Main Menu
User Menu

3. dělostřelecký pluk [1958-1991]

3rd Artillery Regiment

     
Název:
Name:
3. dělostřelecký pluk
Originální název:
Original Name:
3. dělostřelecký pluk
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.10.1958
Předchůdce:
Predecessor:
312. těžká dělostřelecká brigáda
Datum zániku:
Disbanded:
31.10.1991
Nástupce:
Successor:
13. dělostřelecký pluk
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.10.1958-01.10.1968 3. motostřelecká divize
01.10.1968-31.10.1991 13.tanková divize
Dislokace:
Deployed:
01.10.1958-31.10.1991 Senica, kasárny M. R. Štefánika /

Velitel:
Commander:
DD.MM.1966-DD.MM.1969 Polian Dušan, (Podplukovník)
DD.MM.1969-DD.MM.1976 Daňo, Pavol (Plukovník)
DD.MM.1976-DD.MM.1981 Halapin, Jozef (Podplukovník)
DD.MM.1981-30.04.1983 Podhoráni, Milan (Major)
01.05.1983-DD.MM.1985 Podhoráni, Milan (Podplukovník)
DD.MM.1985-DD.MM.1991 Kubík, Dušan (Podplukovník)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:


Čestný název:
Honorary Name:
01.10.1958-31.10.1991 Liptovský dělostřelecký pluk
Vyznamenání:
Decorations:

Poznámka:
Note:
01.10.1958-31.10.1991 VÚ 3848 Senica
Zdroje:
Sources:
Vojenský ústřední archiv Praha - Olomouc, fond ČSLA-00000 (3. dělostřelecký pluk)
URL : https://www.valka.cz/3-delostrelecky-pluk-1958-1991-t41481#409583Verze : 3
MOD
3. dělostřelecký pluk


Zloženie:
312. těžká dělostřelecká brigáda bola 1.10.1958 reorganizovaná na 3. delostrelecký pluk, ktorý sa stal súčasťou 3. motostřelecké divize. Pritom pluk zároveň prevzal historický názov „Liptovský“ po zrušenom 3. delostreleckom pluku v Bzenici. Senický 3. delostrelecký pluk sa naďalej skladal zo štyroch oddielov 122mm húfnic. V roku 1961 bol redukovaný na dva oddiely, z toho jeden vyzbrojený 122mm húfnicami a druhý 130mm raketometmi. Od roku 1963 zloženie útvaru rozšíril ďalší oddiel 122mm húfnic a batéria 100mm protitankových kanónov. V roku 1967 bol húfnicový oddiel prezbrojený na 152mm húfnice a protitanková batéria sa rozrástla na oddiel. Po redislokácii 13. tankovej divízie na juhozápadné Slovensko došlo k odovzdaniu pluku do zloženia 13.tankové divíze. Vzhľadom ku zmene podriadenosti útvaru došlo ku zrušeniu oddielu 100mm protitankových kanónov. V roku 1972 bol raketometný oddiel prezbrojený na 122mm raketomety. Vzhľadom k prechodu 13. tankovej divízie na tzv. typovú organizačnú štruktúru bol zo zloženia pluku k 1.9.1979 odobraný raketometný oddiel a jeho miesto zaujali dva oddiely 122mm húfnic. V roku 1983 sa uskutočnilo prezbrojenie oddielu 152mm ťahaných húfnic na 100mm protitankové kanóny, ktoré ale už v roku 1986 vo výzbroji nahradili 152mm samohybné kanónové húfnice. V októbri 1991 prebehla ďalšia reorganizácia útvaru a ten sa ďalej skladal z dvoch oddielov 152mm ShKH vz. 77 a jedného oddielu 122mm RM vz. 70.


Zrušený: 31.10.1991 prečíslovaný na 13. delostrelecký pluk


Zdroj: www.vojenstvi.cz, ISSN : 1802-1514 archív autora
URL : https://www.valka.cz/3-delostrelecky-pluk-1958-1991-t41481#161383Verze : 3
MOD