Main Menu
User Menu

1. kanadská armáda [1942-1946]

1st Canadian Army

     
Název:
Name:
1. kanadská armáda
Originální název:
Original Name:
1st Canadian Army
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.04.1942
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
15.02.1946
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 21. skupina armád
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR

Velitel:
Commander:
06.04.1943-26.12.1943 McNaughton, Andrew ( )
20.03.1944-30.07.1945 Crerar, Harry ( )
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR, ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
DD.MM.1943-DD.MM.1945 II. kanadský sbor
18.01.1945-20.01.1945 Gardová obrněná divize
DD.01.1945-DD.03.1945 XXX. sbor
DD.MM.1945-DD.MM.1945 I. kanadský sbor

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.ibiblio.org
www.canadiansoldiers.com
URL : https://www.valka.cz/1-kanadska-armada-1942-1946-t43687#425255Verze : 0
MOD
1. kanadská armáda byla útvarem zastřešujícím všechny kanadské jednotky na evropském válčišti v průběhu 2.světové války.


Byla zformována na počátku roku 1942. Její velitelství se stalo plně operativním 23. července 1944



Velitelé:
gen. A.G.L.McNaughton (do r.1944)
gen. H.D.G.Crerar


V podstatě šlo o velmi mezinárodní útvar
Skládal se z 2. kanadského sboru (2. a 3. kanadská pěší divize a 4. kanadská obrněná divize), 1. britského sboru a 1. polské obrněné divize. K těmto jednotkám byli dále připojovány různé americké, belgické a holandské svazky. Síla armády se pohybovala v rozmezí od 200 do 450 tisíc vojáků, přičemž počet Kanaďanů se pohyboval v rozmezí od 105 do 175 tisíc.


Jednotky z této armády se účastnily nájezdu na Dieppe, a později v podřízenosti britské 8. Armádě se účastnily invaze na Sicílii a Itálii.
Jako celek byla první akcí armády invaze v Normandii, kde mimo jiné pomohla uzavřít Falaiskou kapsu v rámci operace Totalize. Dále se účastnila bojů v Belgii, kde v září dobyla Dieppe a v rámci bitvy o Scheldu v říjnu a listopadu pomohla dobýt Antverpy. V únoru roku 1945 se pak účastnila operace Veritable, při které prolomila Siegfriedovu linii a na začátku března dosáhla břehů Rýna. Zbytek války pak pomáhala s neutralizací německých jednotek v Nizozemí.



Zdroj:
experts.about.com
URL : https://www.valka.cz/1-kanadska-armada-1942-1946-t43687#182875Verze : 0