Main Menu
User Menu

FRA - Normandie - Útes Pointe du Hoc

Taky to neni klasicke muzeum, vstupne se neplati, pohyb po arealu je libovolny. Na tomto utesu byla nemecka delostrelecka baterie. Prakticky vsechny bunkry maji zasah po bombardovani. Velike kratery jsou patrny do dnes. Pod timto utesem se vylodili americti Rangers a lezli po lanech na horu. Mozna to byla jen nesmysna demostrace sily a odvahy. O kus dal na plazi Utah zadne utesy nejsou a odpor tam byl minimalni....


https://www.abmc.gov/ph.htm
FRA - Normandie - Útes Pointe du Hoc - Takovymi kratery je zeme doslova poseta

Takovymi kratery je zeme doslova poseta
FRA - Normandie - Útes Pointe du Hoc - Pamatnik americkym Rangers

Pamatnik americkym Rangers
FRA - Normandie - Útes Pointe du Hoc - Nemecky bunkr

Nemecky bunkr
FRA - Normandie - Útes Pointe du Hoc - Mys Pointe du Hoc

Mys Pointe du Hoc
URL : https://www.valka.cz/FRA-Normandie-Utes-Pointe-du-Hoc-t41502#161487Verze : 0
Milý Ropaku možná kdyby sis něco přečetl o celé věci ušetřil bys větu "Mozna to byla jen nesmysna demostrace sily a odvahy. O kus dal na plazi Utah zadne utesy nejsou a odpor tam byl minimalni" na útesu byla baterie o níž se předpokládalo že právě ten zmíněný Utah bude postřelovat, to bylo i důvodem útoku Rangers a následných bojů o baterii.
Objekty jsou dnes bohužel dost pokaženy novými zásahy (zábradli je vidět i na jedné z fotek) a teréními úpravami, byly vysazeny i keříky dost měnící vzhled místa a na rozdíl od dřívějška už není možno se dostat ani ke kraji útesu (je tam plot z ostnáče), prostě proti návštěvě před pár lety se to dost změnilo (k horšímu) o kus dál je i pozorovatelna odkud měla být palba řízena (obvykle se nenavštěvuje - je daleko) a francouzi přistavěli nově i záchodky, bohužel teplou vodu získávají pomocí kolektorů na jednom z bunkrů Sad . Přesto jde o jeden ze zajímavých objektů a vlastně o jeden z okrajů invazních pláží, takže jeho návštěva se pořád ještě vyplatí (než tam francouzi dostaví nějaký disneyland)
URL : https://www.valka.cz/FRA-Normandie-Utes-Pointe-du-Hoc-t41502#161575Verze : 0
Jo neco malo sem o tom cetl, s tim ze meli postrelovat Utah mas pravdu. Ja se nepovazuji za nejakyho extra historika, tak me nevadi kdyz me nekdo opravi. Ja radsi po takovych mistech jezdim a divam se nez abych lezel doma v knizkach. Pred cestou pochopitelne neco prectu abych byl v obraze, ale prednasku bych o tom delat nemohl. No a s tou demonstraci sily... proste nezda se mi normalni provezt vylodeni pod tricetimetrovym utesem, ze ktery ho te postreluji nackove z kulometu. Pointe du Hoc byl teda asi dulezity, aby ho obsadili, ale co treba na Omaze na sektoru Dog Green? Tam sou taky utesy jak hrom. Nekde sem zase slysel nazor ze je tam zanesl proud, nekde ze tam sli schvalne a by ukazali ze na to maji...tak nevim. Da se na to divat ruzne, jde jen o to k jakym pramenum se clovek dostane a cemu uveri....


Ze se nedalo dostat bliz k tomu pamatniku bylo blby. Vsude ploty a ostnatej drat. Prohizeli sme si pamatnik jen dalekohledem Sad
URL : https://www.valka.cz/FRA-Normandie-Utes-Pointe-du-Hoc-t41502#161580Verze : 0
Já byl na Point di Hoc několikrát poprvé asi před osmi lety, a to tam ještě nebyly ploty a přístup byl až k hraně útesu. Důvod útoku jsou právě ty baterie nahoře, ty na Omaze nebyly a tady právě mohly ostřelovat invazní pláže. Ty krátery jsou od neúspěšného bombardování baterie, bunkry byly poškozeny minimálně a poškození které je dnes je až z vlastní invaze ne od bomb lancasterů. Paradoxně děla byla mimo baterii ve vnitrozemí a ve střílnách v době kdy byla obsazena byly jen "makety" ze dřeva. Originály už němci nestačili vrátit. Šlo o jednu z nejsilnějších baterií v oblasti pláží. Baterie je poměrně rozlehlá a pokud se pamatuji správně tak jedna část je dnes za plotem a vybírá se do ní vstupné (je to stejný bunkr jako ostatní pro děla) pozorovatelna pro řízení palby baterie je severně asi dva kilometry vede k ní pěšina, obvykle se na ni nechodí je to dost daleko a není tam moc co vidět.
URL : https://www.valka.cz/FRA-Normandie-Utes-Pointe-du-Hoc-t41502#161592Verze : 0
Na Pointe du Hoc se da prijet od po pobrezi od Port-en-Bessinu na zapad cca 17km. Nebo opacne strany od Carentanu po hlavni silnici spojujici Carentan s Bayeux. Z hlavni odbocit v Osmanville a pokracovat smerem na Grandcamp-Maisy. Potom uz je jen Pointe du Hoc. Sparkovanim nebudou potize protoze je tam az prehennae velke parkoviste. Ale na 60. vyroci to byla urcite nutnost...to je jasny.
URL : https://www.valka.cz/FRA-Normandie-Utes-Pointe-du-Hoc-t41502#161996Verze : 0
GPS souradnice Pointe du Hoc jsou: 49°23'38.11"N,0°59'19.83"W
URL : https://www.valka.cz/FRA-Normandie-Utes-Pointe-du-Hoc-t41502#162503Verze : 0
Diskuse
cele toto misto dostalo uplne novy vzhled ... u parkoviste vzniklo navstevnicke centrum, ktere ale krome obvyklych letaku na dalsi muzea a zachodu nenabizi zhola nic. Na miste samotnem se pak nachazi rada "vylepseni" v podobe chodnicku, nektere bunkry byly vybaveny vyhlidkovymi terasami, a pomnik, tehdy pro nektere valecniky bolestive umisteny za ostnatym dratem (modri jiz vedi), je nyni pevne usazen na "strese" pozorovaciho bunkru na hrane utesu, takze se da v pohode navstivit, vcetne bunkru samotneho a vyhlidky pod nim. Svahy byly zpevneny a obaleny sitemi, plus je tam nove zabradli, takze je to bezpecne.


Vstup se tam nikde neplati zadny.


Jinak pokud by nekdo nemel dostatek informaci k duvodum, ktere Rangers a potazmo cele spojenecke velitelstvi vedly k utoku na tuto delostreleckou zakladnu, tak doporucuji muzeum Rangers v nedalekem Grandcamp-Maisy, kde se o celem prubehu dostatecne poinformuje.


Bohuzel tam pro lidi nebylo kam slapnout, takze pridavam jen par ilustracnich fotek vyse uvedeneho.
URL : https://www.valka.cz/FRA-Normandie-Utes-Pointe-du-Hoc-t41502#401598Verze : 0
MOD