio Electronic Jamming Centre
01.06.1993-31.12.1994
2. radiotechnická skupina radio elektronického rušení
2nd Electronic Group of 4th Radio Electronic Jamming Centre
01.06.1993-31.12.1994
4. středisko radioelektronického rušení
4th Radio Electronic Jamming Centre
01.06.1993-31.12.1994
Provozní a zabezpečovací skupina
Operation and Support Group of 4th Radio Electronic Jamming Centre
01.06.1993-31.12.1994
Radionavigační a radiová skupina
Radio Navigation and Radio Group of 4th Radio Electronic Jamming Centre
01.01.1994-31.12.1994
52. prapor oprav techniky
52nd Equipment Maintenance Battalion
01.01.1994-01.10.1997
Letecká opravna České Budějovice
Air Repair Ceske Budejovice
01.01.1995-30.09.1997
1. oddíl rušení radiolokátorů letounů
1st Aircraft´s Radar Jamming Division
01.01.1995-30.09.1997
2. oddíl rušení radiolokátorů letounů
2nd Aircraft´s Radar Jamming Division
01.01.1995-30.09.1997
3. oddíl rušení VKV radiostanic letounů
3rd Aircraft´s VHF Transciever Jamming Division
01.01.1995-30.09.1997
4. radiotechnický pluk radioelektronického boje
4th Electronic Warfare Regiment
01.01.1995-01.08.1995
52. opravárenská základna techniky
52nd Equipment Repair Base
01.01.1995-DD.MM.RRRR
Letištní správa České Budějovice
Airfield Authority Ceske Budejovice
01.01.1995-30.09.1997
Prapor zabezpečení České Budějovice
Support Battalion České Budějovice
01.01.1995-30.09.1997
Provozní prapor
Operating Batttalion
01.10.1997-30.11.1998
1. rota rušičů palubních radiolokátorů
1st Disturb on-board Radar Company of 42nd Electronic Warfare Battalion
01.10.1997-30.11.1998
2. rota rušičů palubních radiolokátorů
2nd Disturb on-board Radar Company of 42nd Electronic Warfare Battalion
01.10.1997-01.10.2000
31. letecká opravárenská základna
31th Air Repair Base
01.10.1997-31.12.1999
41. radiotechnický prapor (variantních sil)
41st Electronic Battalion (Variant Force)
01.10.1997-30.11.1998
42. radiotechnický prapor radioelektronického boje
42nd Electronic Warfare Battalion
01.10.1997-DD.MM.1999
42. smíšená radiotechnická brigáda
42nd Composite Electronic Brigade
01.10.1997-30.11.1998
Rota podpory velení
Command Support Company of 42nd Electronic Warfare Battalion
01.10.1997-30.11.1998
Rota zabezpečení
Support Company of 42nd Electronic Warfare Battalion
01.10.1997-30.11.1998
Zpravodajské středisko
Intelligence Center
01.12.1998-31.03.2000
42. radiotechnický prapor elektronického boje
42nd Electronic Warfare Battalion
01.04.2000-31.12.2002
4. prapor elektronického boje
4th Electronic Warfare Battalion
01.10.2000-31.12.2005
Letka ochrany a zabezpečení
Security and Support Squadron
01.10.2000-01.10.2003
Letka radiotechnického zabezpečení
Electronic Support Squadron
01.10.2000-01.10.2003
Letka zabezpečení letového provozu
Flight Operation Support Squadron
01.10.2000-31.12.2005
Opravna letecké techniky
Aircraft Repair Shop
01.10.2000-31.12.2005
Opravárenské základna letectva České Budějovice
Air Repair Base
01.01.2003-31.10.2005
53. centrum pasivních systémů a elektronického boje
53rd Passive Systems and Electronic Warfare Centre
01.10.2003-31.10.2005
Letka logistické podpory
Logistic Support Squadron
01.10.2005-30.09.2007
531. středisko pasivních systémů
531st Passive Systems Centre
01.10.2007-30.09.2009
531. prapor pasivních systémů
531st Passive Systems Battalion
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
15. baterie velení a dělostřeleckého průzkumu
15th Command and Artillery Reconnaissance Battery
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Letka ochrany a zabezpečení
Security and Support Squadron
DD.MM.RRRR-31.12.2005
Opravárenská základna letectva
Air Force Service Base
DD.MM.RRRR-DD.MM.1914
Pluk polních kanónů č. 24
24th Field Cannon Regiment
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Zeměbranecký pěší pluk České Budějovice č. 29
Landwehr Infantry Regiment České Budějovice No. 29
Průmyslové podniky:
Industry:
DD.MM.1943-DD.MM.1945
Leichtbau GmbH
DD.MM.194R-DD.MM.194R
Gothaer Waggonfabrik AG
Budějovický Budvar
Budějovický měšťanský pivovar
Duropack Bupak Obaly
GAMA
Gamex
Jihočeské tiskárny
Koh-i-noor Hardtmuth
Madeta
Motor Jikov
Robert Bosch
Slévárna České Budějovice
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V období 1.republiky sídlo politického a soudního okresu.
Obyvatelstvo:
r.1930: 43 788 obyvatel (z toho 36 252 osob národnosti československé, 6 681 osob národnosti německé a 168 osob národnosti židovské)
r.2008: 96 053
Zdroje:
Sources:
https://www.c-budejovice.cz/cz/Stranky/uvod.aspx
J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006
https://cs.wikipedia.org/wiki/České_Budějovice
URL : https://www.valka.cz/Ceske-Budejovice-t43859#173269Verze : 0

