Main Menu
User Menu

Badín

okr.Banská Bystrica

     
Název:
Name:
Badín
Originální název:
Original Name:
Badín
Další názvy:
Other Names:
(1232) Badun, Superior villa custodum silvarum regalium de Zoliom (1282), Badyn (1295), Bagyon (1424), Badin (1786), Badin és Tri dubi (1863), maďarsky Erd õbádony,
Tri Duby – (1531) Dwby
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Banská Bystrica
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°39'56.06"N 19°07'15.44"E
Místní části:
Local Municipalities:
Tri Duby
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1232
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Pamätník SNP z roku 1975
- Kostol rímsko-katolícky sv. Kataríny z roku 1397, prestavaný v roku 1765 a v rokoch 1893-1894, postavený v gotickom slohu
- Opevnenie kostola sv. Kataríny, postavené v roku 1636 v renesančnom slohu
- Kostol evanjelický augsburského vyznania, postavený v roku 1865 v novogotickom slohu
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Pôsobisko:
- August Horislav Krčméry (*1822- +1891), folklorista, hudobník, pôsobil tu v rokoch 1874-1891
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V polovici októbra 1944 sa v obci zorganizovala 2. čs. samostatná paradesantná brigáda, sídlilo tu jej veliteľstvo. Obec Tri duby je od roku 1850 pričlenená k Badínu.
Od roku 1913 je tu na ploche 20,51 ha štátna prírodná rezervácia Badínsky prales so zvyškami starého bukovojedľového pralesa.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk
https://www.obecbadin.sk/
https://www.crwflags.com/fotw/flags/sk-bb.html
URL : https://www.valka.cz/Badin-t43747#486369Verze : 1
MOD
Badín
(okr.Banská Bystrica)


V období 1.republiky součást politického a soudního okresu Banská Bystrica.


Sčítání lidu v roce 1930: 1 237 obyvatel (z toho 1 193 osob národnosti československé, 4 osoby národnosti maďarské, 2 osoby národnosti německé a 5 osob národnosti ruské).



Název posádky: Badín
Datum zřízení : 07.1920
Vojenské objekty :-
Name of Garisson: Badín
Date of establishment : 07.1920
Utility : -



Zdroj: J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006
Recenze knihy
URL : https://www.valka.cz/Badin-t43747#172977Verze : 0

Období Jednotky a úřady umístěné v posádce :
Československo
1918 - 1939
07.1920-09.1920 - Velitelství Dělostřeleckého pluku 106
Period Troops or services located here :
Czechoslovakia
1918 - 1939
07.1920-09.1920 - Velitelství Dělostřeleckého pluku 106
URL : https://www.valka.cz/Badin-t43747#262462Verze : 0