Main Menu
User Menu

FRA - Verdun - Pevnost Vaux

Fort de Vaux

Pevnost Vaux je dalsi pevnosti na verdunskem bojisti. Nachazi se vychodne od Memorial de Verdun. (viz mapka ve tematu Memorial de Verdun). Dovnitr jsem se opet nedostal tak muzu poskytnout jen par fotek z exterieru. Vsak kolegove me urcite doplni i fotkami z vnitrnich prostor ....
Otviraci dobu, cenu vstupneho, fotky a panorama najdete aktualni na tomto webu
www.xs4all.nl
URL : https://www.valka.cz/FRA-Verdun-Pevnost-Vaux-t41585#162069Verze : 0
Tak to vypada ze doplnim jen sam sebe. Neuplynuly ani tri roky a ja se vratil k Verdunu. Tentokrat s umyslem prolezt vse co se mi postavi do cesty. Takze i pevnost Vaux. Na pokladne jsme dostali tisteneho pruvodce v cestine, coz je parada. Jak se mi podari ho prepsat, tak ho dam i sem. Fotky jsou z 7.kvetna 2008. Aktualni vstupne 3 eur. Jeste jedna botanicka zajimavost... Primo na pevnosti rostou vyhradně petrklíče, žadné pampelišky ani sedmikrasky (jako např. na Fort de Douamont). Kousíček stranou (treba od strilen děl 75mm) jiz ale zase vesele kvetou sedmikrasky... (jak je i na fotkach videt)
FRA - Verdun - Pevnost Vaux - Stanice prvni pomoci

Stanice prvni pomoci
FRA - Verdun - Pevnost Vaux - Mistnost pro velitele pevnosti

Mistnost pro velitele pevnosti
FRA - Verdun - Pevnost Vaux - WC.. za povsimnuti stoji ze jsou jednotlive kadibudky ,oproti pevnosti Douamont, odděleny alespon symbolickymi přepázkami...

WC.. za povsimnuti stoji ze jsou jednotlive "kadibudky" ,oproti pevnosti Douamont, odděleny alespon symbolickymi přepázkami...
FRA - Verdun - Pevnost Vaux - Delo raže 75 mm, v pozicich na boku pevnosti, dve vedle sebe

Delo raže 75 mm, v pozicich na boku pevnosti, dve vedle sebe
FRA - Verdun - Pevnost Vaux - Pozice děl 75 mm zvenku..

Pozice děl 75 mm zvenku..
FRA - Verdun - Pevnost Vaux - Exterier

Exterier
FRA - Verdun - Pevnost Vaux - Detail pozice dela raze 75 mm

Detail pozice dela raze 75 mm
FRA - Verdun - Pevnost Vaux - Dole na travniku znicena cast věže dela raze 75 mm

Dole na travniku znicena cast věže dela raze 75 mm
FRA - Verdun - Pevnost Vaux - Pozorovatelna

Pozorovatelna
URL : https://www.valka.cz/FRA-Verdun-Pevnost-Vaux-t41585#254284Verze : 0
konečně se mi podařilo opsat tištěneho pruvodce, ktereho jsme dostali v pevnosti. Udělal jsem si jen jeho fotky fotákem a podle nich prepisoval.


Vojenská pevnost Vaux


Stavba této pevnosti, slavné pevnosti Vaux, začala v roce 1881. V roce 1888 byla zpevněna 2,5m betonovým krunýřem ze speciálního betonu. Mezi betonovým krunýřem a původním zdivem byl metrový prostor zaplněný pískem.
V roce 1906 je dokončena výzbroj pevnosti. Má dva kasematy typu Bourges (bojový ubytovací a skladovací prostor v pevném betonovém objektu) a střeleckou věž s dělem ráže 75mm. Tři hlavní pozorovatelny, dva jednoduché jedny zdvojené kasematy předního náspu jsou propojeny s betonovými kasárnami betonovými přístupovými komunikacemi.
V roce 1912 je pevnost připravena, její dvě nádrže na vodu jsou naplněny, což postačí pro potřeby 250 mužů posádky. Tato skromně vyhlížející pevnost doplňovala vynikajícím způsobem obrněnou jednotku která byla rozestavena na blízké planině (Pozn. její jméno je kvůli nízké kvalitě fotky pořízené za mizerných světelných podmínek nečitelné). Vedle toho měla výborný přehled o rozmístění nepřátelských sil.
Z počátečního vývoje války si generální štáby odvodily závěr, že pevnosti představují citlivá (snadno dobytelná) místa a že se v nich koncentrují prostředky, které by byli učenější na bojovém poli. Dekret z 5. srpna se zmiňuje o snaze objekty odzbrojit a vystěhovat z nich posádky. Odzbrojení kasemat typu Bourges a odchod posádky, byly prvními kroky před přípravou na zboření objektu.


