Main Menu
User Menu

1. armádní sbor [1994-2000]

1st Army Corps

     
Název:
Name:
1. armádní sbor
Originální název:
Original Name:
1. armádny zbor
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.11.1994
Předchůdce:
Predecessor:
13. tanková dívízia
Datum zániku:
Disbanded:
01.04.2000
Nástupce:
Successor:
Veliteľstvo domobrany
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.11.1994-01.04.2000 Generálny štáb Armády Slovenskej republiky
Dislokace:
Deployed:
01.11.1994-01.04.2000 Topoľčany, Jaselské kasárna

Velitel:
Commander:
01.11.1994-DD.01.1997 Cerovský, Milan (Plukovník)
DD.01.1997-20.08.1998 Nečas, Oto (Plukovník)
20.08.1998-DD.02.1999 Nečas, Oto (Generálmajor)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.1997-31.12.1999 Kačmár, Ján (Plukovník)
17.01.2000-01.04.2000 Gürtler, Marián (Plukovník)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.11.1994-01.10.1995 10. tankový pluk
01.11.1994-01.10.1995 13. baterie velení a dělostřeleckého průzkumu
01.11.1994-01.10.1995 13. dělostřelecký pluk
01.11.1994-01.10.1995 13. prapor materialního zabezpečení
01.11.1994-01.10.1995 13. prapor oprav techniky
01.11.1994-01.10.1995 13. protitankový oddíl
01.11.1994-01.10.1995 13. průzkumný prapor
01.11.1994-01.10.1995 13. rota chemické ochrany
01.11.1994-01.10.1995 13. sklad zdravotního materiálu
01.11.1994-01.10.1995 13. spojovací prapor
01.11.1994-01.10.1995 13. ženijní prapor
01.11.1994-01.10.1995 64. tankový pluk
01.11.1994-01.10.1995 8. mechanizovaný pluk
01.10.1995-01.04.2000 1. dělostřelecká brigáda
01.10.1995-01.04.2000 1. prapor materialního zabezpečení
01.10.1995-01.04.2000 1. prapor technického zabezpečení
01.10.1995-01.04.2000 1. průzkumný prapor
01.10.1995-01.04.2000 1. spojovací prapor
01.10.1995-01.04.2000 1. zdravotní prapor
01.10.1995-01.04.2000 1. základna ženijní techniky a materiálu
01.10.1995-01.04.2000 11. tanková základna
01.10.1995-01.04.2000 12. tanková brigáda
01.10.1995-01.04.2000 13. mechanizovaná brigáda

Ručně vyplněné položky:

Čestný název:
Honorary Name:
01.10.1995-31.03.2000
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Ján Lichner, Jaroslav Nižňanský, Imrich Purdek, Milan Šmida, Pavol Vitko - V službách vlasti, demokracie a mieru, Magnet Press, ISBN 978-80-89169-14-6,www.vojenstvi.cz, ISSN : 1802-1514, archív autora
URL : https://www.valka.cz/1-armadni-sbor-1994-2000-t43163#293631Verze : 4
MOD
1. armádny zbor


Krycie číslo: VÚ 4424


Podřízená velitelství
01.10.1995-31.03.2000 11. tanková základňa
01.10.1995-31.03.2000 12. tanková brigáda
01.10.1995-31.03.2000 13.mechanizovaná brigáda
01.10.1995-31.03.2000 1. delostrelecká brigáda
Podřízená tělesa
01.11.1994-30.09.1995 10. tankový pluk
01.11.1994-30.09.1995 64. tankový pluk
01.11.1994-30.09.1995 8. mechanizovaný pluk
01.11.1994-30.09.1995 13. delostrelecký pluk
Podřízené oddíly
01.11.1994-30.09.1995 13. protitankový oddiel
01.11.1994-30.09.1995 13. prieskumný prápor
01.11.1994-30.09.1995 13. ženijný prápor
01.11.1994-30.09.1995 13. spojovací prápor
01.11.1994-30.09.1995 3. prápor chemickej ochrany
01.11.1994-30.09.1995 13. prápor materiálneho zabezpečenia
01.11.1994-30.09.1995 13. prápor oprav techniky
01.11.1994-30.09.1995 3. zdravotnícky prápor
01.10.1995-31.03.2000 1. prieskumný prápor
01.10.1995-31.03.2000 1. spojovací prápor
01.10.1995-31.03.2000 1. prápor technického zabezpečenia
01.10.1995-31.03.2000 1. základňa ženijného a technického materiálu
01.10.1995-31.03.2000 1. prápor materiálneho zabezpečenia
01.10.1995-31.03.2000 1. zdravotnícky prápor
01.10.1995-31.03.2000 1. štábny prápor
01.10.1995-31.03.2000 1. protilietadlový oddiel
01.10.1995-31.03.2000 VVP turecký Vrch
Podřízené setniny
01.11.1994-30.09.1995 13. batéria velenia a delostreleckého prieskumu
01.10.1995-31.03.2000 1. rota chemickej ochrany
01.10.1995-31.03.2000 vojenská hudba 1.az



Zdroj: www.vojenstvi.cz , ISSN : 1802-1514 archív autora, Ján Lichner, Jaroslav Nižňanský, Imrich Purdek, Milan Šmida, Pavol Vitko - V službách vlasti, demokracie a mieru, Magnet Press, ISBN 978-80-89169-14-6
URL : https://www.valka.cz/1-armadni-sbor-1994-2000-t43163#170986Verze : 0
MOD
Môžem upresniť niekoľko faktov :


- pán Cerovský velil 1.az ako plukovník
- pán Nečas Oto začal veliť 1.az 1.1 1997 z poverenia ako ZV, od 5/1997 oficiálne ako veliteľ; v hodnosti plukovníka, od 20.8.1998 v hodnosti generálmajora;


- Náčelníci štábu 1.az :


- DD.MM.RRRR - DD.MM.RRRR plk.gšt.Ing.Josef Procházka
- DD.MM.RRRR - 31.12.1999 plk.gšt.Ing.Ján Kačmar
- 17.01.2000 - 31.03.2000 plk.Ing. Marián Gürtler





S pozdravom plk. Ing.Marián Gürtler vv
URL : https://www.valka.cz/1-armadni-sbor-1994-2000-t43163#422261Verze : 0