Období:
Period:
Jednotky a úřady umístěné v posádce :
Troops or services located here :

Československo
1918 - 1939
Czechoslovakia
1918 - 1939
01.1920-01.1938 - Velitelství 5. divise
01.1938-XX.XXXX - Velitelství 5. pěší divise
01.1920-12.1937 - Velitelství 9. pěší brigády
12.1921-12.1937 - Velitelství 5. polní dělostřelecké brigády
01.1921-XX.XXXX - Pěší pluk 1
10.1920-12.1920 - III. prapor Pěšího pluku 36
12.1920-01.1923 - Lehký dělostřelecký pluk 5
01.1923-XX.XXXX - Dělostřelecký pluk 5
07.1920-09.1920 - náhradní baterie Lehkého dělostřeleckého pluku 51
07.1920-01.1923 - náhradní baterie Hrubého dělostřeleckého pluku 102
01.1923-06.1924 - náhradní baterie Dělostřeleckého pluku 102
07.1920-09.1920 - náhradní baterie Horského dělostřeleckého oddílu 252
07.1920-08.1920 - náhradní baterie Horského dělostřeleckého oddílu 255
02.1921-09.1932 - Těžký dělostřelecký pluk 305
02.1921-XX.XXXX - Automobilní rota 5
12.1927-09.1933 - Vozatajská rota 5
09.1933-XX.XXXX - Vozatajská eskadrona 5
10.1920-01.1937 - Vojenská stavební odbočka 5
01.1937-XX.XXXX - Stavební správa České Budějovice
03.1922-01.1937 - Divisní nemocnice 5
01.1937-XX.XXXX - Sborová nemocnice 5
06.1920-04.1923 - Vojenská zásobárna 5
04.1923-01.1924 - Divisní zásobárna 5
01.1924-01.1937 - Divisní proviantní sklad 5
01.1937-XX.XXXX - Sborový proviantní sklad 5
XX.1922-XX.XXXX - Velitelství evidence koňstva 5
11.1919-XX.XXXX - Doplňovací okresní velitelství České Budějovice
12.1918-XX.1925 - Brigádní soud České Budějovice


Zdroje:
J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006
URL : https://www.valka.cz/Ceske-Budejovice-t43859#277469Verze : 0
     
Období:
Period:
Rakousko-Uhersko (1867-1918)
Jednotky a úřady umístěné v posádce:
Units and military institutions located
within garrison administrative boundaries:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Velitelství 38. pěší brigády
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Velitelství pěšího pluku č. 88
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Kulometný oddíl I a III pěšího pluku č. 88
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR II. a III. prapor pěšího pluku č. 88
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR IV. prapor pěšího pluku č. 91
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Kulometný oddíl II pěšího pluku č. 91
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Náhradní prapor pěšího pluku č. 91
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Pluk polních kanónů č. 24
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Útvarová nemocnice
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Pobočka vojenského proviantního skladu
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Posádková věznice
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Velitelství zeměbraneckého pěšího pluku č. 29
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR I. a II. prapor zeměbraneckého pěšího pluku č. 29
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Náhradní prapor zeměbraneckého pěšího pluku č. 29
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Zeměbranecká vojenská nemocnice
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Okresní velitelství domobrany č. 29
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Velitelství četnického oddělení č. 3 v Českých Budějovicích


Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Friedens-Ordre de bataille k. u. k. Heeres, der k. k. und der k. u. Landwehr gültig vom 1.April 1914 (Wien 1914)
URL : https://www.valka.cz/Ceske-Budejovice-t43859#415943Verze : 0
MOD
Kostel sv. Rodiny
URL : https://www.valka.cz/Ceske-Budejovice-t43859#534010Verze : 0
Městské opevnění




Zdroj:

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Ceske-Budejovice-t43859#583691Verze : 0