Německý útok zatlačil francouzské síly na horní tok řeky Masy a 26. února 1916 zásah těžkého děla kalibru 420mm zničil ochranné minové pole pevnosti. Několik dnů poté další zásah „Tlusté Berty“ dělostřeleckou věž typu 75.


Dne 26. února uchopil generál Pétain situaci do svých rukou a vrátil pevnosti její původní poslání. Umístil do ní posádku a znovu ji vyzbrojil tím nejlepším. Pevnost již ale byla poškozena. Granáty přeřízly přístupové komunikace a způsobily trhliny ve vodních nádržích. Kulometná palba, která nahradila děla z kasemat Bourges o ráži 75mm, byla první odpovědí pevnosti Vaux na německé útoky z června 1916.


1. června 1916 je pevnost napadená, nad pevností se stahují mraky. Přes veškerou prolitou krev francouzských vojáků se Němcům daří opěrné pilíře. Únikové prostory jsou bráněny s obrovskou energií. Pevnost v čele s velitelem praporu Raynalem a jeho 670 muži je prakticky odříznuta od světa. Vody neustále ubývá, plyn, kouř, plamenomety, kulometná střelba, mrtví nebo ranění spolubojovníci po boku. V takové situaci se nacházeli hrdinové. Útoky, protiútoky, odchody do linií, infiltrace Němců do přístupových prostor pevnosti, pevnost odolává… protože každý je na svém místě, ať to stojí co to stojí. Francouzi neustupují, a přesto se Němci přibližují k pevnosti o pět metrů denně. Tato situace trvá šest dní a sedm nocí. Šest dnů a sedm nocí boje, který pak končí v německém zajetí. Francouzští vojáci již dávno vyčerpali poslední zbytky svých sil. Všichni hrdinové kteří učinili z pevnosti Vaux symbol oběti, by si zasloužili a by se na jejich jména nikdy nezapomnělo.


Jen dvě skutečnosti za všechny: 4. června opouští aspirant (?) Buffet s devíti muži pevnost ve snaze spojit se s velením. Do pevnosti se vrací s praporčíkem a četařem (jeho jméno je nečitelné). Při kulometné a dělostřelecké palbě které byli vystaveni, je jejich návrat nevysvětlitelný. Protiútoky, jako odezvy na německé útoky, úplně zdecimovaly řady francouzských vojáků. 23. rota 238. pěšího pluku byla „zredukována“ ze 172 na 22 mužů, kteří přežili a dostali se do německého zajetí. Vojáci kteří byli víc mrtví než živí, bez spojení s okolím, bez komunikačních kabelů a holubů, vyčerpaní žízní, ohlušeni střelbou a oslepeni prachem, bojovali až do 7. června do šesti hodin. Francouzské velení se dozvědělo o kapitulaci pevnosti Vaux až ze zachycené německé komunikace.


Vážení návštěvníci, na tomto místě, v nesmírně těžkých podmínkách, za nedostatku všech základních potřeb, francouzští vojáci, kteří museli odolávat všemu a všem, zde položili své životy aby naplnili význam slova hrdinství.


(pokračuje popis vnitřní expozice)


1. Tyto místnosti sloužili jako noclehárna pro 40-50 mužů. Původní postele byly dřevěné.


2. Velitel Raynal, který velel pevnosti od 24. května, ji odevzdal Němcům 7. června v šest hodin ráno. Němci vzdali francouzským vojákům vojenskou poctu. O několik dní později předal ve Stenay , velitel německé armády korunní princ (dle mého soudu Vilém) veliteli Ryanalovi čestnou šavli.


3. 7. června se tísnilo na stanici první pomoci, která byla projektována pro šest nosítek, 78 raněných vojáků.


4. Do 2. listopadu 1916 okupoval tuto místnost po několika francouzských velitelích, německý důstojník. Po tomto datu se pevnost znovu dostala do francouzských rukou, ve kterých zůstala až do konce války.


5. 4. června poslal velitel Ryanal posledního poštovního holuba se žádostí o pomoc. Tento holub, kterému se říkalo „Le Valliant“ (statečný holub), podlehl po doletu do verdunské citadely svým zraněním a otravě plynem.


6. Toto schodiště vedlo k normálnímu vstupu do pevnosti, který je dnes zbořen. Pod schodištěm je přístupová šachta která vede k podzemním prostorám, vyhloubeným po roce 1917.


7. Zde vidíte dvě německé plynové střely.


8. Chodba, která se nachází za touto mříží, vede k toaletám, skladu se střelným prachem a pak k jednoduchým kasematům v předním náspu. Na tomto místě začali Němci 1. června pronikat do pevnosti. Trvalo jim šest dní a sedm nocí než se probojovali do těchto míst. Pomáhali si plamenomety.


9. Chlorové vápno sloužilo jako desinfekce WC. Protože nebylo na pohřbívání, sloužilo také ke spalovaní mrtvých těl.


10. Tento hrob je jen symbolický. Má připomínat návštěvníkům procházejícím touto chodbou, že v ní hodně mužů nechalo své životy.


11. Otvory které vidíte v klenbě, jsou větrací otvory, jež se ucpávali, aby se jimi nedostal ani plyn, ani zápalné směsi nebo granáty.


12. Schodiště před vámi vede k nádržím na vodu, které popraskaly po únorovém útoku v roce 1916. Voda byla velice vzácná, 3. června ji bylo jeden litr na osobu, 4. června půl litru a pak už nic… Někteří vojáci, kteří měli hrdla spálená plynem a prachem, pili svoji moč.


13. Přímo před vámi je chodba, která vede ke kasematům Bourges, kde můžete vidět dvě děla, namířená směrem na pevnost Douamont. V okamžiku útoku na pevnost zde tato děla nebyla, protože pevnosti byly odzbrojeny.


14. Za stěnami této kaple byla uložena těla vojáku, kteří nechaly své životy v této pevnosti.


Toto bolestné období našich dějin zobrazuje celá řada literárních děl, které jsou k dispozici v knihkupectví tohoto objektu.


Pevnost Douamont je stále vlastnictvím ministerstva obrany. Starost o vnitřní a vnější údržbu zajišťuje Office de Tourisme de Verdun bez jakékoliv finanční pomoci, kromě finanční pomoci návštěvníků.


Děkujeme Vám za Vaši návštěvu.


zdroj: tištěný průvodce po pevnosti, vlastní návštěva a fotky.
URL : https://www.valka.cz/FRA-Verdun-Pevnost-Vaux-t41585#275486Verze : 0
Diskuse
Ještě jeden plán tvrze Vaux:
URL : https://www.valka.cz/FRA-Verdun-Pevnost-Vaux-t41585#386132Verze : 0
MOD
.
URL : https://www.valka.cz/FRA-Verdun-Pevnost-Vaux-t41585#396749Verze : 0
Moc zajímavé čtení.O tomhle typu pevností toho moc nevím.V roce 1888 byla zpevněna 2,5m betonovým krunýřem ze speciálního betonu. Mezi betonovým krunýřem a původním zdivem byl metrový prostor zaplněný pískem.Docela by mě zajímalo o jaký speciální beton se jednalo a proč bylo mezi krunýřem a původním zdivem prostor vyplněný pískem?Napadá mě pouze důvod ten, že když by si krunýř sedal, tak aby nepotrhal původní zdivo.Jinak více fotek by nebylo?Docela rád bych si udělal představu, jak tahle pevnost byla vyprojektována.Zda-li měla nějaké pancéřové uzávěry(střílen, dveří) a také, zda-li zde fungovalo nějaké vzájemné krytí...
URL : https://www.valka.cz/FRA-Verdun-Pevnost-Vaux-t41585#434016Verze : 0
Pokud se pamatuji správně na výklad který jsme tam měli (měli jsme tlumočnici a výklad byl objednán) tak písek měl tlumit nárazy vzniklé dopady granátů na beton. Představa byla že betonový krunýř zabrání proražení a písek utlumí a rozptýlí náraz, který by se jinak přenášel přímo na cihelnou konstrukci.
URL : https://www.valka.cz/FRA-Verdun-Pevnost-Vaux-t41585#434019Verze : 0
Tak to je docela šikovně vymyšlené, ale zase si říkám, když by se to tak osvědčilo, tak by se to používalo v pevnostním stavitelství i v pozdější době...Více fotek pevnosti náhodou nemáte? Smile
URL : https://www.valka.cz/FRA-Verdun-Pevnost-Vaux-t41585#434020Verze : 0
Trošku jsem zapátral a tady jsem našel, jak asi pevnost vypada před začátkem bojů...
URL : https://www.valka.cz/FRA-Verdun-Pevnost-Vaux-t41585#434023Verze : 0